9
Forza Bacau Magazin dedicat clubului FCM Bacau Un meci memorabil/ FCM Bacău - Dinamo Bucureşti 4-2 (2-1) Unul dintre cele mai frumoase meciuri găzduite vreodată de stadionul Municipal s-a desfășurat în ediția de campionat 2001- 2002, când FCM Bacău încă evolua în prima ligă. Partida a fost urmarită de peste 20.000 de spectatori, care au creat o atmosferă demnă de "Old Trafford". Bacăul a jucat fotbal adevărat în acea sâmbătă (27 aprilie 2002), într-un meci contând pentru etapa a 23-a a Ligii 1. Valoarea echipei lui Ion Marin s-a lovit de această dată nu numai de dorință și mobilizare, ci și de finețea unui Ciocoiu, de travaliul lui Codreanu și Apostol, de incursiunile spre poartă ale lui Radu Ciobanu, de simplitatea cu care Nivaldo a deposedat și apoi a pasat precis, de execuțiile formidabile ale lui Cursaru. Nici nu începuse bine meciul (minutul 8), când Sorin Iodi a reușit un lob perfect, lasându-l fără reacție pe Bogdan Lobonț. Băcăuanii s-au menținut în ofensivă iar Ciocoiu putea mări avantajul în minutele 13 și 15. Gazdele au condus doar 11 minute. Tameș îl deschide pe stânga pe Drăgan, acesta centrează în fața porții iar Cl. Niculescu înscrie (19). Până la finalul primei reprize, elevii lui Poenaru au revenit însă la conducere, grație unei execuții de senzație (lovitură liberă de la 18 metri) a lui Bădoi (41). Numarul 1 Forza Bacau Prima Pagina Istorie

Forza Bacau Review

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Revista online dedicata clubului FCM Bacau.

Citation preview

Page 1: Forza Bacau Review

Forza Bacau Magazin dedicat clubului FCM Bacau

Un meci memorabil/ FCM Bacău - Dinamo Bucureşti 4-2 (2-1)Unul dintre cele mai frumoase meciuri găzduite vreodată de stadionul Municipal s-a desfășurat în ediția de campionat 2001-2002, când FCM Bacău încă evolua în prima ligă. Partida a fost urmarită de peste 20.000 de spectatori, care au creat o atmosferă demnă de "Old Trafford".

Bacăul a jucat fotbal adevărat în acea sâmbătă (27 aprilie 2002), într-un meci contând pentru etapa a 23-a a Ligii 1. Valoarea echipei lui Ion Marin s-a lovit de această dată nu numai de dorință și mobilizare, ci și de finețea unui Ciocoiu, de travaliul lui Codreanu și Apostol, de incursiunile spre poartă ale lui Radu Ciobanu, de simplitatea cu care Nivaldo a deposedat și apoi a pasat precis, de execuțiile formidabile ale lui Cursaru.Nici nu începuse bine meciul (minutul 8), când Sorin Iodi a reușit un lob perfect, lasându-l fără reacție pe Bogdan Lobonț. Băcăuanii s-au menținut în ofensivă iar Ciocoiu putea mări avantajul în minutele 13 și 15. Gazdele au condus doar 11 minute. Tameș îl deschide pe stânga pe Drăgan, acesta centrează în fața porții iar Cl. Niculescu înscrie (19). Până la finalul primei reprize, elevii lui Poenaru au revenit însă la conducere, grație unei execuții de senzație (lovitură liberă de la 18 metri) a lui Bădoi (41).

Numarul 1

Forza BacauPrima Pagina Istorie

Page 2: Forza Bacau Review

Forza Bacau

Ritmul nebun a continuat și în repriza secundă cu alte trei goluri la fel de nebunești. În minutul 55, Cursaru și-a dovedit clasa marcând al treilea gol al gazdelor după o cursă de 30 de metri, driblându-l pe parcurs și pe Lobonț. La 3-1, Kiriță lovește bara și Dănciulescu înscrie primul său gol de la venirea la Dinamo (65). Bucureștenii au mai avut câteva ocazii periculoase până în minutul 88, atunci când lui Cursaru îi reușește foarfeca care l-a facut celebru. Torțele victoriei s-au aprins.

FCM Bacău: Ignătescu - Codreanu, Ardeleanu, R. Ciobanu, Baciu, Bordeanu - Apostol, Nivaldo (’87 Ciurlea), Bădoi (’70 Pitu) - Cursaru, Ciocoiu (’74 Petcu)Antrenor: Ghiță PoenaruDinamo București: Lobonț - Kiriță, Onuț, Iodi - Bolohan, C. Ilie (’69 Fl. Petre), Pârvu, Tameș (’85 Pădurețu) - Cl. Niculescu, Drăgan, DănciulescuAntrenor: Ion Marin

Cartonașe galbene: R. Ciobanu (34), Ardeleanu (62), Baciu (64), Ignătescu (90) - C. Ilie (25), Dănciulescu (52), Cl. Niculescu (75), Bolohan (87)

Arbitrii: Anton Heleșteanu - Marius Beuden, Florin HâncuSpectatori: 20.000

Declarații după meci:

”Ce gol, ce execuţie! Felicitări lui Cursaru pentru «foarfeca» de Champions League. O să ajungă la o mare echipă în Europa”Bogdan Lobonţ”Cred că întreaga echipă a făcut un joc foarte bun și am demonstrat că putem aspira la o cupă europeană”Valentin Bădoi”Este cel mai frumos gol pe care l-am înscris până acum. Mă bucur pentru această reușită, cu atât mai mult cu cât am înscris în poarta lui Dinamo”Cătălin Cursaru

Pagina 2 Istorie

Page 3: Forza Bacau Review

În forţă

Echipa fanion a judeţului, FCM Bacău, a încheiat turul de campionat aşa cum l-a început: în forţă. Mai precis, cu o victorie categorică, reuşită la cinci goluri diferenţă. Marţi (16 noiembrie 2010), într-un meci disputat în devans, "galben-albaştrii" antrenaţi de Gheorghe Poenaru au spulberat cu 5-0 pe Cetatea Târgu-Neamţ, încoronându-se cu titlul de campioni de toamnă ai Seriei l.

Spectacol

Contra Cetaţii, băcăuanii au făcut spectacol, trecându-şi în cont goluri de generic şi ratări de senzaţie. Primul atac a adus şi prima ocazie, irosită de Lipovanu în secunda 50. Ce nu a reuşit "Lipo" de la câţiva paşi a izbutit Codreanu de la peste 20 de metri. Utilizat ca fundaş stânga, în spatele lui Eudean, Codreanu a deblocat tabela în min. 5, atunci când l-a învins pe Covrig printr-un şut cu pamântul, la colţul lung.

Asediu

Portarul nemţean a avut mult de furcă pe "Municipal". S-a opus cu succes "bombelor" expediate de Mihălăchioaie şi Eudean, a fost graţiat în două rânduri de Vraciu, însă până la pauză a mai scos o dată mingea din plasă. În minutul 33, şutul lui Mihălăchioaie s-a transformat, cu complicitatea lui Vraciu, într-un assist pentru Boghian, care a punctat pentru 2-0.

Pagina 3 Actualitate Forza Bacau

Campioni de toamnă!/ FCM Bacău - Cetatea Târgu-Neamţ 5-0 (2-0)

Page 4: Forza Bacau Review

"Dublă" Vraciu Repriza secundă a început cu ratarea meciului şi poate a campionatului: singur cu poarta goală, Boghian a reluat peste centrarea lui Lipovanu! Băcăuanii au ţinut cu tot dinadinsul să răzbune propriile ratări. Şi au făcut-o cu vârf şi îndesat prin Vraciu, autorul unei "duble" în min. 60 şi 68. Mai întâi, golgeterul FCM-ului a înscris printr-un şut sub transversală, pentru ca ulterior să finalizeze o fază de toată frumuseţea la care au mai participat Boghian, Apostu şi Eudean.

Reuşită de... senior

Finalul a aparţinut juniorului Vladuţ Pavel, intrat în locul lui Vraciu. La doua săptămâni după debutul în prima echipă a Bacăului, atacantul de 17 ani a ţinut să-şi treacă numele şi pe lista marcatorilor, "fulgerându-l" pe Covrig în minutul 81, la centrarea lui Mihălăchioaie. Cetatea a încercat în zadar golul de onoare; în min. 89, Lozneanu a scos de pe linia porţii mingea expediată de Patriche, arătând că o lideră adevărată nu are doar un atac-mitralieră, ci şi o apărare-beton.

Caseta tehnică:

Stadion: "Municipal" Bacău. Spectatori: aproximativ 100. Au marcat: CODREANU (min. 5), BOGHIAN (min. 33), VRACIU (min. 60 şi 68) si VL. PAVEL (min. 81). Şuturi la poartă: 21-5 (pe poartă: 13-5). Cornere: 5-5.

FCM Bacău: Stamatin - Mihălăchioaie, Lozneanu, Ursu, Codreanu - Lipovanu (min. 60 Luncanu), Apostu, Apostol (min. 65 Bursuc), Eudean - Vraciu (min. 69 Vl. Pavel), Boghian (min. 69 Curiliuc).Cetatea Tg. Neamţ: Covrig (min. 88 Tarabuţă) - Leuciuc, Ailenei, Zavate, Ploscaru (min. 49 Sobariu) - Caziniuc, Bocaneţ, M. Petrescu, Usturoi - Isache (min. 72 Leonte), Dăscălescu (min. 67 Patriche).

Cartonaşe galbene: Usturoi (min. 27), Ursu ('73).Arbitri: Ovidiu Oprea - Andrei Mateescu, Alexandru Popovici (toti Ploieşti).

Pagina 4 Actualitate Forza Bacau

Page 5: Forza Bacau Review

Forza BacauPagina 5 Rezultate & Clasament

Liga a III-a, Seria I/ Rezultatele obţinute de “galben-albaştri” în turul ediţiei de campionat 2010-2011

Etapa I: FCM Oneşti – FCM Bacău 1:6Tofan (9) - Vraciu (6,28), Apostol (12), Lipovanu (22), Boghian (45+2, 61)Etapa II: FCM Bacău – CS Panciu 2:0Vraciu (41), Lipovanu (72)Etapa III: Politehnica Galaţi – FCM Bacău 1:2Francis (47) - Doboş (17), Curiliuc (68)Etapa IV: FCM Bacău – ASC Bacău 0:0Etapa V: Luceafărul Mihai Eminescu – FCM Bacău 2:5Orăşanu (10), Hăisan (86) - Vraciu (7), Menghia (27), Eudean (38), Curiliuc (79), Boghian (81)Etapa VI: FCM Bacău – CSM Focşani 3:0Boghian (5), Vraciu (7), Luncanu (67)Etapa VII: Rapid CFR Suceava – FCM Bacău 1:4Brânză (79) - Menghia (1), Vraciu (7,13), Pantea (25 autogol) Etapa VIII: FCM Bacău – CSM Paşcani 5:1Boghian (11 pen, 38, 78), Vraciu (24), Mihălăchioaie (85) - Topolniceanu (17)Etapa IX: Petrotub Roman – FCM Bacău 0:1Marin (36 autogol)Etapa X: Oţelul II Galaţi – FCM Bacău 1:1Avram (70) - Luncanu (65)Etapa XI: FCM Bacău – Aerostar Bacău 4:1Vraciu (16, 48), Boghian (45 pen), Curiliuc (75) - Carp (64 pen)Etapa XII: Ceahlăul II Piatra Neamţ – FCM Bacău 1:2M. Staicu (35) - Lipovanu (55), Vraciu (64)Etapa XIII: FCM Bacău a stat în această etapă.Etapa XIV: FCM Bacău a stat în această rundă.Etapa XV: FCM Bacău – Cetatea Târgu Neamţ 5:0Codreanu (5), Boghian (33), Vraciu (60, 68), V. Pavel (81)

Page 6: Forza Bacau Review

CIFRE DIN PRIMA PARTE A SEZONULUI 2010-2011 (FCM Bacău a jucat în Seria 1 a Ligii a III-a şi în Cupa României - Timişoreana)

JUCĂTORII CARE AU EVOLUAT ÎN CAMPIONAT (13 meciuri)

1. Ionuţ URSU (fundaş) - 1170 minute (13 meciuri)2. David STAMATIN (portar) - 1154 minute (13 meciuri)3. Andrei LOZNEANU (fundaş) - 1131 minute (13 meciuri)4. Gabriel BOGHIAN (atacant) - 1086 minute (13 meciuri)5. Teodor EUDEAN (fundaş) - 1068 minute (12 meciuri)6. Ştefan APOSTOL (mijlocaş) - 968 minute (13 meciuri)7. Cătălin VRACIU (atacant) - 965 minute (12 meciuri)8. Corneliu CODREANU (fundaş) - 843 minute (11 meciuri)9. Ionuţ MIHĂLĂCHIOAIE (fundaş) - 712 minute (11 meciuri)10. Marius DOBOŞ (mijlocaş) - 670 minute (8 meciuri)11. Andrei LIPOVANU (mijlocaş) - 595 minute (11 meciuri)12. Andrei ÎNTUNERIC (mijlocaş) - 570 minute (8 meciuri)13. Valentin MENGHIA (mijlocaş) - 499 minute (9 meciuri)14. Emanuel APOSTU (mijlocaş) - 448 minute (9 meciuri)15. Cătălin CURILIUC (atacant) - 288 minute (11 meciuri)16. Mădălin LUNCANU (mijlocaş) - 273 minute (8 meciuri)17. George TABAN (mijlocaş) - 179 minute (3 meciuri)18. Dragoş HUIBAN (atacant) - 142 minute (5 meciuri)19. Andrei BURSUC (mijlocaş) - 65 minute (7 meciuri)20. Vlad PAVEL (atacant) - 31 minute (două meciuri)21. Cristinel ROCA (portar) - două minute (un meci)

JUCĂTORII CARE AU EVOLUAT ÎN CUPĂ (două meciuri)

1-3. Ştefan APOSTOL - 180 minute (două meciuri)1-3. Andrei LOZNEANU - 180 minute (două meciuri)1-3. Ionuţ URSU - 180 minute (două meciuri)4. Marius DOBOŞ - 157 minute (două meciuri)5. Cătălin VRACIU - 127 minute (două meciuri)6. Andrei LIPOVANU - 125 minute (două meciuri)7. Teodor EUDEAN - 120 minute (două meciuri)8. Gabriel BOGHIAN - 93 minute (două meciuri)9-13. Andrei BURSUC - 90 minute (un meci)9-13. Corneliu CODREANU - 90 minute (un meci)9-13. Mădălin LUNCANU - 90 minute (un meci)9-13. Cristinel ROCA - 90 minute (un meci)9-13. David STAMATIN - 90 minute (un meci)14. Valentin MENGHIA - 87 minute (două meciuri)15. Ionuţ MIHĂLĂCHIOAIE - 83 minute (două meciuri)16. George TABAN - 74 minute (un meci)17. Cătălin CURILIUC - 69 minute (două meciuri)18. Dragoş HUIBAN - 55 minute (un meci)

Ionuţ URSU este singurul jucător care a evoluat pe toată durata celor 13 partide din campionat. Fundaşul a bifat toate minutele şi în Cupă.

Pagina 6 Statistica Forza Bacau

InFotbal.blogspot.com

Page 7: Forza Bacau Review

JUCĂTORII CARE AU MARCAT ÎN CAMPIONAT (13 meciuri)

13 goluri: Cătălin VRACIU9 goluri: Gabriel BOGHIAN (două din penalty)3 goluri: Cătălin CURILIUC, Andrei LIPOVANU2 goluri: Mădălin LUNCANU, Valentin MENGHIAUn gol: Ştefan APOSTOL, Corneliu CODREANU, Marius DOBOŞ, Teodor EUDEAN, Ionuţ MIHĂLĂCHIOAIE, Vlad PAVELAutogoluri: Daniel MARIN (Petrotub Roman), Bogdan PANTEA (Rapid CFR Suceava)

JUCĂTORII CARE AU MARCAT ÎN CUPĂ (două meciuri)

Două goluri: Cătălin CURILIUCUn gol: Gabriel BOGHIAN, Teodor EUDEAN, Cătălin VRACIU

InFotbal.blogspot.comPagina 7 Statistica Forza Bacau

Marius DOBOŞ este singurul jucător care a ratat un penalty pentru FCM Bacău în prima parte a sezonului 2010-2011 (în meciul cu FCM Huşi, echipă din Liga a IV-a, partidă disputată pe terenul vasluienilor şi câştigată de oaspeţi cu 3-0; confruntarea a contat pentru faza a III-a din Cupa României - Timişoreana).

Cristinel ROCA este singurul jucător de la FCM Bacău care a primit cartonaş roşu în prima parte a sezonului 2010-2011 (în meciul cu Rapid CFR Suceava, disputat pe terenul bucovinenilor şi câştigat de oaspeţi cu 4-1; confruntarea a contat pentru etapa a 7-a din Seria 1 a Ligii a III-a).

Page 8: Forza Bacau Review

INTERVIU/ GHEORGHE POENARU: ”Rezultatele au fost cele pe care le aşteptam”

Reporter: Ce a însemnat pentru FCM Bacău şi pentru fotbalul băcăuan anul 2010 ?Gheorghe Poenaru: Eu am spus şi repet: cred că anul 2010 a fost cel mai dificil pentru fotbalul băcăuan, sunt de părere că e un an de doliu fotbalistic. Am trăit o jumătate de an de coşmar pentru ca, în finalul campionatului trecut, echipa să fie retrogradată, iar Bacăul să fie lipsit de o echipă în eşalonul al doilea, aşa cum eram noi. Cred, în continuare, că s-a făcut o mare greşeală şi, sincer să vă spun, nici acum nu găsesc raţiunea şi motivaţia pentru care a fost luată acea decizie. Consider că a fost adus un mare prejudiciu oraşului Bacău, chiar şi judeţului în general. Victime au fost nu numai echipa, jucătorii şi cei care s-au ocupat de echipă, dar şi cetăţenii oraşului Bacău. Astfel, s-a reuşit ca dintr-o echipă bună de Liga a II-a care, dacă ar fi fost ajutată şi sprijinită, s-ar fi putut lupta pentru promovare în prima ligă, să facem două echipe de Liga a III-a şi de unde eram, poate, oraşul cu cea mai mare tradiţie în fotbal din Moldova, am ajuns de râs, să discutăm de orgolii şi clasamente la nivelul eşalonului 3. Vreau să precizez că este un subiect care nu e încheiat, fiindcă se mai poate discuta foarte mult pe tema asta, iar eu am foarte multe lucruri de spus. Cred că va veni şi ziua în care voi spune lucrurilor pe nume, deoarece lumea trebuie să ştie adevărul, iar cei care au făcut această greşeală vor trebui să răspundă.

Forza BacauPagina 8 Interviu

Rep.: Referitor la turul de campionat al echipei dumneavoastră, ce ne puteţi spune ?G.P.: Aş putea spune că am luat-o practic de la zero şi ţin să precizez că am rămas alături de acest club dintr-un orgoliu personal, fiindcă am vrut să demonstrez că nu va muri echipa când vor unii. Eu ţin foarte mult la tradiţia acestui club, pentru că m-am născut cu el în suflet, având aproape 50 de ani de când locuiesc în Bacău. E-adevărat că nu am jucat fotbal aici, dar am antrenat această echipă în cele mai bune perioade de după Revoluţie, inclusiv în acel retur de excepţie când echipa a fost la un pas de a juca în cupele europene. Alături de cei trei jucători care ne-au rămas de la vechea echipă, împreună cu operaţiunea “Willy”, am reuşit să alcătuim un lot foarte tânăr, poate cel mai tânăr din ţară. Am apelat la doi jucători cu experienţă, Apostol şi Codreanu, care au înţeles exact ce vrem de la ei şi, alături de Doboş, am format un grup puternic încă de la început. Am avut un start de campionat bun dar, repet, e vorba totuşi de Liga a III-a. În final, rezultatele au fost cele pe care le aşteptam, echipa a arătat forţă de joc, am marcat 40 de goluri, am avut şi meciuri foarte bune şi mai puţin bune, iar la capitolul neîmpliniri aş putea aminti cele două egaluri. Trebuie să spun, însă, că am jucat cu S.C. Bacău în etapa a patra, când nici noi nu eram aşezaţi ca lumea şi poate şi miza şi-a pus amprenta pe evoluţia jucătorilor. A mai fost egalul de la Oţelul II Galaţi, unul meritoriu pentru noi, în condiţiile în care am jucat pe un teren sintetic, cu care ne-am acomodat foarte greu, iar echipa gazdă a fost întărită cu 4-5 jucători de la prima echipă, care e lidera la zi a Ligii I.

Page 9: Forza Bacau Review

Rep.: Vă întreb şi pe dumneavoastră ce i-am întrebat şi pe jucători: deşi se joacă în etapa a patra a returului, meciul cu S.C. Bacău ar putea avea un caracter decisiv? Adică, în cazul unei victorii obţinute de una din echipe, aceea ar putea lua o opţiune clară pentru primul loc ?G.P.: După cum se prezintă lucrurile la finalul turului, cu siguranţă că va fi o luptă în doi. Meciul direct se pare că va fi decisiv pentru ei, nu pentru noi. În situaţia în care noi vom reuşi un rezultat pozitiv, pentru ei va fi foarte greu. Dacă, ferească Dumnezeu, se va întâmpla un lucru negativ pentru noi, lupta va continua pentru că noi jucăm pe “adevărul” lor, iar punctele sunt duble. Presiunea va fi mult mai mare pe ei, aşa cum în tur a fost pe noi, asta este realitatea.

Pagina 9 Interviu Forza Bacau

Rep.: Aţi simţit în tur şi o luptă de culise, în afara celei din teren ?G.P.: Nu, domnule, eu nu am ce să reproşez nimănui. Nu poţi fi supărat pe o echipă sau pe un adversar care vine şi joacă. Fiecare se descurcă aşa cum poate, cu mijloacele pe care le are şi mi se pare un lucru onest ca orice echipă să-şi apere şansele aşa cum crede ea. Noi, dacă avem valoare, trebuie să câştigăm în orice condiţii şi nu putem fi supăraţi pe un adversar fiindcă se străduieşte să învingă. De când lumea, orice adversar îşi doreşte să învingă echipa mai bună, mai ales că nu în fiecare zi joacă împotriva lui FCM Bacău sau a lui S.C. Bacău, iar la jocurile respective toate echipele se autodepăşesc. Presiunea este asupra noastră, iar acest lucru duce la ceea ce v-am spus mai înainte, adică la maturizarea jucătorilor şi a tuturor celor din jurul echipei. Păi avem pretenţii să vină adversarul şi ce să facă ? Important e să păstrăm o notă de fair-play, cele 90 de minute de joc sunt una, după care trebuie să ne respectăm unii pe alţii, fiindcă dacă nu există respect, aţi văzut unde se ajunge. Şi aici vorbesc de fenomenul fotbalistic, fiindcă eu nu fac politică.

Rep.: Pe care dintre jucătorii tineri ai echipei dumneavoastră i-aţi simţit că au crescut cel mai mult de-a lungul turului ?G.P: Foarte mulţi se încadrează la capitolul ăsta, începând de la portarul Stamatin, un copil pe care eu îl cunosc de când lucram la Petroşani şi care s-a maturizat foarte mult apărând meci de meci. În acelaşi context, pot să-i amintesc şi pe jucătorii veniţi de la Willy şi mă refer în mod deosebit la cei doi fundaşi centrali, Lozneanu şi Ursu, care s-au adaptat foarte repede la ceea ce vrem noi şi la obiectivul pe care-l avem. De asemenea, sunt şi jucătorii pe care i-am avut eu şi mă refer în primul rând la Vraciu, care a înţeles că echipa are nevoie de el şi că nu mai e în postura de anul trecut, când nu era mereu titular şi alterna evoluţiile bune cu cele mai puţin bune. Părerea mea, însă, este că Boghian a făcut cel mai mare progres, din toate punctele de vedere. În afara faptului că este al doilea golgeter al echipei, el şi-a respectat foarte bine sarcinile de joc, e un jucător care s-a dăruit total şi a înţeles că trebuie să devină un jucător de bază, un titular.

Rep.: Ce vă doriţi pentru anul 2011 ?G.P.: Îmi doresc ca echipa să aibă cel puţin acelaşi parcurs pe care l-a avut în turul campionatului. La vară, probabil se va trage linie şi se va hotărî noua strategie a clubului şi, în mod deosebit, a fotbalului băcăuan, fiindcă e limpede pentru toată lumea că ceea ce este la ora asta nu e bine.