Click here to load reader

Festivalguide Holstebro 2014

  • View
    219

  • Download
    4

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Teaterfolkets vejviser på festivalen i Holstebro - 30. marts - 6. april.

Text of Festivalguide Holstebro 2014

  • festivalguiden

  • 2Henrik Khler Festivalleder Tlf.nr.: 4075 6900 [email protected]

    Bjarne Thanning Administration, konomi & arrangementer Tlf.nr.: 4075 6903 [email protected]

    Sren Kristoffer Klft Kommunikation, PR & kontakt til pressen Tlf.nr.: 4075 6902 [email protected]

    Pernille Welent Srensen Konference, seminar, kontakt til formidlere, KulturCrew & Ln en ung Tlf.nr.: 4075 6904 [email protected]

    Dianna Telling Program & bne forestillinger Tlf.nr.: 4075 6901 [email protected]

    Katrine Httemeier Program & lukkede forestillinger Tlf.nr.: 4075 6957 [email protected]

    Peter Manscher Internationale aktiviteter Tlf.nr.: 5088 0588 [email protected]

    Michael Nielsen Administration, regnskab & bogfring Tlf.nr.: 3150 6142 [email protected]

    TeaTerceNTruMS PerSoNaleThomas Johan M. r. Bhring Festivalshow & internationale gstespil Tlf.nr.: 3150 6721 [email protected]

    Nina Jensen Kulturcrew & publikum Tlf.nr.: 3150 5942 [email protected]

    Brian Kousgaard Kristensen Teknik & mrklgning Tlf.nr.: 2814 2766 [email protected]

    agnete Krabbe Frivillige, arrangementer & arbejdshold Tlf.nr.: 3150 6166 [email protected]

    Kate Bryrup Aftencafen Tlf.nr.: 2771 9229 [email protected]

    Karen Nielsen Billetansvarlig Tlf. nr.: 2066 4706 [email protected]

    Gu Dian Dian International praktikant (Kina) Tlf.nr.: 5012 8503 [email protected]

    Molly Goyer Gorman International praktikant (Irland) [email protected]

  • 3iNDHolDArrangementer ugeoversigt . . . . . . . . . . . . 4

    Arrangementer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6

    Festivalsekretariatet . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15

    Velkommen til nye teatre. . . . . . . . . . . . . . . 15

    Festivalcafen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16

    Forestillinger & billetter . . . . . . . . . . . . . . . 17

    Forestillinger i hverdagene . . . . . . . . . . . . . 18

    Internationale gstespil . . . . . . . . . . . . . . . 20

    Vigtigt at vide . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22

    Forestillingskontakter . . . . . . . . . . . . . . . . . 26

    Arbejdsholdsledere . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30

    Nyttige adresser & telefonnumre. . . . . . . . . 31

    Weekendens spillesteder & bykort, se bagsiden

    velKoMMeNKre alle sammen

    S er vi i fuld gang!

    Det er 44. gang, festivalen afvikles, men det er frste gang, det sker med vores nye navn: aprilfestival teater for sm & store.

    Som sdvanlig byder vi velkommen til jer alle, men en srlig velkomst skal lyde til de 18 teatre, som deltager p festivalen for frste gang. Vi glder os ogs til at se op mod 300 frivillige, mange energiske teaterfor-midlere og ca. 90 internationale gster.

    Festivalguiden, som du holder i hnden nu, br du lse nje igennem. Den rummer vigtig information om bl.a. festivalsekretariatet og -cafen, de internationale gstespil, mrklgning, skiltning, plakater, billetter o.s.v.

    Bemrk det meget store udbud af arrangementer i ugens lb: Kig oversigten grundigt igennem og prv at f plads i programmet til dem, du synes er mest interessante for dig. Men der er mange, og det er ikke muligt at n det hele

    Hold desuden je med festivalens interne informa-tionsorgan Festivalbulletinen. Den udkommer tre gange i lbet af festivalugen og vil kunne afhentes p informationsstrategiske steder p festivalen.

    Husk at I altid kan kigge fordi p sekretariatet, hvis I har sprgsml eller kommentarer eller bare for hyggens skyld. Vi er der jo faktisk for jeres skyld.

    Velkommen alle sammen vi hber, I fr en skn uge i Holstebro.

    fra alle os p Teatercentrum i Danmark

    Plakatkunstner: Helle Freja Hansen

    Redaktion: Teatercentrum

    Layout & design: TeR / ddsign.dk & Mette Asmus (TC)

    Tryk: tafdrupco.dk

    Oplag: 1.000 stk.

    Udgiver: Teatercentrum i Danmark

    Farvergade 10, 5. sal, 1463 Kbenhavn K

    Tlf. +45 3530 4400

    [email protected]

    Redaktionen afsluttet: 21. marts 2014

  • 4SNDaG 30. marts

    14.00-17.00 bningsfestMusikteatret, Den Rde Plads 16

    MaNDaG 31. marts

    12.00-13.00velkomstgrydeFestivalcafen, Holstebro aktivitetscenter, Danmarksgade 13A

    13.00-14.00 orienteringsmde & fllesfotograferingFestivalcafen, Holstebro Aktivitets center, Danmarksgade 13A

    14.00-14.30 arbejdshold mdesFestivalcafen, Holstebro Aktivitets center, Danmarksgade 13A

    14.00-16.00 Besigtigelse af weekendspillestederDiverse spillesteder i Holstebro

    14.30-16.30ildspyende drage i rdhushallenRdhushallen, Biblioteket, Kirkestrde 13

    15.00-16.00 Mde med teaterskoleeleverFestivalcafen, Holstebro Aktivitets center, Danmarksgade 13A

    16.00-17.00Deadline for tilbagemelding vedr. weekend spillestederSekretariatet, Holstebro Aktivitetscenter, Danmarksgade 13A

    19.00-21.00 bningsreceptionMusikteatret, Den Rde Plads 16

    21.00-22.10Forestilling for udenlandske gster & danske teaterfolk odin teatret: Det kroniske liv(70 min, alder 18+) Odin Teatret, Srkrparken 144

    TirSDaG 1. april

    13.30-15.30ildspyende drage i rdhushallenRdhushallen, Biblioteket, Kirkestrde 13

    15.00-15.30Hege Haagenrud (N): How to be alone(30 min, alder 10+) Hall of Fame, Musikteatret, Den Rde Plads 16

    14.30-16.30at slge brneteater i virkeligheden v. Helen Schrder og Kristine Karlshj i samarbejde med FAGLillesalen, Biblioteket 1. sal., Kirkestrde 13

    17:00-18:30Internationalnetworkplatformarran-geret af Teatercentrum og ASSITEJ DKPresent and future collaborations with china and Brazil.Odin Teatret, Sort sal, Srkrparken 144

    17.00-17.30Hege Haagenrud (N): How to be alone (30 min, alder 10+) Hall of Fame, Musikteatret, Den Rde Plads 16

    20.30-22.00integrations-event for nye teatre Birn Atelier/Festivalcafen, Holstebro Aktivitetscenter, Danmarksgade 13A

    21.00-22.10Forestilling for udenlandske gster og danske teaterfolk odin teatret: Det kroniske liv(varer 70 min., aldersgrp. 18+) Odin Teatret, Srkrparken 144

    oNSDaG 2. april

    13.00-15.00ildspyende drage i rdhushallenRdhushallen, Biblioteket, Kirkestrde 13

    13.30-16.30international culture art Platform arrangeret af Passepartout Theatre Production, Odin Teatret, Danske Sceneinstruktrer, ASSITEJ (DK) & TeatercentrumOdin Teatret, Sort sal, Srkrparken 144

    16.00-17.00cafmde med Tio kom rundt om Tio1.sal, Lokale K, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13 A

    17.30-19.00iPads, iPhones og hjemme-brygget software p scenen v. Thomas Sandberg1. sal, lokale K, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13 A

    19.00-22.00international Dinner20.00-21.10De Dansers, Utrecht (NL), Theater Strahl, Berlin (D) & Szene Bunte Whne, Horn (A): roses (70 min, alder: 13+) Blackbox, Musikteatret, Rde Plads 16

    TorSDaG 3. april

    09.00-16.00Konference: Kunst skaber lring sans en firkantPrismen, VIA UC, Gl. Struervej 1

    11.00-12.10De Dansers, Utrecht (NL), Theater Strahl, Berlin (D) & Szene Bunte Whne, Horn (A): roses (70 min, alder 13+) Blackbox, Musikteatret, Rde Plads 16

    arrangementer UGEoverSiGT

  • 515.30-17.30Kritikerseminar 1.sal, lokale K, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13A

    16.00-21.00Pressekorps og de sociale medier 1.sal, lokale K, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13A

    19.00-20.30 FestivalshowSalen, Musikteatret, Den Rde Plads 16

    20.30-02.00 Afterparty med Tuesday Night Brass BandMusikteatret, Den Rde Plads 16

    FreDaG 4. april

    09.00-16.00Konference: Kunst skaber lring sans en firkantPrismen, VIA UC, Gl. Struervej 1

    10.00-11.00Forestilling for udenlandske gster og teaterfolkodin Teatret: ave Maria(varer 60 min, aldersgrp 18+) Odin Teatret, Srkrparken 144

    10.00-20.00Pressekorps & soc. medier 1.sal, lokale K, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13A

    11.00-16.00 udflugt for int. gster

    12.00-16.00afhentning af skilte til spillelokalerSekretariatet, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13A

    14.00-16.00ildspyende drage i rdhushallenRdhushallen, Biblioteket, Kirkestrde 13

    16.00-20.00Se verden med andre jne en Global Stories Workshop.Holstebro Bibliotek, Kirkestr. 13

    16.00-16.45Zonzo Compagnie (B): Staring Girl (45 min, alder 10+) Hall of Fame, Musikteatret, Den Rde Plads 16

    16.00-19.00aprilmesse undervisning for sm og storeFoyer, Musikteatret, Den Rde Plads 16

    16.00-20.00 lN eN uNG / YouNG eYeSBook dem p: [email protected]

    19.30-20.30Mde mellem unge & teaterskoleeleverKantinen, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13A

    19.00-21.30Newcase oplg fra nye teatre til formidlerePrismesalen, Musikteatret

    21.00-21.45Zonzo Compagnie (B): Staring Girl (45 min, alder 10+) Hall of Fame, Musikteatret, Den Rde Plads 16

    21.00-22.00Md det nye refusionsudvalg Lokale K, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13A

    22.00-23.15intimkoncert med sanger-inden renee van Bavel (Nl)Prismesalen, Holstebro Musikteater

    22.00-22.30Md det nye Projektsttte-udvalg for ScenekunstLokale K, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13A

    ....-02.00 cafaftenFestivalcafen, Holstebro Aktivitets center, Danmarksgade 13A

    lrDaG 5. april

    10.00-16.00 Se verden med andre jne en Global Stories Workshop. Holstebro Bibliotek, Kirkestr. 13

    10.00-20.00 lN eN uNG / YouNG eYeSBook dem p: [email protected]

    10.00-20.00Pressekorps & soc. medier 1.sal, lokale K, Aktivitetscentret, Danmarksgade 13A

    15.00-17.00ildspyende drage i rdhushallenRdhushallen, Biblioteket, Kirkestrde 13

    21.00-21.30Fyrvrkeri og bobler for de frivilligeBag Holstebro Aktivitetscenter, Danmarksgade 13A

    21.30-02.00 Musik og dansFestivalcafen, Holstebro Aktivitets center, Danmarksga

Search related