7
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.1 PROFESOR: Dragan Alexandra DATA: 15.11.2011 GRUPA: Mijlocie TEMA ANUALĂ: „ Cand/cum si de ce se intampla”? SUBTEMA: ,, Mirosul florilor de toamna” TEMA ZILEI: „Crizantema” DOMENIUL EXPERENŢIAL : Domeniul Ştiinte – Cunoasterea mediului TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe MIJLOC DE REALIZARE: observare FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal; DURATA: 20 - 25 minute LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă SCOPUL ACTIVITĂŢII: Imbogatirea cunostintelor copiilor despre partile componente ale crizantemei ( radacina, tulpina, frunze, flori) si functiile principale ale acestora.Cunoasterea conditiilor de care depinde cresterea crizantemei si a modului cum trebuie sa fie ingrijita de catre om, a utilitatii ei; Activizarea vocabularului cu cuvintele: crestat, neted, parfumat, rezistent, catifelat, lemnos; Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru frumosul din natura. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să recunoască si sa denumeasca cizantema; - să observe şi să descrie partile componente ale crizanteme; - sa explice rolul radacinii, tulpinii, frunzelor si florii crizantemei; - sa precizeze conditiile necesare pentru ca o floare sa poata supravietui; - sa ingrijasca florile;

Crizantema Ds Observare Proiect

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Crizantema Ds Observare Proiect

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.1 PROFESOR: Dragan AlexandraDATA: 15.11.2011GRUPA: MijlocieTEMA ANUALĂ: „ Cand/cum si de ce se intampla”?SUBTEMA: ,, Mirosul florilor de toamna”TEMA ZILEI: „Crizantema”DOMENIUL EXPERENŢIAL : Domeniul Ştiinte – Cunoasterea mediuluiTIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere şi dobândire de noi cunoştinţeMIJLOC DE REALIZARE: observareFORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal;DURATA: 20 - 25 minute LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupăSCOPUL ACTIVITĂŢII: Imbogatirea cunostintelor copiilor despre partile componente ale crizantemei ( radacina, tulpina, frunze, flori) si functiile principale ale acestora.Cunoasterea conditiilor de care depinde cresterea crizantemei si a modului cum trebuie sa fie ingrijita de catre om, a utilitatii ei;Activizarea vocabularului cu cuvintele: crestat, neted, parfumat, rezistent, catifelat, lemnos;Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru frumosul din natura. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să recunoască si sa denumeasca cizantema;

- să observe şi să descrie partile componente ale crizanteme;- sa explice rolul radacinii, tulpinii, frunzelor si florii crizantemei;- sa precizeze conditiile necesare pentru ca o floare sa poata supravietui;- sa ingrijasca florile;

STRATEGII DIDACTICEMETODE SI PROCEDEE: Observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, invatarea prin descoperireMIJLOACE DIDACTICE: Un cos plin cu crizanteme, o crizantema in ghiveci, fire de iarba, jetoane cu flori, un flanelograf, puzzle – crizantema, o vaza cu apa.

BIBLIOGRAFIE: 1. ,,Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii”, Editura Didactica si

Pedagogica, Bucuresti – 1979.2. ,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor, de la 3 la 6/7 ani”,

M.E.C.T. – 2008;3. ,, Activitatea integrata din gradinita” , Editura Didactica Publishing House,

2008.

Page 2: Crizantema Ds Observare Proiect

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELELECTIEI

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

Moment organizatoric

Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor lua următorele măsuri:-aerisirea sălii de grupă;-aranjarea mobilierului sub forma de careu deschis;-pregătirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii ;-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

Captarea atentiei

O voi realiza prin aducerea in sala de grupa a cosului cu crizanteme si prin invitarea fiecarui copil sa isi aleaga o floare, sa o priveasca si sa o observe liber.

Conversatia Observarea comportamentului non- verbal al copiilor

Anuntarea temei si

precizarea obiectivelor

Se va realiza in mod direct:- Copii, astazi o sa vorbim despre crizanteme. Conversatia

Copiii asculta

Dirijarea invatarii

Invit copiii sa priveasca floarea pe care o au in mana.

- Ce este aceasta?- Unde creste crizantema?- In ce anotimp infloreste?- Ce fel de floare este?

( Crizantema este o floare, creste in gradini si parcuri, infloreste toamna, este o floare de toamna.)

- Ce culoare au florile?- Cum sunt florile ca marime? Mai mari sau

mai mici decat alte flori?- Cu cine seamana floarea crizantemei?- Ce forma are?

(Florile crizantemelor au culoarea alba, galbena si mov.Crizantemele au florile mult mai mari decat alte flori.Ele au forma rotunda si seamana cu un ghem, sau cu un bulgare de zapada.)

- Cate petale are crizantema? Le putem numara?

- Cum sunt ele asezate?- Scuturati usor floarea! Ce observati ca se

Observarea dirijata

Invatarea prin descoperire

Invatarea prin

Evaluezcapacitatea

copiilor de avorbi in

propozitii

Copiii observa, analizeaza si verbalizeaza ceea ce au perceput

Copiii observa, analizeaza si verbalizeaza ceea ce au perceput

Page 3: Crizantema Ds Observare Proiect

intampla?- De ce cad petalele?- Luati in mana o petala si pipaiti-o.- Ce simtiti cand pipaiti petalele crizantemei?- Cu ce seamana o petala?- Mirositi crizantema si spuneti ce miros are ?

( Floarea de crizantema este formata din foarte multe petale inguste si alungite. Petalele sunt foarte subtiri, fine si catifelate. Prin scuturare ele cad. Petalele sunt asezate unele langa altele, pornind toate din mijlocul florii. Crizantema are miros placut, parfumat.SINTEZA PARTIALA – este realizata de educatoare si se refera la: culoare, marime, forma, alcatuire si mirosul florii.

- Cu ce se continua floarea ?- Cum este tulpina?- Ce s-ar intampla daca nu ar avea tulpina

puternica si rezistenta?( Tulpina este inalta, tare, lemnoasa, trosneste cand este rupta. Daca nu ar fi tare s-ar rupe sub greutatea florii. Vantul ar rupe-o repede, deoarece toamna vantul sulfa tare. Tulpina este rezistenta.)Solicit apoi copiii sa priveasca frunzele, sa le pipaie, sa aseze pe masa o frunza si sa o contureze cu ajutorul degetului.

- Cum sunt frunzele?- La ce folosesc ele?- De ce au ele nevoie pentru a se mentine

verzi?- Ce se intampla cu ele cand vine frigul? Dar

daca planta nu este udata?( Frunzele sunt mari, crestate si au culoarea verde. In frunze se prepara hrana, ele fiind un fel de bucatarie a plantei. Ele au nevoie de apa, lumina, caldura.)Voi scoate crizantema din ghiveci si vom continua observarea:

- Prin ce este fixata in pamant crizantema?- Din ce este formata radacina?- La ce foloseste radacina?

( Crizantema este fixata in pamant prin radacina. Radacina este formata din multe fire lungi, adanc infipte in pamant. Prin aceste firisoare, crizantema isi trage hrana din pamant. Ca sa patrunda apa si aerul la radacina, pamantul trebuie sa fie sapat).

descoperire

Conversatia

Explicatia

Evaluez capacitatea copiilor de a se exprima correct, clar si expresiv

Copiii asculta

Copiii observa, analizeaza si verbalizeaza ceea ce au perceput

Copiii observa, analizeaza si verbalizeaza ceea ce au perceput

Copiii verbalizeaza ceea

Page 4: Crizantema Ds Observare Proiect

SINTEZA PARTIALA – este realizata de catre copii cu sprijinul educatoarei si se refera la: tulpina, frunze, radacina ( aspect, forma, rezistenta, functii).Voi solicita copiii sa puna in vaza cu apa florile de crizantema si le voi adresa cateva intrebari orientative:

- La ce sunt folosite crizantemele culese?- Cum se pot ele aseza in vaze?- Ce li se pune in vaza pentru a rezista mai

mult?- Ce se intampla cu florile daca nu li se

schimba apa in fiecare zi?( Crizantema este o floare foarte frumoasa. Oamenii o planteaza in gradini pentru frumusetea lor. Ele sunt culese si puse in vaze , in camera, sala de grupa, impodobind astfel locul. Sunt asezate in vaze fie flori de aceeasi culoare, fie de culori diferite. Pentru a le mentine proaspete li se schimba zilnic apa si din cand in cand li se taie o mica parte din tulpina. Multi pictori au pictat si picteaza crizanteme, ele fiind unele dintre cele mai frumoase flori. Crizantema este printre putinele flori care rezista iarna.)

Invatarea prin descoperire

ce au retinut.

Copiii observa, analizeaza si verbalizeaza ceea ce au perceput

Asigurarea retentiei si a transferului

Sinteza generalaSe va realiza prin solicitarea copiilor de a asambla puzzle - crizantema

Explicatia Individuala

Evaluarea performantei

Impreuna cu copiii se verifica corectitudinea realizarii puzzle - crizantema.

Conversatia Explicatia

Copiii vor observa singuri greselile facute, dupa ce se discuta frontal modul corect de asamblare a crizantemei.

Incheierea activitatii

Se va realiza prin recitarea poeziei ,,Crizantema”, prin aprecieri generale si individuale asupra modului de comportare si participare al copiilor la activitate si prin solicitarea facuta copiilor sa caute acasa imagini cu crizanteme si sa le aduca la gradinita pentru a alcatui un album cu crizanteme .

Conversatia Aprecieri verbale