Upload
lavey
View
125
Download
5
Embed Size (px)
DESCRIPTION
ČITANJE I PISANJE ZA KRITIČKO MIŠLJENJE. OŠ Augusta Cesarca Krapina, 23. listopada 2006. Voditelji: Gordana Gregurović, dipl. bibl. Renata Cesarec-Topolovec, prof. def. - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
ČITANJE I ČITANJE I PISANJE ZA PISANJE ZA KRITIČKO KRITIČKO MIŠLJENJEMIŠLJENJE
OŠ Augusta CesarcaOŠ Augusta Cesarca Krapina, 23. listopada 2006.Krapina, 23. listopada 2006.
Voditelji:Voditelji: Gordana Gregurović, dipl. bibl.Gordana Gregurović, dipl. bibl.Renata Cesarec-Topolovec, prof. def.Renata Cesarec-Topolovec, prof. def.
Obilježavanje Međunarodnog dana školskih knjižnicaObilježavanje Međunarodnog dana školskih knjižnicaRadionica za učenike s posebnim potrebama od 5. – 8. razredaRadionica za učenike s posebnim potrebama od 5. – 8. razreda
• Ciljevi i zadaće Privikavanje učenika na
knjižnični prostor i ozračje knjižnične okoline
Razvijanje različitih sposobnosti: komunikacijskih, informacijskih, motoričkih, jačanje samopouzdanja i samopoštovanja
Motiviranje za izvanškolsko čitanje
Priprema radionicePriprema radionice• Ključni pojmovi Kritičko mišljenje Pojam bajke Put od autora do čitatelja
• Suodnosi Hrvatski jezik Geografija Priroda Likovna kultura
• Obrazovna postignuća
Koristiti prethodna znanja u hrvatskom jeziku, geografiji i prirodi
Ponoviti što je bajka Prepoznati dijelove knjige/
djela Naučiti što je umna mapa i
evaluaciju prikazati pomoću umne mape
Primjena kritičkog mišljenja
Odgojni i socijalizirajući ciljevi i Odgojni i socijalizirajući ciljevi i sadržajisadržaji
Cijeniti opće ljudsko znanje pohranjeno u enciklopedijama
Jačanje samopouzdanja i samopoštovanjaRazvijanje pravilnog odnosa prema knjiziRazvijanje kulture govorenja i slušanjaUčenike navikavati na samostalni i
zajednički rad
Nastavni izvori i pomagalaNastavni izvori i pomagala• Tekst Ivan i tuljanovo krzno• Dječja enciklopedija• Atlas svijeta• Geografska karta Europe• Listići sa zadacima• Označivači knjiga• Plakat, flomasteri, slika tuljana
Metode rada Socijalni oblici radaMetode rada Socijalni oblici rada
• Razgovor, usmeno izlaganje
• Istraživačka metoda
• Rad na tekstu• Pismeni rad• Metoda
praktičnog rada – izrada umne mape
• Frontalni rad• Individualni rad• Rad u skupinama
Vrijeme trajanja:• 90 minuta (dva
školska sata)
Tijek radioniceTijek radionice• Uvodni dio Predstavljanje voditelja
radionice i predstavljanje učenika
Korištenje knjižničnog prostora i građe uz stvaranje ugodnog ozračja
Najava teme radionice i obilježavanja Međunarodnog dana školskih knjižnica putem radionice
Podjela učenika u skupine Trajanje: 15 min.
Glavni dio:Glavni dio: PrirodaPriroda • Razgovorom
učenici iznose prethodna znanja o tuljanu
• Traženje informacija o tuljanu koristeći referentnu zbirku- opću enciklopediju
• Trajanje: 10 min.
GeografijaGeografija• Razgovor o
Škotskoj koja je mjesto radnje priče
• Smještaj – kontinent, država UK
• Korištenje referentne zbirke- Atlasa svijeta, karte Europe
• Trajanje: 10 min.
Hrvatski jezikHrvatski jezik• Čitanje teksta Ivan
i tuljanovo krzno po odlomcima
• Razgovor o pročitanom
• Osvijestiti važnost emocionalnog doživljaja
• Trajanje: 20 min.
Hrvatski jezikHrvatski jezik
• Učenici individualno osmišljavaju završetak priče – stavljaju se u ulogu autora
• Čitanje svih učeničkih uradaka
• Razgovor o našoj različitosti - tolerancija
• Trajanje: 15 min.
Hrvatski jezikHrvatski jezik• Razgovor o vrstama
književnih djela• Što je bajka –
korištenje referentne zbirke – rječnika
• Izdvajanje pouke bajke• Obrada književnog
djela: autor, likovi – karakterizacija, mjesto i vrijeme radnje
• Trajanje: 10 min.
Hrvatski jezik i Hrvatski jezik i likovna kulturalikovna kultura• Ponoviti što je
umna mapa• Svaka skupina
dobiva svoj zadatak u obradi književnog djela- autor…
• Izrada i prikaz umne mape
• Trajanje: 10 min.
Završni dio:Završni dio:• Izrada označivača
stranica s oznakom Međunarodnog dana školskih knjižnica za uspomenu na radionicu svakom sudioniku radionice i poklon ravnatelju škole, pedagoginji i defektologinji
Pokazali smoPokazali smo naš uradak naš uradak
kroz korake…kroz korake…
Mišljenja učenikaMišljenja učenika• Osjećao sam se lijepo i ugodno• Današnji rad mi se dopao i bilo je dobro• Da, ja bih htjela još susreta. Bilo je
zabavno i super• Bilo mi je lijepo• Svidjelo mi se i rado bih još došla• Jako mi se sviđalo i htio bih još 100 takvih
susreta• Bilo je dobro jer smo se družili