Upload
monica-mirion
View
122
Download
4
Embed Size (px)
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR:Zalana RomeliaDATA: CLASA: a VIII-aSUBIECTUL LECŢIEI: BALTAGUL de M. Sadoveanu (caracterizarea Vitoriei Lipan)TIPUL LECŢIEI: de consolidare de cunoştinţeDURATA: 50 ‘
COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte
de realizare
COMPETENŢE SPECIFICE:1.1. – Înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral, sesizând progresia şi coerenţa ideilor
exprimate2.1. – Construirea unui discurs oral pe o temă dată3.1. – Dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date4.1. – Redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţii de comunicare concretă4.3. – Redactarea unui text argumentativ
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să argumenteze idei proprii legate de tema romanului;O2 – să explice semnificaţia unor pasaje importante din roman;O3 – să facă referiri pertinente despre încadrarea personajelor în operă;O4 – să identifice modalităţile de caracterizare a personajului din operă;O5 – să-şi exprime în scris păreri, atitudini, sentimente faţă de personaj;O6 – să lucreze în echipă, respectând părerile partenerilor.
STRATEGIA DIDACTICĂ
RESURSE: -capacităţi normale de învăţare ale elevilor-loc de desfăşurare: sala de clasă
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, problematizarea, descoperirea, brainstormingul, explicaţia, ciorchinele, diamantul
MATERIALE ŞI MIJLOACE: manualul, volume cu opera literară, fişe cu citate din text pentru munca în echipă
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, combinată cu activitatea individuală şi pe grupe
FORME DE EVALUARE: orală, autoevaluarea
BIBLIOGRAFIE:- M. Sadoveanu – Baltagul , Ed. 100+1 Gramar, Bucureşti, 2003- M. Iancu – Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Corint,
Bucureşti, 2000- A. Crişan, S. Dobra – Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Ed.
Humanitas, Bucureşti, 2009- C-tin Ciopraga – Mihail Sadoveanu, Ed. Tineretului, Bucureşti, 1966- C. Parfene – Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed. Polirom, Iaşi,
1999- V. Marinescu – Metodica predării limbii şi literaturii române, Ed. Fundaţiei România de
mâine, Bucureşti, 2002- A. Pamfil – Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed.
Paralela 45, Piteşti, 2003- I. Cerghit – Metode de învăţământ, Ed. Polirom, Iaşi, 2006
SCENARIUL DIDACTIC
MOMENTE ŞI
OBIECTIVE OPERAŢIO-
NALE
TIM
PCONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
FORME DE ORGANIZ.
RESURSE MATERIALE ŞI PROCEDURALE
Moment organizatoric 2’
-organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar desfăşurării activităţii-verificarea temei pentru acasă
Frontal ConversaţiaCaietele elevilor
Verificarea modului în care elevii au rezolvat tema pentru acasă şi corectarea eventualelor greşeli
Captarea atenţiei 5’
Profesorul le cere elevilor să spună orice cuvânt le vine în minte despre romanul studiat. Notează pe tablă toate cuvintele care au legătură cu textul.
FrontalIndividual
Brainstormingul Răspunsurile elevilor
Anunţarea subiectului
lecţiei şi enumerarea obiectivelor
2’
Profesorul notează la tablă titlul noii lecţii şi enumeră obiectivele operaţionale.
Frontal Conversaţia Caietele elevilor
Elevii notează titlul lecţiei în caiete
Conducerea învăţării şi asigurarea feed-back-
uluiO1
O2, O3, O4
O2, O3, O4
O5, O6
7’
15’
5’
Elevii sunt solicitaţi să reconstituie sumar firul narativ al romanului, marcând momentele subiectului.
Elevii sunt apoi împărţiţi în 4 grupe (valorice) şi primesc fişele de identitate a personajului.(Anexa 1)
Elevii primesc apoi fişele cu ciorchinele, pe care trebuie să-l completeze pe baza fişei de identitate a personajului. (Anexa 2)
Frontal Individual
Pe grupe
Pe grupe
Conversaţia euristică
DescoperireaExplicaţia
Ciorchinele
Elevii rezumă subiectul roamnului, marcând momentele subiectului.
Elevii lucrează în echipă, completând fişele de identitate a personajului.
Elevii completează ciorchinele
O2 – O6 5’ Profesorul le cere apoi elevilor să realizeze un portret sumar al personjului pe care l-au avut de caracterizat..
Frontal Conversaţia euristică
Explicaţia Problematizarea
Elevii trasează trăsăturile dominante ale Vitoriei Lipan
Consolidarea cunoştinţelor
O1 – O6
3’ Prin metoda diamantului (Anexa 3), elevii trebuie să sintetizeze trăsăturile dominante ale Vitoriei Lipan.
Individual Diamantul Elevii alcătuiesc un diamant pentru personajul pe care l-au caracterizat.
Asigurarea retenţiei şi a transferului 3’
TEMĂ PENTRU ACASĂ:Valorificând citatul următor (Anexa 4), alcătuiţi o scrisoare prin intermediul căreia să-i prezentaţi unui coleg absent de la oră portretul Vitoriei Lipan.
„Baltagul este...[…] o epopee […] în care sufletul tenace şi aprig de munteancă al Vitoriei Lipan nu pregetă nicio oboseală până nu dă de firul întâmplărilor şi măiestria d-lui Mihail Sadoveanu stă într-aceea că a conturat în trăsături omeneşti, dar fără nicio slăbiciune acest aspru caracter, de o voinţă aproape sălbatică, aproape neomenească.” (Perspessicius – Opere, vol. IV. Menţiuni critice)
Elevii primesc apoi fişa de autoevaluare prin care trebuie să realizeze evaluarea activităţii desfăşurate.
Individual Fişa de autoevaluare
Elevii completează fişa de autoevaluare.
ANEXA 2
VITORIA LIPAN
REL. CU CELELALTE PERSONEJENECHIFOR
LIPAN
MINODORA
GHEORGHIŢĂ
TRĂSĂTURI MORALE
TRĂSĂTURI FIZICE
ANEXA 1
FIŞA DE IDENTITATE A PERSONAJULUI
DATE DESPRE PERSONAJ TRĂSĂTURICe ştim despre personaj?
CITATE Cum am aflat?
MODALITĂŢI DE CARACTERIZARE A
PERSONAJULUIPRENUMELE / NUMELE
PERSONAJULUI
Ce semnificaţie are numele său sau porecla sa? (dacă apare, dacă nu apare niciun nume şi acest fapt poate avea o semnificaţie)
DATE LEGATE DE FAMILIE
Cine este?Cu cine este căsătorit?Câţi copii are?
STATUTUL SOCIAL ŞI PROFESIONAL
Ce poziţie ocupă în comunitatea satului?Cu ce se ocupă?
MEDIUL ÎN CARE TRĂIEŞTE
Care este mediul său de viaţă?
PORTRETUL FIZIC
Înfăţişare
Îmbrăcăminte
Vârstă
PORTRETUL MORAL
Narator
Mimică
Gestică
Gânduri, idei, sentimente
Limbaj
Comportament
Fapte
Atitudini, credinţe, valori
Relaţii cu alte personaje
IPOSTAZELE ÎN CARE APARE PERSONAJUL ŞI
EVOLUŢIA SA
PĂREREA PERSONALĂ DESPRE PERSONAJ
ANEXA 3
DIAMANTUL
ADJECTIVE
VERBE
O PROPOZIŢIE DIN 4 CUVINTE
SUBSTANTIV
VITORIA LIPAN
ANEXA 5
AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE PROFESORULUIMi-a plăcut cel mai mult..................................................................................................................
Nu mi-a plăcut........................................................................................
Pot răspunde la o întrebare despre:
Am o întrebare despre:
Eu îmi dau nota.......... şi sunt:
vesel trist
furios
Cadranele CITATE TRĂSĂTURI ALE
PERSONAJULUIMIJLOACE DE
CARCTERIZARE„Şi de poveste... Vitoria, nevasta lui Nechifor Lipan, îşi aducea aminte stând singură pe prispă, în lumina de toamnă şi torcând. Ochii ei căprii, în care parcă se răsfrângea lumina castanie a părului, erau duşi departe. ... fusul se învârtea harnic, dar singur.”
„Acei ochi aprigi şi încă tineri căutau zări necunoscute.”
„Vitoria îl primi cu mare bucurie şi-l sărută pe amândoi obrajii; după aceea trece în altă odaie şi se încuie pe dinlăuntru, ca să poată plânge singură.”
„--Mă gândesc în fel şi chip şi am un vis, care-mi mănâncă sănătatea şi mă îmbătrâneşte. Mai stau până ce gătesc de postit cele douăsprezece vineri.”
„În închipuirea ei, bănuiala care intrase-ntrânsa era un vierme neadormit.”
„Se desfăcuse încet-încet de lume şi intrase oarecum în sine.”
„Ea însă se socotea moartă, ca şi omul ei care nu era lângă dânsa. Abia acum înţelegea că dragostea ei se păstrase ca-n tinereţă.”
„--Mama asta trebuie să fie fărmăcătoare; cunoaşte gândul omului” cugetă cu mare uimire Gheorghiţă
CITATE TRĂSĂTURI ALE PERSONAJULUI
MIJLOACE DE CARCTERIZARE
Valorificând citatul următor (Anexa 4), alcătuiţi o scrisoare prin intermediul căreia să-i prezentaţi unui coleg absentde la oră portretul Vitoriei Lipan.
„Baltagul este...[…] o epopee […] în care sufletul tenace şi aprig de munteancă al Vitoriei Lipan nu pregetă nicio oboseală până nu dă de firul întâmplărilor şi măiestria d-lui Mihail Sadoveanu stă într-aceea că a conturat în trăsături omeneşti, dar fără nicio slăbiciune acest aspru caracter, de o voinţă aproape sălbatică, aproape neomenească.” (Perspessicius – Opere, vol. IV. Menţiuni critice)