2.2. Dimensionarea Elementelor Armare Trans

  • View
    47

  • Download
    1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

armare transversala stalpicalcul otel

Text of 2.2. Dimensionarea Elementelor Armare Trans

Eficien economic i detalii de execuie privind construirea unei pensiuni P+2E

2.3.4.2. Armarea transversal

Armarea transversal se face la fora tietoare de calcul:

- momentul de la extremitati; - inaltimea libera a stalpului.

- factorul care introduce efectul consolidarii otelului si al fretarii betonului in zonele comprimate:

pentru clasa medie de ductilitate - valoarea momentului capabil la extremitatea i a stalpului, corespunzatoare sensului considerat al fortelor laterale. si - sumele valorilor momentelor capabile ale stalpilor si grinzilor care intra in nod. Termenul s-a considerat egal cu 1.

Momentele s-au determinat in functie de armare longitudinala efectiva a stalpilor, determinata mai sus.

Distana ntre etrieri s-a determinat, ca i n cazul grinzilor, cu formula:

alegnd diametrul etrierilor i numrul de brae de etrieri n funcie de dispunerea barelor n seciune.A) Dimensionarea armturilor transversale pentru stlpul SB6Dimensionarea n gruparea fundamental pe direcia xSectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis424,32411,722,55327,8586301,444356571262,76

Deasupra terasei424,32411,722,55327,8586301,444356571262,76

Supanta sus449,08459,772,7336,6186301,444356571255,93

Supanta jos459,77449,082,7336,6186301,444356571255,93

Parter sus540,90548,862,6419,1386301,444356571205,54

Parter jos548,86540,902,6419,1386301,444356571205,541

Dimensionarea n gruparea special pe direcia x:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis382,52391,862,55303,6786301,444356571283,69

Deasupra terasei391,86382,522,55303,6786301,444356571283,69

Supanta sus416,95424,862,7311,7886301,444356571276,315

Supanta jos424,86416,952,7311,7886301,444356571276,315

Parter sus480,91487,552,6372,4886301,444356571231,287

Parter jos487,55480,912,6372,4886301,444356571231,287

Dimensionarea n gruparea fundamental pe direcia ySectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis228,47234,162,55181,4284301,444352971143,11

Deasupra terasei234,16228,472,55181,4284301,444352971143,11

Supanta sus245,36250,192,7183,5384301,444352971141,46

Supanta jos250,19245,362,7183,5384301,444352971141,46

Parter sus287,35291,402,6222,5984301,444352971116,63

Parter jos291,40287,352,6222,5984301,444352971116,63

Dimensionarea n gruparea special pe direcia y

Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis215,27219,492,55170,49284200,964352971152,283

Deasupra terasei219,49215,272,55170,49284200,964352971152,283

Supanta sus230,83234,412,7172,31184200,964352971150,676

Supanta jos234,41230,832,7172,31184200,964352971150,676

Parter sus259,74262,742,6200,95784200,964352971129,197

Parter jos262,74259,742,6200,95784200,964352971129,197

B) Dimensionarea armturilor transversale pentru stlpul SE1

Dimensionarea n gruparea fundamental pe direcia x:

Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis426,24435,662,7319,2284200,964356571179,928/10

Deasupra grinzi

mediene435,66426,242,7319,2284200,964356571179,928/10

Sub grinda mediana463,19473,682,6360,3484200,964356571159,398/10

Parter jos473,68463,192,6360,3484200,964356571159,39

Dimensionarea n gruparea special pe direcia x:

Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis391,29398,272,7292,4384200,964356571196,408/10

Deasupra grinzi

mediene398,27391,292,7292,4384200,964356571196,408/10

Sub grinda mediana418,64426,412,6325,0284200,964356571176,718/10

Parter jos426,41418,642,6325,0284200,964356571176,71

Dimensionarea n gruparea fundamental pe direcia y:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis235,03239,292,7175,67584200,964352971147,798/10

Deasupra grinzi

mediene239,29235,032,7175,67584200,964352971147,798/10

Sub grinda mediana251,73256,482,6195,46684200,964352971132,838/10

Parter jos256,48251,732,6195,46684200,964352971132,838/10

Dimensionarea n gruparea special pe direcia y:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis219,23222,392,7163,5684200,964352971158,738/10

Deasupra grinzi

mediene222,39219,232,7163,5684200,964352971158,738/10

Sub grinda mediana231,60235,112,6179,5084200,964352971144,648/10

Parter jos235,11231,602,6179,5084200,964352971144,648/10

Zonele de la extremitile stalpilor se vor considera zone critice pe o distanta:

unde este cea mai mare dimensiune a seciunii stlpului.Coeficientul de armare transversal cu etrieri trebuie s fie cel puin:

- 0,35% n zona critic a stlpilor de la baza lor, la primul nivel;

- 0,25% n restul zonelor critice.

Coeficientul de armare cu etrieri se determin cu formula:

Pentru direcia x (direcia transversal a cldirii) b=400mm i procentul de armare cu etrieri n zonele critice este:

Pentru direcia y (direcia longitudinal a cldirii) b=800mm i procentul de armare cu etrieri n zonele critice este:

Deoarece procentul minim de armare cu etrieri n zona critic de la baza construciei este mai mic de 0,35 etrierii ce preiau fora tietoare pe acest direcie se vor realiza din bare 10. Aria de armtur transvesal va fi

Procentul de armare cu etrieri va fi:

Distana maxim etrieri nu va depi :

- latura minim a seciunii utile (situat n interiorul etrierului perimetral)

- diametrul minim al barelor longitudinale.C) Dimensionarea armturilor transversale pentru stlpul SB7

Dimensionarea n gruparea fundamental:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis134,96136,452,7100,5283,41171,534352971220,468/10

Deasupra grinzi

mediene136,45134,962,7100,5283,41171,534352971220,468/10

Sub grinda mediana169,95171,212,6131,2283,41171,534352971168,898/10

Parter jos171,21169,952,6131,2283,41171,534352971168,898/10

Dimensionarea n gruparea special:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis118,89119,992,788,473283,41171,534352971250,488/10

Deasupra grinzi

mediene119,99118,892,788,473283,41171,534352971250,488/10

Sub grinda mediana138,14139,082,6106,62483,41171,534352971207,848/10

Parter jos139,08138,142,6106,62483,41171,534352971207,848/10

Zonele de la extremitile stalpilor se vor considera zone critice pe o distanta:

Coeficientul de armare cu etrieri se determin cu formula:

Procentul de armare cu etrieri n zonele critice este:

Distana maxim etrieri nu va depi :

2.3.5. Dimensionarea fundaiei

2.3.6. Dimensionarea fermei cu zbreleStructura de rezisten a acoperiului va fi format din grinzi cu zbrele disuse pe direcie transversal, alcatuite din profile eav ptrat sau greptunghiular, prinse ntre ele prin sudur, i pane din profile UNP.

Eforturile pentru dimensionarea elementelor acoperiului au fost determinate prin calcul structural.

S-au introdus n programul de calcul elementele fermei cu dimensiunile iniiale teav ptrat 50x50x5 i panele UNP160. Cu eforturile obinute s-au dmensionat i verificat elementele fermei i penele.

2.3.6. Dimensionarea fermei cu zbrele

Dimensionarea i verificarea tlpii inferioare

Eforturile de calcul pentru talpa inferioar arat astfel:

Se va face dimensioarea tlpii la efortul de ntindere

Dimensionarea se face conform SR En 1993-1-1, Eurocod 3: Proiectarea structurilor din oel. Parte 1-1: Reguli generale pentru cldiri cu relaia:

- coeficient parial de siguran,

- limita de curgere a oelului, pentru oel S235,

Se alege profilul teava patrat 100x100x4 cu

Verificarea seciunii se face cu formula:

- Valoarea de calcul a efortului (fortei) de intindere din actiuni

- Forta capabila (rezistenta de calcul) a barei solicitatela intindere(tractiune)

rezult c profilul propus se verific.

Dimensionarea i verificarea tlpii superioareEforturile de calcul pentru talpa superioar arat astfel:

Se va face dimensioarea tlpii la efortul de compresiune

Dimensionarea se face conform SR En 1993-1-1, Eurocod 3: Proiectarea structurilor din oel. Parte 1-1: Reguli generale pentru cldiri cu relaia:

Se alege profilul teava patrat 100x100x4 cu

Verificarea de rezisten seciunii se face cu formula:

Se consider clas de seciune 3, cu comportare elastic, fr slbiri. Valoarea de calcul a rezistenei la compresiune uniform se determin cu formula:

rezult c profilul propus se verific.

Verificarea de pierdere a stabilitii generale la flambaj se face cu formula:

- rezistena de calcul a barei comprimate la flambaj

pentru seciunile de clas 3.

- factorul de reducere pentru modul de flambaj considerat

dar

n care ; pentru seciunile de clas 3

- zvelteea relativ

- factor de imperfeciune care se ia din tabelul 6.1. funcie de curba de flambaj considerat din tabelul 6.2.Pentru seciune tubular i oel S235, se ia curba de flmbaj a i rezult

- efort axial critic de flambaj elastic, corespunztor modului de flambaj considerat, calculat pe baza caracteristicilor seciunii transversale brute

Se consider lungimea de flambaj in planul fermei egal cu lungimea de flambaj n afara planului fermei:

- modulul de elasticitate al otelului

- momentul de inerie al barei pentru flambaj in planul fermei

rezult c profilul propus se verific la flambaj.Dimensionarea i verificarea diagonalelor

a) Diagonale supuse la ntindere

Se va face dimensioarea la efortul de ntindere

Dimensionarea se face conform SR En 1993-1-1, Eurocod 3: Proiectarea structurilor din oel. Parte 1-1: Reguli generale pentru cldiri cu relaia:

- coeficient parial de siguran,

- limita de curgere a oelului, pentru oel S235,

Se alege profilul teava patrat 50x500x4 cu

Verificarea seciunii se face cu formula:

- Valoarea de calcul a efortului (fortei) de intindere din actiuni

- Forta capabila (rezistenta de calcul) a barei solicitatela intindere(tractiune)

rezult c profilul propus se verific.

a) Diagonale supuse la compresiune

Se va face dimensioarea la efortul de compresiune

Dimensionarea se face conform SR En 1993-1-1, Eurocod 3: Proiectarea structurilor din oel. Parte 1-1: Reguli generale pentru cldiri cu relaia:

Se alege profilul teava patrat 50x50x4 cu

Verificarea de rezisten seciunii se face cu formula:

Se consider clas de seciune 3, cu comportare elastic, fr slbiri. Valoarea de calcul a rezistenei la compresiune uniform se determin cu formula:

rezult c profilul propus se verific.

Verificarea de pierdere a stabilitii generale la flambaj :

pentru seciunile de clas 3.

Pentru seciune tubular i oel S235, se ia curba de flmbaj a i rezult

Se consider lungimea de flambaj in planul fermei egal cu lungimea de flambaj n afara planului fermei:

rezult c profilul propus se verific la flambaj.

29

_1497559393.unknown

_1497608627.unknown

_1497616487.unknown

_1497617651.unknown

_1497620341.unknown

_1497621044.unknown

_1497621197.unknown

_1497621288.unknown

_1497621370.unknown

_1497621416.unknown

_1497621449.unknown

_1497621304.unknown

_1497621285.unknown

_1497621077.unknown

_1497621192.unknown

_1497621055.unknown

_1497620746.unknown

_1497620992.unknown

_1497621006.unknown

_1497620774.unknown

_1497620604.unknown

_1497620736.unknown

_1497620591.unknown

_1497619719.unknown

_1497620044.unknown

_1497620180.unknown

_1497620284.unknown

_1497620116.unknown

_1497619863.unknown

_1497619913.unknown

_1497619726.unknown

_1497619455.unknown

_1497619649.unknown

_1497619704.unknown

_1497619677.unknown

_1497619463.unknown

_1497617876.unknown

_1497617990.unknown

_1497618021.unknown

_1497617883.unknown

_1497617800.unknown

_1497617039.unknown

_1497617230.unknown

_1497617515.unknown

_1497617640.unknown

_1497617509.unknown

_1497617202.unknown

_1497617044.unknown

_1497617063.unknown

_1497616686.unknown

_1497616960.unknown

_1497616981.unknown

_1497616835.unknown

_1497616647.unknown

_1497616675.unknown

_1497616629.unknown

_1497609551.unknown

_1497616389.unknown

_1497616398.unknown

_1497616343.unknown

_1497610068.unknown

_1497616244.unknown

_1497616324.unknown

_1497615935.unknown

_1497609980.unknown

_1497609107.unknown

_1497609511.unknown

_1497609528.unknown

_1497609368.unknown

_1497609400.unknown

_1497608822.unknown

_1497609095.unknown

_1497559401.unknown

_1497607676.unknown

_1497608056.unknown

_1497559405.unknown

_1497559407.unknown

_1497559409.unknown

_1497559410.unknown

_1497559411.unknown

_1497559408.unknown

_1497559406.unknown

_1497559403.unknown

_1497559404.unknown

_1497559402.unknown

_1497559397.unknown

_1497559399.unknown

_1497559400.unknown

_1497559398.unknown

_1497559395.unknown

_1497559396.unknown

_1497559394.unknown

_1497559385.unknown

_1497559389.unknown

_1497559391.unknown

_1497559392.unknown

_1497559390.unknown

_1497559387.unknown

_1497559388.unknown

_1497559386.unknown

_1497559381.unknown

_1497559383.unknown

_1497559384.unknown

_1497559382.unknown

_1497559379.unknown

_1497559380.unknown

_1497559378.unknown