Click here to load reader

05 calcul zidarie

  • View
    73

  • Download
    19

Embed Size (px)

DESCRIPTION

GNBGN

Text of 05 calcul zidarie

Capitolul V: Calculul structurii din zidrie portant student: Robu Daniel

CAPITOLUL V:

CALCULUL STRUCTURII DE REZISTEN( ZIDRIE PORTANT CU STLPIORII)

CALCULUL STRUCTURII DIN ZIDRIE CONFINTA LA ACIUNI ORIZONTALE

DUP COD DE PROIECTARE PENTRU STRUCTURI DIN ZIDRIE, INDICATIV CR 6-2006Date generale Cldire de locuit P+E+M nlimea de nivel het = 2.80 m Structura din zidrie confinat (ZC)

Zona seismic ag=0.2g. pentu localitatea IaiMateriale elemente pentru zidrie: crmizi pline de argil ars, fb = 7.5 N/mm2; crmizi GVP argil ars, fb = 7.5 N/mm2;

mortar M5;

rezistena caracteristic la compresiune a zidriei de crmizi pline de argil ars

fk = 3.085 N/mm2 ( CR6-2006, tab.4.2a, fig.4.1b); rezistena caracteristic la compresiune a zidriei de crmizi GVP argil ars

fk = 1.2 N/mm2 ( CR6-2006, tab.4.2a, fig.4.1b);

rezistena caracteristic la forfecare cu efort unitar de compresiune la

zidriei fvk0 = 0.20N/mm2 ( CR6-2006, tab.4.3);

modulul de elasticitate longitudinal al zidriei Ez = 1000 fk = 2.300 N/mm2

( CR6-2006, tab.4.9);

modulul de elasticitate transversal al zidriei Gz = 0.4Ez = 0.4 x 2300 = 920 N/mm2

N/mm2 (CR6-2006, relaia 4.9).

Stabilirea ncrcrilor verticale

-Suprafaa de planseu

Splanseu=141,3 m2-Perei exterior fra goluri

Sper ext=102,283 m2-Perei interior fra goluri

Sper int =82,331 m2-Suprafa golurilor

S=(1,2 1,2)+(0,600,60)+(2,4 0,60)+(2,1 0,6) +( 1,5 2,1)+(1,52,1) =11,16 m2

- ui: S= (2,1 0,9) 5+(2,1 2,55) 2 + (2,3 0,9) + (2,4 2,1) + (1,8 2,1) + (2,1 0,8) 2 = 34,41 m2Evaluarea ncrcrilor verticale

-Acoperi

qacoperis=620 daN/m2

Nacoperis=Splanseuqacoperis=141,3620=87606daN

qutila=150 daN/m2

Nutilaacoperis=Splanseuqutila=141,3150=21195 daN

qzapada=300 daN/m2

Nzapadaacoperis=Splanseuqzapada=141,3300=42390 daN

-Planeu curent

qplanseu current=542,7 daN/m2

Nplanseu=Splanseuqplanseu=141,3542,7=76683,51 daN

qutila planseu=175daN/m2

Nutilaplanseu=Splanseuqplanseu=141,3175=24727,5daN

-Perei portani

q0,29m ext=490 daN/m2

Nperti exteriori =(Sperext -Sgolperext ) q0,29m=102,283 490=50118,67 daN

q0,29m int =490 daN/m2

Npereti interiori =(Sperint-Sgolint) q0,29m int=82,331490=40342,19 daN

Npereti total = Npereti interiori+ Nperti exteriori= 50118,67+40342,19= 90460,86daN

-Tmplarie

qt=50 daN/m2

Stamplarie = 45,57 m2

Ntamplarie=Stqt =45,5750=2278,5 daN

Combinai de ncrcriNacoperis=Nacopperm+0,4Nacopzapada

Nacoperis=Nacopperm+0,4Nacopzapada =87606+0,4042390=104562 daN

Nplaneu curent=Nplaneuperm+0,4Nplaneuutil

Nplaneucurent=Nplaneuperm+0,4Nplaneuutil=76683,51 +0,4024727,5=86574,51daN

Nperei=Ntotalpetei+Ntmplrie=90460,86+2278,5 =92739,36daN

DIAGRAMA NCRCRILOR GRAVITAIONALE

ZIDRIE CONFINAT P+E+MN3= Nacoperis=104562 daN

N2sup=N3+ Nperei + Npereti =104562 +92739,36=197301,36daN

N2inf=N2sup+ Nplanseu curent=197301,36+86574,51=283875,87daN

N1sup= N2inf + Npereti =283875,87+92739,36=463189,74daN

N1inf=N1sup+ Nplanseu= 463189,74+86574,51=549764,25daN

N0= N1inf + Npereti =549764,25+92739,36= 642503,61daN

CALCULUL SEISMIC DUPA P100-2006

Metoda forelor seismice static echivalente

Fora tietoare de baz Fb corespunztoare modului propriu fundamental pentru fiecare direcie orizontal principal considerat n calcul se determin astfel:

daN -ordonata spectrului de rspuns de proiectare corespunztoare perioadei

fundamentale T1

T1- perioada proprie fundamental de vibraie a cldirii n planul ce conine

direcia orizontal considerat

m- masa total a cldirii calculata ca suma a maselor de nivel

factorul de importan-expunere al construciei

factor de corecie care ine seama de contribuia modului propriu

fundamental prin masa modal efectiv asociat acestuia, ale crui valori sunt:

1. = 0,85 dac T1 TC i cldirea are mai mult de dou niveluri 2. = 1,0 n celelalte situaii.

q- este factorul de comportare pentru aciuni seismice orizontale.

FORMULE SIMPLIFICATE PENTRU ESTIMAREA PERIOADEI FUNDAMENTALE

Pentru proiectarea preliminar a cldirilor cu nlimi H =0,92 =10 N/ mm2 >

=9,20 N/mm2

=3,45 N/mm2

= 2,20

Montani de pe tronsoanele transversale

0AzNedfdi(m)NRd

AxMontantNed=0AzNRd=i(m) Afd

--N/mm2mm2NN/mm2N

Tr10,348029000031321,81,200,7378840

1-1Tr20,3480215750054813,151,200,73137970

Tr30,348021139700396640,391,200,73998377,2

2-2Tr10,34802345100100101,701,200,73105209,09

Tr20,3480230160091947,441,200,73104962,83

3-3Tr10,34802345100100101,701,200,73105209,09

Tr20,34802348000106093,201,20 0,73121110,96

Tr30,3480215750054813,151,200,73137970

Tr40,34802745300227216,271,200,73259379,306

4-4Tr10,34802797500243130,251,200,73277545,95

Tr20,348029000031321,81,200,7378840

Tr30,348029000031321,81,200,7378840

Tr40,34802797500243130,251,200,73277545,95

5-5Tr10,34802745300227216,271,200,73259379,306

Tr20,348022279400694910,461,200,73793276,788

Tr10,34802519100158255,691,200,73180657,18

6-6Tr20,34802348000106093,201,20 0,73121110,96

Tr30,34802340000103654,21,200,73118326,8

7-7Tr10,348021853100564946,21,200,73644915,86

Tr20,34802340000103654,21,200,73118326,8

Montani de pe tronsoanele longitudinale0AzNedfdi(m)NRd

AxMontantNed=0AzNRd=i(m) Afd

--N/mm2mm2daNN/mm2daN

G-GLong10,348021276000389008,401,200,73444073,52

Long20,34802745300227216,271,200,73259379,306

Long30,3480215750054813,151,200,73137970

Long40,3480215750054813,151,200,73137970

Long50,34802797500243130,251,200,73277545,95

F-FLong10,348029000031321,81,200,7378840

Long20,34802696000212186,401,20 0,73242221,92

Long30,348021949800320047,821,200,73365351,39

E-E Long10,3480260900185663,101,200,73211944,18

D-DLong10,348029000031321,81,200,7378840

Long20,348021949800320047,821,200,73365351,39

C-CLong10,34802340000103654,21,200,73118326,8

Long20,34802340000103654,21,200,73118326,8

B-BLong10,348021949800320047,821,200,73365351,39

Long20,3480215750054813,151,200,73137970

Long30,34802519100158255,691,200,73180657,18

Long40,348029000031321,81,200,7378840

VERIFICARE>REZISTENA DE PROIECTARE LA NCOVOIERE

n cazul pereilor de zidrie nearmat la care ncovoierea n planul peretelui este produs de fora seismic,rezistena de proiectare la ncovoiere asociat forei axiale de proiectare se va determina ca i ncrcrile neseismice, dar cu limitarea ariei pe care se dezvolt eforturile de ntindere prin condiia:

- distana de la centru de greutate al sectiunii orizontale pn la limita smburelui central aflat de aceeasi parte cu fibra comprimat.

PERETELE STRUCTURAL T1

= (78840+137970+998377,2) 2875=3493663200 N/mm2=3493,6632kNm=5981,9508KNm

=3493,6632kNm =0,205 N/mm2

t- grosimea inimi peretelui- lungimea zonei comprimate a inimii peretelui

=0,08290 57510=133400N=> Pentru peretele structural transversal =133,4kN

Calculul forei tietoare capabile

Fora tietoare capabil se calculeaz considerndu-se lungimea zonei comprimate corespunztoare momentului capabil, este 0,6, unde este lungimea inimii peretelui.

Pentru peretele structural T1.

=0,60(5843-290) 2900,08=77297,76N=77,29776kN=77,29776kN