0 Sobieski Si Romanii

Embed Size (px)

DESCRIPTION

sobieski

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

DATA: Octombrie 2014COALA : coala Gimnazial Ada Umbra IancaCLASA: a VI-a PROFESOR: Simion FlorinARIA CURRICULAR: Limb i comunicareOBIECT: Limba i literatura romnSUBIECT: Sobieski i romniiUNITATEA DE NVARE: IIITIPUL LECIEI: Lecie de consolidare a cunotinelorDURATA: 50 minute

COMPETENE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat;3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:1.2. sesizarea sensului unitilor lexicale noi n funcie de context;2.4 adaptarea vorbirii la situaia concret de dialog sau de monolog;3.2. identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic i a procedeelor de expresivitate artistic ntr-un text liric;3.3. sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite.

OBIECTIVE OPERAIONALE: a) Cognitive:O1. s identifice, pornind de la textul nuvelei, trsturile genului epic;O2. s precizeze timpul i spaiul naraiunii;O3. s enumere personajele participante la aciune i s le ncadreze ntr-o anumit tipologie;O4. s explice arhaismele i regionalismele din text;

O5. s-i exprime opinia privind atitudinea unor personaje ntr-o situaie dat;O6. s defineasc nuvela.b) Psihomotorii: s rezolve cu succes sarcinile propuse.c) Afective: s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei; s participe cu interes la activitate; Condiii prealabile:* clas de nivel mediu;* elevii au formate priceperi, deprinderi i capacitatea de a opera cu anumite noiuni;* elevii vor lucra pe grupe STRATEGIA DIDACTIC:a) Metode i procedee: conversaia, problematizarea, proiectul, ciorchinele. b) Mijloace de nvmnt: fie, tabla, foile de flipchart.c) Forme de organizare a activitii : activitate n grupe, activitate frontal, activitate individual.d) Resurse i managementul timpului: spaiu de lucru: sala de clas;

capaciti normale de nvare ale elevilor;

cunotinele lor anterioare;

timpul de nvare: 50 minute.

MODALITI DE EVALUARE: frontal, formativ, oral prin calificative

BIBLIOGRAFIE:Programe colare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limb i comunicare, Bucureti, 1999.Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a VI -a, Bucureti, EDP, 2011.

Scenariul didactic

Nr.CrtEtapele lecieiTimpActiviti elev / profesorStrategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloace

nvmntForma de organizare

1.

Moment organizatoric1

Se asigur condiiile necesare defurrii optime a activitii: asigurarea linitii, pregtirea materialului didacticConversaia

Activitate frontalObservarea sistematic a elevilor

2. Verificarea temei scrise i actualizarea cunotinelor

8`Se verific cantitativ tema pentru acas i se soluioneaz eventualele probleme aprute n rezolvarea ei.Elevii rspund oral ntrebrilor din Anexa 1, apoi cu ajutorul lor se vor actualiza caracteristicile genului epic. Conversaia

Problematizarea

Caietele elevilor

Tabla Activitate frontalFormativFrontalOral

3.

Anunarea temei i a obiectivelor

1Profesorul anun tema: explorarea textului literar Sobieski i romnii, de Costache Negruzzi abordare interdisciplinar. Se noteaz titlul leciei i sunt enunate obiectivele.

ConversaiaCaietele elevilor

TablaActivitate frontalObservarea sistematic a elevilor

4.Dirijarea nvrii

32Elevii grupai cte cinci (grupele stabilite din ziua precedent) au un nume i sursele de documentare pregtite.Istoricii au avut ca tem s se documenteze cine era Sobieski, s-l ncadreze n epoc, s culeag date despre btlia prezentat n nuvel.Geografii au selectat imagini cu Cetatea Neamului i o hart pentru a observa amplasarea ei, distana la care se afla Cantemir fa de plieii din cetate i traseul armatei polone care se retrgea prin Moldova.Lingvitii au pregtit o list cu arhaisme i regionalisme extrase din text pe care le explic cu ajutorul dicionarului i alctuiesc apoi propoziii cu fiecare.Literaii realizeaz o scurt caracterizare a personajelor n antitez: regele Sobieski btrnul plie, oastea polonez grupul de pliei, hatmanii Potoki i Iablonovski i ncadreaz personajele ntr-o anumit tipologie.Criticii analizeaz atitutinea demn a plieilor a btrnului plie - n faa armatei polone, precum i comportamentul lui Sobieski fa de pliei.Profesorul monitorizeaz permanent activitatea fiecrei grupe de elevi i i ndrum la nevoie. Sunt afiate sarcinile rezolvate de elevi. Liderul fiecrei grupe prezint colegilor activitatea grupei sale.Profesorul adreseaz cteva ntrebri elevilor:n text este prezentat n text un singur eveniment sau mai multe? Care? (este relatat un singur eveniment: lupta dintre oastea poloneza i grupul de pliei moldoveni);La ce persoan sunt relatate faptele? (faptele sunt relatate la persoana a III - deci avem narator obiectiv);Ce moduri de expunere sunt utilizate n text? (modurile de expunere utilizate n text sunt naraiunea si dialogul, iar descrierea e utilizat n prezentarea otirii poloneze de la nceputul operei);n aceast oper accentul este pus asupra aciunii (luptei) sau asupra unor personaje? Argumenteaz. (accentul este pus pe personaje nu pe aciune);Conflictul implic un numr mare de personaje, sau unul relativ mic? (conflictul implic un numr relativ mic de personaje - ase la numr).Fa de schia ,,Vizit studiat anul trecut, opera aceasta este mai lung ca ntindere, sau mai scurt? Dar ca numr de personaje? Se noteaz definiia nuvelei - specie a genului epic n proz, cu un singur fir narativ i un conflict concentrat care implic un numr redus de personaje.

Conversaia

Conversaia

Fie de lucru

Foi de flipchart

Hri

DEX

Manualul

Caietele de notie

Manualul

Tabla

Caietele elevilor

Problematizarea

Activitate n echip

Activitate individual

Activitate frontalApreciereaRspunsuri lor elevilor

Evaluare formativoral

5.Asigurarea reteniei i a transferului de cunotine7Se realizeaz printr-un ciochine care va conine trsturile nuvelei. (Anexa 2)Elevii sunt ntrebai ce au nvat din relaia lui Sobieski cu cei doi hatmani. Fia 1

Caietele elevilor

Activitate individual i frontal

evaluare frontal

6. 1`Imaginai-v un alt deznodmnt pentru nuvel. Ce s-ar fi ntmplat dac Iablonovski nu ar fi intervenit n favoarea plieilor?

Anexa 1

Cine este autorul operei Sobieski i romnii? Cum i exprim acesta sentimentele?Ce moduri de expunere apar n text?Cine relateaz ntmplrile? La ce persoan? Cum este naratorul n aceast oper?Unde se petrece aciunea? Ce ali indici de spaiu ntlnim n text?Cnd se petrece aciunea? Ct timp ine?Cine particip la aciune? Enumerai personajele.Ce am descoperit rspunznd la ntrebri?

NUVELA- are un narator obiectiv, care prezint faptele, la persoana a III-a, - are un singur fir narativ- actiune mai complicat dect a schitei - oper epic n proz - conflictul implic un numr relativ mic de personaje- accentul cade asupra personajelor nu asupra aciunii.- modurile de expunere utilizate sunt naratiunea si dialogul- actiunea e structurat pe momentele subiectului