37
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ,, Aurora” Vaslui PROIECT DE ACTIVITATE DATA:19.02.2013 CLASA: a V-a A PROFESOR –EDUCATOR: Ţigănaşu Angelica ARIA CURRICULARĂ: Terapia educaţională complexă şi integrată MODULUL: Stimulare cognitivă (Activitate matematică) SUBIECTUL: ,,Exersăm să nu uităm !” TIPUL ACTIVITᾸŢII: Recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe. SCOPUL ACTIVITᾸŢII: formarea şi consolidarea unui sistem de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi matematice referitoare la operaţiile matematice învăţate (adunare, scădere, înmulţire); activizarea limbajului matematic şi dezvoltarea operaţiilor gândirii. OBIECTIVE CADRU: 2. Dezvoltarea capacităţilor psiho-individuale în vederea formării unor comportamente independente; 3. Dezvoltarea conduitelor independente pentru integrarea în plan social. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.1 Stimularea dezvoltării intelectuale prin exersarea şi dezvoltarea proceselor psihice ; 3.1 Formarea unor relaţii numerice între obiecte, fiinţe; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: a)cognitive: O1: - să opereze corect cu terminologia matematică în exerciţii de diferite tipuri; 1 Profesor-educator Ţigănaşu Angelica Inspecţie specială - Definitivat

0 Proiect Stimulare Cognitiva

Embed Size (px)

Citation preview

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui

Proiect de ACTIVITATEDATA:19.02.2013CLASA: a V-a APROFESOR EDUCATOR: ignau AngelicaARIA CURRICULAR: Terapia educaional complex i integratMODULUL: Stimulare cognitiv (Activitate matematic)SUBIECTUL: ,,Exersm s nu uitm !

TIPUL ACTIVITII: Recapitulare i sistematizare de cunotine.SCOPUL ACTIVITII:

formarea i consolidarea unui sistem de cunotine, priceperi i deprinderi matematice referitoare la operaiile matematice nvate (adunare, scdere, nmulire); activizarea limbajului matematic i dezvoltarea operaiilor gndirii.OBIECTIVE CADRU: 2. Dezvoltarea capacitilor psiho-individuale n vederea formrii unor comportamente independente; 3. Dezvoltarea conduitelor independente pentru integrarea n plan social.OBIECTIVE DE REFERIN:

2.1 Stimularea dezvoltrii intelectuale prin exersarea i dezvoltarea proceselor psihice ; 3.1 Formarea unor relaii numerice ntre obiecte, fiine; OBIECTIVE OPERAIONALE: pe parcursul i la sfritul activitii, elevii vor fi capabili:

a)cognitive:

O1: - s opereze corect cu terminologia matematic n exerciii de diferite tipuri;O2: - s calculeze mintal exerciiile propuse;O3: - s ordoneze cresctor i descresctor numerele;O4: - s rezolve n scris exerciiile propuse;

O5: - s realizeze ,,portretul numerelor date;O6: - s respecte regulile jocului;O7: - s rezolve probleme simple de aflarea produsului.b)afective:

OA1 s manifeste interes pentru activitile propuse;OA2 s reacioneze pozitiv, dorind s lucreze i s fie apreciai .c)psiho-motrice:

OM1- s coordoneze actul manevrrii instrumentelor de scris;

OM2 -s-i reprime tendina de efectuare a unor aciuni inutile n timpul activitii;OM3 s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei.CONDIII PREALABILE: din totalul de 13 elevi ai clasei:

9 au ritm de lucru/ nvare mediu;

4 au ritm de lucru/ nvare sczut;

elevii provin din medii diferite;

elevii au capacitatea de a folosi procesele de gndire i de nvare propuse de tema activitii; se va lucra difereniat cu elevii. STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: exerciiul, conversaia, munca independent, calcul mintal, explicaia, problematizarea, jocul didactic, metoda :stiu/vreau s tiu/ am aflat (am nvat ). MIJLOACE DE NVMNT: - fie de lucru, jetoane ,plane, marker,coule cu bileele, ghicitori, fie de lucru pe echipe.FORME DE ORGANIZARE: frontal , individual i pe echipe;

FORME DE EVALUARE: continu i formativ ;

RESURSE TEMPORALE: 45 minute;

RESURSE UMANE : 13 elevi i educatorul;LOCUL DE DESFURARE: sala de clas.BIBLIOGRAFIE:

Muu,I. i Taflan, A. Terapie educaional complex i integrat ; Bucureti: Editura Pro-Humanitate, 1997. Stimulare cognitiv - Program colar - Aprobat prin ordin al ministrului - Nr. 5234/ 01.09.2008 - Bucureti, 2008; Dumitru Ana, Maria Luiza Ana, Dumitru Logel, Elena Stroescu- Logel Metodica predrii matematicii la clasele I-IV; Piteti, Editura Carminis, Etapele activitiiOb. op.Coninutul activitiiStrategii didacticeEvaluare

Activitatea cadrului didacticActivitatea elevilorMetode i procedeeMijloace didacticeForma de organizare

Moment organizatoric

Asigur condiiile optime pentru desfurarea activitii .Se pregtesc pentru activitate.

Captarea ateniei

Prezint elevilor dou ghicitori matematice.

1.Dintr-un cuib cu ase pui Doi din ei pleac haihui.

Sosind mama-rndunic.

A rmas nmrmurit.

Spunei, dac ai ghicit.

n cuib-ci pui a gsit? Rspuns: 4 pui

2.Opt broscue stau la sfat

C vor s intre n lac.

Dou nu vor, c-s fricoase,

i-au intrat n ap......(Anexa 1) Elevii sunt ateni , efectueaz calculul mintal si dau soluiile ghicitorilor..

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Activitate frontal

Texte ghicitori Frontal

Formativ oral

Anunarea subiectului i a obiectivelor activitii

Anun tema i obiectivele activitii.Astzi la ora de Stimulare cognitiv vom recapitula i consolida operaiile cu numere naturale nvate .Scriu titlul activitii pe tabl, iar elevii n caiete. ,, Exersm s un uitm Vom pleca ntr-o cltorie imaginar n ara exerciiilor aplicative.Pe parcursul ,,cltoriei noastre ne vom ntlni cu mai multe animale i va trebui s trecem prin mai multe ncercri. Dar ca s aflai ce animale ne ies n cale vei fi nevoii s gsii rspunsurile la cteva ghicitori. La captul acestei cltorii ne ateapt o surpriz. Deci nu ne rmne dect s ne narmm cu ndrzneal,atenie i s pornim la drum.Elevii ascult cu atenie

ConversaiaFrontal

Reactualizarea cunosintelornsuite anterior Consolidarea i

sistematizarea cunosintelor Obinerea performanei

,,Cenuiu i tare mic

El se teme de pisic

St pitit deoarece

Se numete .. (oarece)(Anexa 2 )-Cu cine ne-am ntlnit?

oricic v propune s fii ateni i s rspundei la ntrebri.Adresez elevilor ntrebri pentru verificarea noiunilor teoretice referitoare la operaia de adunare, scdere i nmulire, folosind bileele:-Numerele care se nmulesc se numesc ....

-Rezultatul nmulirii se numete...

-Dac nmulim un numr cu 2 obinem ...

-Dac nmulim un numr cu 3 obinem ...

- Cum se numesc numerele care se adun?

- Cum se numete numrul din care scdem?

- Cum se numete rezultatul adunrii?

- Cum se numete numrul pe care l scdem?

- Cum se numete rezultatul scderii?

-Cum se numesc numerele care se nmulesc?- Cum se numete rezultatul nmulirii?

Propun spre rezolvare cteva exerciii orale.

Aflai suma numerelor 3 + 3 + 3

5 + 5 + 5 + 5 + 5

Aflai produsul numerelor 2 i 3, 2 i 5, 2 i 6.

Aflai numrul de 2 ori mai mare decat 2, 4 i 5. (Anexa 3)Am trecut peste prima ncercare , s continum cltoria noastr:

-Oare cu cine ne vom mai ntlni n cale?

,,Cocoloi pe sub msu

i ia coada n lbue

i iste precum e el

l prinde pe oricel

(Pisica)

Cu ce animlu ne-am mtlnit?

Pisicua v propune s lucrai n grup pentru a scrie ,,portretul numerelor.15, 4, 20

Grupa I portetul numrului 4

Grura a II portretul numrului 15

Grupa a III-a portretul numrului 20 ( sau alte numere)1.Este un numr par sau impar

2.este format din zeci i uniti

3. are ca vecini ........Am mai trecut peste o ncercare , s continum cltoria noastr.Cu cine ne vom ntlni in continuare?

,,Un prieten cerdincios

Fr fric,btu

Houl fric de el are

Cnd i ese n crare

Poi s spui cum se numete

Cel ce casa i-o pzete?

(Cinele)

Cinele v roag s-l ajutai s numere cte oase are de ros rezolvnd o problem. ( anexa 5)

Pe fi vor apare numai datele problemei urmnd ca ceea ce vrem s tim(ntrebrile problemei )s le formulm mpreun.Tabla este mprit n trei coloane,coloana tiu, coloana Vreau s tiu i Am aflat .Elevii au i ei fia de lucru .n coloana (rubrica) tiuvom trece datele problemei, n cea cu Vreau s tiu vom scrie ntrebrile propuse de elevi iar n ultima vom efectua calculele(rezolvarea).

Elevii ghicesc ghicitoarea

Elevii ascult ateni explicaiile educatorului.

Elevii extrag cte un bileel din coule i rspund la ntrebri.

Rezolv oral exerciiile.

Rezolv oral exerciiile iar rezultatele vor fi trecute pe plan.

Elevii gsesc rspunsul la ghicitoare.Elevii lucreaz n grupuri ,alctuiesc protretul numerelor

Elevii gsesc rspunsul la ghicitoare.Un elev va rezolva la tabl problema iar ceilali pe fia primitExerciiul

Exerciiul

Lucru n grup

conversatia

explicatiametoda: tiu/ vreau s tiu/ am aflat.exercitiul

problematizarea

Text ghicitoare

bileele cu ntrebrile.

Plan

Fi colectiv

Ghicitoare

Fise pe grupeGhicitoare

Tabl

Fi cu problema si tabelul:

tiu/ vreau s tiu/ am aflatFrontal / individual

Frontal / individual

Frontal / individual

Frontal

Frontal

FrontalObservaie sistematic

Formativ oral i scris prin aprecierea verbal a rspunsuri-lor la intrebri i exerciii

Formativ oral i scris, prin aprecierea verbal a rspunsuri-lor la intrebri i exerciii

Evaluare scrisa

Observarea sistematic

Formativ oral i scris prin aprecierea verbal a rspunsuri-lor la intrebri i exerciiiObservarea sistematic

Evaluare final

Impart elevilor fie de evaluare , difereniate, i le explic ce sarcini au de rezolvat.Dublai numerele: 5, 10 , 6, 2, 8. (Anexa 6)

Ordonai n ordinea cresctoare ( descifreaz codul) i descresctoare rezultatele obinute.

Se lucreaz difereniat cu eleviiElevii cu ritm sczut de nvare vor avea de ordonat cresctor i descresctor numrele de la 1 la 10Elevii vor trebui s rezolve individual exerciiile de pe fia de evaluare Elevii sunt ateni la explicaiile date.

Elevii dubleaz numerele i aranjeaz , apoi, produsele obinute n ordinea cresctoare i descresctoare la tabl.

Descifreaz codul B = 4 ; A = 12; R = 10

O = 20 ; V = 16Conversaia

Explicaia

Exerciiul Fie de evaluareFrontal

individualEvaluare scrisObservarea sistematic

ncheierea activitiiFac aprecieri generale i individuale asupra modului de participare a elevilor la activitate.Elevii ascult cu atenie aprecierile fcute.Conversaia

Frontal

Aprecieri verbale

Anexa 1

Ghicitori matematice

1.Dintr-un cuib cu ase pui Doi din ei pleac haihui.

Sosind mama-rndunic.

A rmas nmrmurit.

Spunei, dac ai ghsit.

n cuib-ci pui a gasit

Rspuns: 4 pui

2.Opt broscue stau la sfat

C vor s intre n lac.

Dou nu vor, c-s fricoase,

i-au intrat n ap......Anexa 2

Ghicitori

Cenuiu i tare mic

El se teme de pisic

St pitit deoarece

Se numete ... (oarece)

Cocoloi pe sub msu

i ia coada n lbue

i iste precum e el

l prinde pe oricel

(Pisica)Un prieten cerdincios

Fr fric,btu

Houl fric de el are

Cnd i ese n crare

Poi s spui cum se numete

Cel ce casa i-o pzete?

(Cinele)

Anexa 3 oricic v propune s fii ateni i s rspundei.-Numerele care se nmulesc se numesc ....

-Rezultatul nmulirii se numete...

-Dac nmulim un numr cu 2 obinem ...

-Dac nmulim un numr cu 3 obinem ...

- Cum se numesc numerele care se adun?

- Cum se numete numrul din care scdem?

- Cum se numete rezultatul adunrii?

- Cum se numete numrul pe care l scdem?

- Cum se numete rezultatul scderii?

- Cum se numesc numerele care se nmulesc?- Cum se numete rezultatul nmulirii?

Propun spre rezolvare cteva exerciii orale.Aflai suma numerelor : 3 + 3 + 3= 5 + 5 + 5 + 5 + 5 =Aflai produsul numerelor 2 i 3, 2 i 5, 2 i 6.

Aflai numrul de 2 ori mai mare dect 2, 4 i 5.

Anexa 4Fie de lucru pe grupeGrupa I : portretul numrului 4

Grura a II: portretul numrului 15

Grupa a III-a: portretul numrului 20

1.Este un numr par sau impar

2.este format din ............3. are ca vecini.........Grupa I : Portretul numrului 241. Este numr..sau.2. Este format din .......................................

3. Are ca vecini :............24............ Grura a II: Portretul numrului 153 1. Este numr..sau.

2. Este format din ...................... ......................

3. Are ca vecini :............153............ Grupa a III-a: Portretul numrului 205 1. Este numr..sau.

2. Este format din .........................................

3. Are ca vecini :............205............ Anexa 5 Celul v roag s-l ajutai s socoteasc cte oase are de ros, rezolvnd o problem.Maria a dat celului din curtea casei 4 oase iar sora sa i-a dat de 3 ori mai multe.Formulai ntrebarea i rezolvai problema.

Fi de lucru

Anexa 6 Fi de evaluare1.Dublai numerele: 5, 10 , 6, 2, 8 .

2.Triplai aceleai numere. Ordonai produsele obinute n ordinea cresctoare ( descifreaz codul) i descresctoare

5 x......=........ 10 x.....=.......

6 x........=........ 2 x......=......... 8 x.......=.......... 5 x......=........ 10 x.....=.......

6 x........=........ 2 x......=......... 8 x.......=..........

................................................................................................................

.................................................................................................................

................................................................................................................................................................................................................................B = 4 ;A = 12; R = 10 ; O = 20 ; V = 16

Fi de evaluare1. Calculeaz i scrie rezultatul n csu :

2. Calculeaz, folosind jetoane :

10 3 =

9 2 =

8 2 =

7 6 =

6 + 1 =

5 2 =

4 + 3 =

3 +7 =

2 +7 =

1 +8 =

Fi de lucru

Fi de lucru Scrie vecinii numerelor!

Fi de lucru

Fi de evaluare Scrie cifra corespunztoare fiecrei mulimi :

SHAPE \* MERGEFORMAT

Scrie cifrele potrivite :

SHAPE \* MERGEFORMAT

TRASEUL CLTORIEISTART

SURPRIZATIU / VREAU S TIU / AM AFLATTIUVREAU S TIUAM AFLAT

Maria a dat celului din curtea casei 4 oase iar sora sa i-a dat de 3 ori mai multe.

TIUMaria a dat celului din curtea casei 4 oase iar sora sa i-a dat de 3 ori mai multe.

VREAU S TIU

AM AFLAT

5

Scrie numerele care lipsesc!

1 356

Cineva a amestecat butoanele n lift.Aranjeaz-le!

Trasai linii intre obiectele desenate i cifra corespunztoare:

3

0

0

2

+

=

+

+

+

+

+

+

+

+

=

=

=

=

=

=

=

=

25Profesor-educator ignau Angelica Inspecie special - Definitivat