Upload
alexandra-cismas
View
521
Download
12
Embed Size (px)
DESCRIPTION
-
Citation preview
Proiect didactic de activitate integrată
Data:Grupa: – nivel II Unitatea de învăţământ: Institutor: Activitate de învăţare : - Domeniul Limbă şi comunicare (DLC.) - Domeniul om şi societate (DOS.) Categoria de activitate: Educarea limbajului oral şi scris şi Activitate practicăTema anuală:,, Când, cum si de ce se întâmpla?”Tema proiectului : „Miresmele primăverii”Subtema: ,,Peste tot sunt numai flori”Tema zilei: ,, Darurile Primăverii!”Tipul de activitate: consolidare şi verificare de cunoştinţe, formare de priceperi şi deprinderiForma de realizare: Activitate integrată Forma de organizare: Frontală, pe grupuri mici şi individualDurata: o ziLocul de desfăşurare: Sala de grupaSCOPUL ACTIVITAŢII
Verificarea , consolidarea si sistematizarea cunoştinţelor despre anotimpul primăvara . Stimularea creativităţii verbale si a comunicării prin formularea de răspunsuri.
Dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini. Educarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere gramatical: fonetic, lexical si sintactic.
Consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică, stimularea interactivităţii şi cooperării.
Verificarea unor priceperi şi deprinderi specifice de muncă (de a desena , colora, de a asambla, de a îmbina, deprinderi practic-gospodăreşti).
Categorii de activităţi:ADP: Întâlnirea de dimineaţă , Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii, Noutatea zilei: „Peste tot sunt numai flori !”Rutine: „Singurel mă îngrijesc – de activităţi mă pregătesc” – exersarea unor deprinderi de autoservire “Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de muncă gospodăreascăTranziţii: - “Vine, vine primăvara!”;”Melcul supărat”; “Înfloresc grădinile” Elemente de euritmie – zborul fluturaşilor, păsărelelor, dansul florilor ALA I: (activităţi liber-alese): I. ARTĂ: -“Ne jucăm, colorăm / flori surori realizăm ”– pictură prin presare II. CONSTRUCŢII: “Grădina cu flori de primăvară” - construcţii din diferite materialeIII. JOC DE ROL: -“De-a florăresele” IV. BIBLIOTECA : Darurile primaverii – citire de imagini si despartire in silabe
ADE:DLC – Educarea limbajului – Joc didactic: “Darurile Primăverii” DOS – Activitate practică – „Grădina cu flori de primăvară” - tăiere pe un contur dat, îmbinare, rulare, lipire
ALA II: - Joc de mişcare „ Albinuţă schimbă-ţi floarea!”
Obiective operaţionale:ALA I:Artă:
Să realizeze prin tehnica presării : flori surori; laleaua şi narcisa Să coloreze adecvat poărţile componenter (frunze, codiţa); Să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate.
Construcţii:- să construiască prin suprapunere, alăturare, îmbinare modele din realitatea înconjurătoare – castelul Primăverii, ronduri cu flori- să colaboreze creativ şi eficient pentru a realiza tema dată.- să mânuiască materialele puse la dispoziţie;- sa se organizeze in grupuri si sa lucreze in echipa ;Joc de rol : - să interacţioneze cu materialele puse la dispoziţie;- să utilizeze formule de salut şi politeţe atunci când merg la un magazin – florărie;- să cunoască, înţeleagă valoarea banilor;- să exerseze relaţii interpersonale în timpul jocului.- să socializeze cu educatoarea şi copiii din grupă.- să se bucure de rezultatele muncii lor;
ADE: Domeniul limbă şi comunicare (DLC) Sarcina didactică: Un copil de la fiecare echipă va extrage pe rând un bileţel (jeton). Jetoanele conţin flori de
primăvară Pentru prima varianta a jocului copiii vor denumi floarea şi culoarea acesteia, discriminând sunetul iniţial şi de sfârşit.
Pentru a doua varianta a jocului, vor despărţi cuvintele în silabe şi le vor reprezenta grafic la tablă.Pentru a treia variantă vor formula propoziţii, le vor reprezenta grafic atât propoziţia cât şi cuvintele ce
o compun, după care vor ataşa la panou imaginile pentru obţinerea unei „ Grădini cu flori înmiresmate”.
Regulile jocului: Copiii sunt impartiti in doua echipe; Cu ajutorul “Baghetei fermecate” vor fi aleşi pe rând , copii de la ambele echipe Pentru fiecare răspuns corect echipa primeşte o recompensă – bulină roşie Dacă un copil nu poate da răspunsul corect, poate fi ajutat de un coechipier.
Elemente de joc: Întrecerea; Recompensa; Aplauze; Manipularea jetoanelor; Surpriza.
Obiective operaţionale: DLC - să descrie imaginea florii de pe jeton discriminând sunetul iniţial şi cel de la sfârşit;
- să despartă in silabe cuvinte; şi să le reprezinte grafic la tablă;- să facă propoziţii cu un cuvânt dat, exprimându-se clar si corect din punct de vedere gramatical;- să respecte regulile jocului
DOS: - să folosească corect tehnicile: tăiere, , lipire, asamblare, rulare; - să folosească ambele mâini în timpul lucrului; - să combine materialele potrivit temei.
ALA II: - să respecte regulile impuse de comun acord cu grupul;- să manifeste bună dispoziţie,
Strategii didactice:Metode şi procedee: - conversaţia, observaţia, expunerea narativă
- explicaţia, exerciţiul, - jocul, , turul galeriei, piramida, surpriza.- lucrul individual si în grupuri mici,
Mijloace de învăţământ: - instrumente de scris, creioane colorate, carioca, - trusa :De-a gospodina, flori naturale, ţiplă colorată pentru împachetat florile, rafie;- trusa: LEGO, ARCO, figuri geometrice- panou, recompense, medalioane, “cutia cu surprize”, scrisoarea de la primăvară, “bagheta
fermecată”, ecusoane cu lalele şi narcise, plicurile cu sarcinile jocului didactic, jetoane cu flori de primăvară, un panou şi buline roşii;
- Cercuri colorate în diferite culori – ALA II- Carton alb şi colorat, hârtie glasse şi creponată, foarfeci, lipici, beţişoare (paie de suc)- Acuarela, pensule, şerveţele, borcane cu apă, foi de desen
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008***Activitatea integrată în grădiniţă,DPH Bucureşti,2008***Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaţional, 2008***Georgeta Toma, Mariuta Ristoiu, Magdalena Angherl, Irinela Nicolae, Daniela Petre, „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru Invatamantul prescolar”, Nivel 5 – 7 ani, Editura Delta2009
Scenariul zileiADP: Întâlnirea de dimineaţă Programul zilei debutează cu Întâlnirea de dimineaţa dintre educatoare si copii, prin intermediul Salutului de dimineaţa , când educatoarea salută copii , iar aceştia se salută intre ei de la dreapta la stânga „Dimineaţa a sosit Toţi copiii au venit În cerc să ne adunăm Cu toţi să ne salutăm.”Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei: „ Bună dimineaţa în toi de primăvară Mă bucur că aţi revenit cu toţii iară. Începe - acum o nouă zi... Bună dimineaţa dragi copii!”
Astăzi sunteţi floricele frumoase de primăvară. Sunteţi frumoşi, sănătoşi şi voioşi. Va propun să vă salutaţi colegul alăturat cu expresia “Bună dimineaţa, eu sunt laleaua”, salutul curgând firesc de la o margine la alta a semicercului intr-o atmosferă de relaxare şi bună dispoziţie.PREZENTA
Se face prezenţa după care, se desemnează Copilul zilei , căruia i se dă un ecuson sau i se pune poza la panou . Un băiat va număa fetitele prezente si va spune câte sunt, iar o fetită va număra băieţii prezenţi. Copilul zilei va număra si fetiţele si băieţii si va constata câţi copii lipsesc. Se consemnează prezenţii si absenţii in catalogul grupei.CALENDARUL NATURII
Se folosesc imagini si jetoane caracteristice anotimpului primăvara pe baza cărora vom ilustra ziua , data , fenomenul specific zilei .
Împărtăşirea cu ceilalţi – activitatea de grup Copiii vor primi ecusoane reprezentând flori de primăvară şi vor desfăşura printr-un joc intitulat „Spune ceva despre primăvară!”. Folosind „Microfonul fermecat” copiii vor spune câte o însuşire a primăverii (ex.:În anotimpul primăvara vremea se încălzeşte şi ne îmbrăcăm mai subţire,se întorc păsările călătoare, insectele ies din ascunzătorile lor , înfloresc florile ). Apoi prin intermediul unui cântec sugestiv: se va executa gimnastica de înviorare.
„Am ieşit la-nviorareEu şi prietenii mei,Veseli ne mişcăm în soareToţi odată: „Un, doi, trei!”.
Florile îşi spală faţaCu bobiţe dulci de rouă.Fluturaşii bat din aripiŞi-aşa-ncepe o zi nouă!
Jocul repede pornimÎn grădina răcoroasă.Până când o să ne chemeDoamna noastră dragă-n clasă!”.
Se stabileşte Tema Zilei: ,, Darurile Primăverii!”Noutatea Zilei : Voi spune copiilor câteva versuri despre primăvară: şi despre darurile ei: după care îi voi anunţa ce activităţi vor desfăşura pe parcursul zilei
„Sus pe dealuri PrimăvaraUmblă şi presară floriŞi-n văzduhul de mătaseSe zăresc vâslind cocori.Mai la vale, pe coline,Prin livezi adie vântul,In acord de violineMângâie uşor pământul. Un covor nou se întindePe izlazuri, la câmpie,Decorat cu flori plăpândeSi bănuţi de păpădie.In natură-i sărbătoare,Soarele blând străluceşte,Conştient seducătoarePrimăvara ne zâmbeşte
Captarea atenţiei se va face prin sosirea unui colet de la ”Zâna Primăvara” în interiorul căruia se află o cutie cu surprize şi o scrisoare. In scrisoare ”Zâna Primăvara” ii roagă pe copii să descopere darurile aduse de ea oamenilor în această perioadă: plicurile cu jetoane, cu sarcinile şi regulile jocului, ecusoane, stimulente, fişa suport pentru jocul didactic şi materialele pentru activitatea practică.
Reuşind să le stârnesc interesul pentru activitate, prezint copiilor centrele si materialele pregătite, le explic ce vor face cu aceste materiale si anunţ obiectivele propuse .Copiii îşi aleg centrele de interes unde vor să–si desfăşoare activitatea. Toţi copiii vor trece prin rotaţie pe la toate centrele :La ARTĂ pentru a-i picta Primăverii un tablou cu flori surori şi cu amprenta florilorLa Biblioteca veti arata ca stiti sa cititi diferite imagini cu flori si sa le despartiti in silabe, reprezentandu-le grafic.La Construcţii : pentru a-i construi : „ Gradina cu flori” şi „ronduri de flori” – prin alăturare, îmbinare, suprapunereLa Joc de rol : pentru a juca :“De-a florăresele” – unde vor utiliza formule de salut şi politeţe atunci când merg la un magazin – florărie; Se vor realiza exerciţii pentru încălzirea mâinilor cu ajutorul unor versuri ştiute de copii. . „ Mâna lebădă o fac / Care dă uşor din cap/ Lebedele în jur privesc/ Mâinile eu le rotesc/ Ploaia cade neîncetat/ Vârful degetelor bat/ Degetele sunt petale/ Se deschid ca la o floare.. Boboc – floare, boboc – floare”Preşcolarii vor lucra in centre si vor primi ajutor in caz de nevoie . Se va respecta ritmul de lucru al copiilor. După finalizarea lucrărilor , acestea vor fi afişate la sectorul respectiv, iar copiii vor evalua critic si autocritic lucrările realizate – Turul galeriei.Rutine: “Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească TRANZITII ,, Înspre baie noi plecăm / Sa ne spălam/
Dăm cu apă si săpun / Fără teamă …/ Mai curaţi suntem acum/ De bună seamă”
ALAII: Joc de mişcare „Albinuţă schimbă-ţi floarea”
Piramida ilustrată
gărgăriţa fluturele furnica
ghiocel lalea narcisă zambila
rândunica barza
primăvara
Darurile primăverii 17. 04. 2013 1. Denumeşte imaginile din tablou.
2. Desparte cuvintele in silabe si reprezintă-le grafic in casete, desenând atâtea liniuţe orizontale în casete. 3. Colorează numai imaginile ale căror cuvinte au 3 silabe.
Demersul didactic
Evenimentul didactic
\Conţinutul stiintificx Strategii didactice
Evaluare Metode si procedee
Forme de organizare
Mijloace
1. Momentorganizatoric
Pentru o buna desfăşurare a activităţii se iau următoarele măsuri: crearea spaţiului ambiental necesar; pregătirea materialelor didactice necesare; intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă cu cântecul “Vine Primăvara”.Întâlnirea de dimineaţăSalutul. Prezenţa Împărtăşirea cu ceilalţi: Voi alege copilul zilei. Urmează o
conversaţie – interviu despre anotimpul în care suntem, despre vreme, despre cum ne îmbrăcăm, cum este cerul cu „microfonul fermecat” şi ataşarea jetoanelor corespunzătoare la calendarul naturii de către omul zilei. Activitatea de grup se va realiza printr-un
cântec de înviorare cunoscut de toţi copiii.
Exerciţiul organizatoric
Frontal
Calendarul Naturii, un microfon jucărie
Observarea comportamentului
2. Captarea atenţiei
Noutatea zilei Voi aduce în faţa copiilor un coş în
care sunt flori (lalele, narcise, zambile) şi îi voi provoca la o discuţie pe baza materialelor aduse, pentru a înţelege copiii că primăvara a sosit în grădini şi ne-a adus cele mai preţioase daruri ale ei – florile.Apoi apariţia “Cutiei cu surprize” care vine
însoţită şi de o scrisoare pe care poştaşul le-a lăsat dimineaţă la grădiniţă pentru grupa „Ghioceilor”. În scrisoare Zâna Primăverii ne propune să-i descoperim darurile .
Conversaţia,Dialogul,
Expunerea,
Cutia cu surprize, scrisoarea
3. Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor
4. Prezentarea noului conţinut
Pentru a-i descoperi darurile primăverii trebuie să-i faceţi flori surori, să-i construiţi castelul şi rondurile de flori din grădini şi parcuri, să-i denumiţi corect şi să-i vindeţi – cumpăraţi florile ei preferate , să-i confecţionaţi flori . Vom trece împreună in revista fiecare
centru in parte, cu discuţii despre ce au de realizat si cu enumerarea materialelor disponibile.I. Jocuri şi activităţi alese (ALA 1):A. ARTĂ: -“Ne jucăm, amprentăm / flori
surori realizăm ”– pictură prin presare şi amprentareLa acest centru va trebui să realizaţi un
tablou cu flori prin amprentare şi unul cu flori surori prin presare – fiecare cum doreşte. La amprenta florilor punem culoare pe o floare si apoi o aşezăm pe foaie si lăsăm amprenta ei. Pentru a-i face flori surori îndoim foaia pe jumătate, pictăm o lalea, narcisă de culori diferite, pe partea dreaptă a foii apoi punem cealaltă parte, presăm şi gata sora ei!Lucrările finalizate vor fi expuse şi se va
face „Turul galeriei”B. CONSTRUCŢII: - “Castelul
Primăverii” - construcţii din diferite materiale - “Grădina cu flori de primăvară” din figuri
geometrice„La acest centru va trebui să demonstraţi
cât de bine aţi învăţat voi să construiţi din figuri geometrice o grădină cu ronduri de flori primăvară precum şi castelul ei .
Explicaţia,
conversaţia
instructajul verbal,
conversatia
explicatia
Ecusoane
Diferite flori naturale, Acuarela, servetele
Truse de constructii
Evaluarea orala
C. JOC DE ROL: -“De-a florăresele” În cadrul acestui centru va trebui să vă împărţiţi rolurile în vânzător şi cumpărător, să folosiţi corect formulele de politeţe ce se utilizează într-un magazin, să cereţi florile preferate, să le împachetaţi frumos şi să plătiţi corect. Voi supraveghea desfăşurarea activităţii,
intervenind doar dacă este necesar sau dacă voi fi solicitată.
D. BIBLIOTECA: „Darurile primăverii” Pe aceasta fisa veti denumi fiecare imagine, apoi despartiti cuvintele in silabe si le reprezentati grafic in casete, desenând atâtea liniuţe orizontale dupa care colorati
c numai imaginile ale căror cu cuvinte au 3 silab e.
Pentru fiecare sarcină realizată corect fiecare copil va primi câte o bulina rosie pe fisa,
Explicatia, conversatia, instructajul verbal
Buchete de flori, vase cu apa, hartie speciala de impachetat , rafie colorata
Fisa suport , instrumente de scris si colorat
Rutine“Suntem harnici” - exersarea unor deprinderi de ordine Voi strânge împreună cu copiii materialele şi lucrările , făcând aprecierile individuale şi de grup. Tranziţii: “Vine, vine primăvara!” – cântec Jocul
Frontal
5. Dirijarea învăţării
II. Domeniul limbă şi comunicare (DLC)Zâna Primăverii ne-a trimis materialele
necesare desfăşurării jocului care se numeşte “Darurile Primăverii”. Voi împărţi grupa în două echipe: echipa Lalelelor şi echipa Narciselor. În cadrul acestui joc, vor denumi florile de primăvară, vor despărţi cuvinte în
Conversaţia,
Explicaţia,
Demonstraţia,
Dialogul
Pe echipe
Jetoane cu imagini – flori , panou, buline roşii
Plicuri colorate
Observarea modului în care copiii realizează sarcina
silabe şi le vor reprezenta grafic la tablă, vor număra silabele dintr-un cuvânt, vor alcătui propoziţii, le vor reprezenta grafic atât propoziţia respectivă cât şi cuvintele ce o alcătuiesc
. Pentru fiecare răspuns corect, echipa primeşte un punct. Echipa care la sfârşitul activităţii va însuma cele mai multe puncte, va fi declarată câştigătoare.Explicarea jocului: Se prezintă sarcinile şi regulile jocului şi se explică modul de desfăşurare. Un copil de la fiecare echipă va extrage pe rând cate un jeton. Jetoanele conţin flori de primăvară Pentru prima varianta a jocului copiii vor denumi floarea şi culoarea acesteia, discriminând sunetul iniţial şi de sfârşit. Pentru a doua varianta a jocului, vor despărţi cuvintele în silabe şi le vor reprezenta grafic la tablă.Pentru a treia variantă vor formula propoziţii, le vor reprezenta grafic atât propoziţia cât şi cuvintele ce o compun. după care vor ataşa la panou imaginile pentru obţinerea unei „ Grădini cu flori înmiresmate”. Cu ajutorul “Baghetei fermecate” vor fi
aleşi pe rând , copii de la ambele echipe Pentru fiecare răspuns corect echipa
primeşte o recompensă – bulină roşie Dacă un copil nu poate da răspunsul corect,
poate fi ajutat de un coechipier. Se poarta o discuţie referitoare la anotimpuri: numărul lor, succesiunea in timpul anului, locul primăverii in şirul anotimpurilor.Jocul de probă: Doi copii vor executa jocul de probă.Jocul propriu-zis: Cu ajutorul “Baghetei
jocul
Conversaţia,
Explicaţia,
Demonstraţia,
Exerciţiul,
Tabla de scris, creta
Capacitatea de a denumi cuvântul
Actioneaza conform regulilor jocului
6. Asigurarea feed-back-ului
7. Evaluareaparţială a activităţii
magice”, se va desEmna pe rând câte un copil din fiecare echipă. Dacă răspunsul este corect, echipa primeşte un punct.COMPLICAREA JOCULUI: În complicarea jocului, copiii vor extrage un plic colorat în care este scris: „Formulează o propoziţie cu cuvântul: „Laleaua” şi reprezint-o grafic la tablă. Jocul continua cu cate un copil de la fiecare echipa.
Copii, să tragem o concluzie la ceea ce aţi spus voi până acum, aşadar eu voi pune întrebări , voi răspundeţi şi eu voi completa această piramidă:1. În ce anotimp suntem? (primăvara)2. Ce păsări călătoare cunoaştem (rândunica şi barza – imagini )3. Ce insecte cunoaştem? ( gărgăriţa, fluturele, furnica)4. Ce flori de primăvară cunoaştem noi? (ghiocel, lalele, narcise, liliac)
La expirarea timpului acordat , câte un delegat de la fiecare echipă vine in fata si numără punctele acumulate de echipa sa. Echipa cu mai multe puncte va fi declarată câştigătoare
evaluarea
piramida ilustrată
Frontal
Pe echipe
Imaginile ce compun piramida Evaluare frontala /
orala
Evaluare orala
RUTINE“Suntem harnici” - exersarea unor deprinderi de ordine Voi strânge împreună cu copiii materialele şi lucrările , făcând aprecierile individuale şi de grup. “Apa, prietena noastră!” - exersarea unor
deprinderi igienico-sanitare:
Frontal
Rutine: În timp ce cântăm cântecul
5. Obţinerea performanţei
„Înfloresc grădinile” / „Vine,vine primăvara” ne aşezăm la măsuţe, tot pe echipe. Ca să o facem fericită pe Zâna Primăvară şi să îi demonstrăm ce multe lucruri ştim despre ea, m-am gândit că ar fi bine să confecţionăm şi noi, o grădină cu flori, Fiecare echipă va decupa, plia, rula şi lipi părţile componente ale unei flori, şi le va ataşa în grădinii.Voi demonstra copiilor cum să realizeze, pe rând cele două flori Laleaua şi narcisa, explicând faptul că în mâna dreaptă se ţine foarfeca iar în mâna stângă se ţine foaia pentru decupat.O altă etapă importantă în desfăşurarea activităţii practice o reprezintă „încălzirea mâinilor” şi o voi realiza prin câteva versuri: „ Mâna lebădă o fac /Care dă uşor din cap/ Lebedele în jur privesc/ Mâinile eu le rotesc/ Ploaia cade neîncetat/ Vârful degetelor bat/ Degetele sunt petale/ Se deschid ca la o floare”. Boboc – floare , boboc – floare , Spor la lucru!După ce consider că sarcinile propuse au fost îndeplinite, voi aprecia munca depusă de către copii şi îi voi ruga să aprecieze reciproc munca celeilalte echipe.
Conversaţia,
Explicaţia,
Demonstraţia,
Exerciţiul,
Turul galeriei
Pe echipeFlori , lipici, hârtie glasse , creponată albă şi coloratăfoarfecă, beţişoare de suc
Capacitatea de a reda etapele de lucru
Observare a modului în care copiii realizează sarcina
6. Asigurarea feed-back-ului
Pentru că azi am aflat multe despre primăvară, aceasta ne roagă să ne şi distrăm jucându-ne: „Albinuţă schimbă-ţi floarea”.Descrierea jocului: În curtea grădiniţei sau în sala de sport – în funcţie de starea vremii - sunt aşezate pe sol flori în mai multe culori (cerculeţe colorate) în formaţie de cerc. Fiecare copil (albinuţă) va ocupa un cerculeţ. Un copil va rămâne în mijlocul cercului format având rolul de „Albinuţă rătăcită” La un semnal verbal al educatoarei: „albinuţele aleargă după polen” copiii vor ieşi din cerculeţe şi imita zborul albinuţelor iar la al doilea semnal “albinuţă schimbă-ţi floarea” aceştia va trebui să ocupe un cerculeţ.. Albinuţa rămasă fără floare va primi o pedeapsă (ex.: Să bâzâie ca albina de 3 – 4 ori ,). După ce copilul va executa pedeapsa jocul se va relua.
Conversaţia,
Explicaţia,
jocul
Frontal
Cercuri colorate
Observare a modului în care copiii respectă regulile jocului
Aprecieri
7. Evaluarea activităţii
Activitatea zilei este finalizată cu aprecieri asupra efortului depus de către copii. Drept recompensă, copiii primesc stimulente
Conversaţia de încheiere
Frontal Stimulente bomboane
Aprecieri asupra întregii activităţii