Upload
mihela-si-constantin-stavar
View
183
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
scoala
Citation preview
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
COALA GIMNAZIAL ,, MIRON COSTIN SUCEAVA
COMISIA METODIC A NVTORILOR
CLASA PREGTITOARE
PROPUNTOARE:
PROF. NV. PRIMAR, TEFUR ANNA
27 MARTIE 2014
DATA: 27 martie 2014UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial ,,Miron Costin SuceavaCLASA: Pregtitoare B
PROF.NV.PRIMAR: tefur AnnaARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Comunicare n limba romnUNITATEA TEMATICA: Salutare, primvar!
SUBIECTUL LECIEI: Bine ai venit, primvar!FORMA DE REALIZARE: activitate integratTIPUL LECIEI: fixare i sistematizare de cunotine
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare n limba romn Consolidarea literelor nvate (a-)Matematic i explorarea mediului- compunerea unor probleme n care intervin operaii de adunare sau scdere cu 1-5 uniti n concentrul 0-31, cu trecere peste ordin
Arte vizuale i abiliti practice- ,,Piramida primverii
Muzic i micare-interpretarea cntecului ,,Samba florilor cu micri ritmiceSCOPUL:
Sistematizarea i aprofundarea cunotinelor dobndite n vederea rezolvrii unor probe variate, precum i exersarea unor deprinderi de lucru dobndite anterior ;
COMPETENE SPECIFICE:
Comunicare n limba romn
1.1. Identificarea semnificaiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar 1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar 1.3. Identificarea sunetului iniial i/ sau final dintr-un cuvnt, a silabelor i a cuvintelor din propoziii rostite clar i rar
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual 2.4. Exprimarea propriilor idei n contexte cunoscute, manifestnd interes pentru comunicare3.1. Recunoaterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari i mici de tipar
3.3. Identificarea semnificaiei unor simboluri care transmit mesaje de necesitate imediat, din universul familiar Matematica i explorarea mediului:
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, n scopul identificrii unor regulariti 5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat 5.2. Rezolvarea de probleme n care intervin operaii de adunare sau scdere cu 1-5 uniti n concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor Dezvoltare personal:
2.2. Identificarea regulilor de comunicare n activitatea colar
3.1. Identificarea unor rutine n activitatea colar
3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor i activitilor preferate
Muzic i micare:
2.1. Cntarea n colectiv, asociind micarea sugerat de text
Arte vizuale i abiliti practice:
1.1. Sesizarea semnificaiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictur/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflect un context familiar
2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale, n aplicaii simple, specifice artelor vizuale
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 - s identifice corect elemente de primvar din ilustraiile date; O2 - s rspund corect la ghicitori ;
O3 s compun probleme simple n care intervin operaii de adunare sau scdere, n concentrul 0-31, cu trecere peste ordin, cu material intuitiv;
O4 - s rezolve corect sarcinile de lucru de pe ,,roata florilor;
O5 s ordoneze, n mod corect, silabe pentru a obine cuvinte;
O6 - s realizeze piramida primverii n funcie de criteriile date;
O7 - s rezolve sarcinile de lucru de pe fia dat, respectnd indicaiile nvtoarei;.
O8 - s interpreteze un cntec, n grup, respectnd linia melodic i exectnd micri ritmice; O9 -s participe activ i afectiv n cadrul activitii, dnd dovad de iniiativ, cooperare i respectare a regulilor de joc.STRATEGII DIDACTICE: A).METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicaia, problematizarea, metoda piramidei, turul galeriei, jocul, nvarea prin descoperire, competiia, recompensa, munca n echip/individual. B). MIJLOACE DE INVATARE: imagine- Zna Primvar, buburuza, imagini cu albinuele ce reprezint numele copiilor, calendarul naturii, jetoane cu diverse elemente ale primverii, ecusoane pentru grupe, roata i piramida primverii, CD player, scrisori-surpriz, bileele cu sarcini de lucru, creioane colorate, lipici, buline negre pentru buburuz, fie de lucru, fee zmbitoare, buburuze din ciocolat-recompens.
C). FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
RESURSE TEMPORALE: 50 minute: 35 minute activitatea + 15 minute activitate n completare
RESURSE UMANE: 26 elevi
RESURSE SPATIALE: sala de clas
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluarea reciproc, acordarea de stimulente fee zmbitoare, buburuze din ciocolat;
Reguli de joc: plicurile cu materialele de lucru, de pe mesele elevilor, vor fi deschise atunci cnd li se cere; fiecare grup trebuie s asculte, cu atenie, sarcina didactic i rspunsurile colegilor; nainte de a lucra n echip, vor repeta formularea: Ne gndim, ne sftuim/i rspunsul l gsim!; dup finalizarea fiecrei probe, grupele i desemneaz cte un membru pentru a comunica rezultatul; pentru rspunsurile corecte, grupele vor primi cte o bulin neagr pe care o vor lipi pe spatele buburuzei.
Echipa care are mai multe puncte este desemnat ctigtoare.
BIBLIOGRAFIE:
Barbu. M.(coord.)- Metodica predrii limbii i literaturii romne- nvmnt primar, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003;
Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvtmntul primar;
MECTS -Programa pentru disciplinele: Comunicare n limba roman, Matematic i explorarea mediului, Educaie pentru societate, Dezvoltare personal, Muzic i micare, Arte vizuale i abiliti practice, aprobat prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucureti; www.didactic.ro nvmnt primar, clasa pregtitoare.
Anexa 1
,,Primavar-Zn bun
Sunt o mic buburuz
Necajit i confuz.
Stnd pe frunz, obosit,
Vntul Vitejel, cltor
M-a luat cu el n zbor
M-a-nvrtit, m-a rsucit
Fr buline m-am trezit.
V mulumesc tuturor
Pentru al vostru efort
Ai rspuns i ai ghicit
Bulinele eu mi-am primit
Pot zbura din frunz-n frunz
Acum sunt o buburuz.
Multe insecte mititele
Vor fi prietenele mele
Drept rsplat, ia, privii
O comoar descoperii.
Anexa 2
FI DE LUCRU - Darurile primveriiECHIPA BRNDUELOR
1.Denumete imaginile . Coloreaz numai imaginile specifice anotimpului primvara.
3.Problem ilustratCompune o problem dup urmtoarea ilustraie i scrie operaia matematic.
5.Caut i potrivete!
Unete silabele pentru a forma cuvinte.
FI DE LUCRU - Darurile primveriiECHIPA NARCISELOR
1.Denumete imaginile .
Coloreaz numai imaginile specifice anotimpului primvara.
3.Problem ilustratCompune o problem dup urmtoarea ilustraie i scrie operaia matematic.
5.Caut i potrivete!
Unete silabele pentru a forma cuvinte.
FI DE LUCRU - Darurile primveriiECHIPA LALELELOR
1.Denumete imaginile .
Coloreaz numai imaginile specifice anotimpului primvara.
3.Problem ilustratCompune o problem dup urmtoarea ilustraie i scrie operaia matematic.
5.Caut i potrivete!
Unete silabele pentru a forma cuvinte.
FI DE LUCRU - Darurile primveriiECHIPA LCRMIOARELOR
1.Denumete imaginile.Coloreaz numai imaginile specifice anotimpului primvara.
3.Problem ilustratCompune o problem dup urmtoarea ilustraie i scrie operaia matematic.
5.Caut i potrivete!
Unete silabele pentru a forma cuvinte.
Anexa 3 1. GHICETE!
Astzi, n grdina meaAm vzut dup perdea
Cum o zn frumuic
Iar d via la grdin
Cine-i oare zna aceea? (Primvara)Are-un ac micu si fin,Zboar lin din floare-n floare,Acul este cu veninIar polenu-i pe picioare. (Albina)
Cupe albe, sngerii,
Stau pe lujere nfipte,
Parc-ar fi nite fclii!
Hei, ghicete-le, de le tii. (Lalelele)Plin imaul e de flori,
O mulime de culori.
Ai vzut cu toii oare
Floricele zburtoare?
Flori ce zboar pe ima?Nu sunt flori, sunt... (Fluturai)S-mi ghicii o ghicitoare:
nalt cu lungi picioare,
Pene negre pe-aripi are,
Peste broate e mai mare. (Barza)Coada ca o furculi
Roioar sub brbi. (Rndunica)Voinicul cu haina albIese primul din zapad. (Ghiocelul)
Se ntmpl peste noapte,
Din boboci, florile scoate; Din uscat i noduros, Zici c-i nins, un prin frumos!
(Copacul nflorit)
Anexa 4
4.Roata florilorNarcisa
1.Denumete floarea!
Eu zic una, tu spui mai multe: albin, miel, nar.
Laleaua
1.Denumete floarea!
Cum se mai spune la: buburuz, harnic, copac.Brndua
1.Denumete floarea!
Gsete cuvintele cu sens opus: urt, cald, nsorit.Lcrmioara
1.Denumete floarea!
Enumer lunile de primvar. Desparte n silabe cuvintele enumerate. 6. Piramida ilustrat
SHAPE \* MERGEFORMAT
Samba florilor dans ritmicScop: perfecionarea deprinderilor de muzic i micare
Obiective operaionale:
Psihomotorii:
-s execute corect micri ritmice specifice gimnasticii ritmice;
-s-i coordoneze micrile cu muzica;
Afective:
-s respecte indicaiile profesorului;
-s colaboreze cu colegii pentru a realiza corect dansul;
- s manifeste stri de bucurie, admiraie, simpatie;
Strategii didactice:
Resurse procedurale: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
Resurse materiale: laptop, boxe, Cd
Resurse temporale: 15 minute
Resurse umane: 26 de elevi
Forme de organizare: frontal
Evenimente ale leciei
Ob.
op.
Comp.
sp.
Coninut metodico - tiinific
Strategii didactice
Evaluare
(metode i indicatori)
Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare
1. Moment organizatoric
2. Captarea ateniei
3. Anunarea temei i a obiectivelor
4. Dirijarea nvrii
5. Obinerea performanei
6.Activitate n completare
7. ncheierea activitii
O1
O1
O2
O3
O4
O5
O6
O9
O7
O8
O9
CLR 2.3
DP 2.1,3.1
MEM 1.1
CLR 2.3
DP 3.1
CLR 2.3
AVAP 1.3
CLR 2.3
DP 2.2, 3.3
CLR 1.1, 1.2, 2.4, 2.3, 3.1, 3.3
MEM 3.1, 5.2, 5.1
AVAP 2.2 1.1
CLR 4.1, 1.1, 1.3, 3.1
MM 2.1
CLR 2.3Asigurarea unui climat educaional favorabil.
DP ntlnirea de diminea
nviorarea de diminea
Dimineaa, n grdin
Pe o tuf de sulfin,
Zeci de aripi colorate
Stau frumos aliniate.
Au ieit, cu mic, cu mare,
Fluturii la-nviorare.
D comanda, de pe-o floare,
O lcust antrenoare:
1, 2- ne rsucim,
3 i 4- ne-nvrtim!
5 i 6- ne arcuim,
7, 8- acum srim!9,10- respirmAripile scuturm!
Ne cltim acum cu rou!
Gata-ncepe o zi nou!
Suntei pregtii de zbor.
Ziua bun tuturor!
Salutul Bun dimineaa, albinuelor!- elevii rspund la salut, se salut ntre ei, stabilesc contact vizual cu cei din jur, adopt un limbaj al trupului respectuos i o mimic prietenoas;
Prezena numeric i nominal
Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am ntlnit,
Oare cine n-a venit?
Calendarul naturii:A-nceput o nou zi.
Cum e vremea azi, copii?
Vremea s o studiem
La panou s aezm
De e ploaie sau e soare
Sau e vremea de plimbare.
- elevii de serviciu (meteorologii) completeaz calendarul naturii;
- ceilali ncearc s rspund la ntrebrile care se refer la starea vremii, schimbrile din natur, reperele temporale.
Noutile zilei se anun evenimentul special: musafirii prezeni care vor s afle modul cum este ntmpinat Primvara.
Mesajul zilei - Zna Primverii a trimis copiilor o scrisoare.Voi deschide scrisoarea i voi da citire mesajului. (Anexa 1)
Se prezint copiilor tema i obiectivele propuse. Pentru ca buburuza s-i recapete bulinele pierdute, noi o vom ajuta desfurnd jocul :Darurile primveriiPentru a gsi bulinele buburuzei ne vom mpri n patru echipe: Echipa brnduelor, narciselor, lalelelor, lcrmioarelor.
Explicarea jocului i stabilirea regulilor.
Dup ce toi copiii au neles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Fiecare copil va trebui s rezolve anumite cerine. (Anexa 2,3,4)
Exerciii de nclzire a degetelor
1.Rezolv exerciiile din fi.
Coloreaz simbolurile primverii.
2. Ghicete!- nvtoarea citete ghicitorile; cte un reprezentant din fiecare echip trebuie s rspund la ghicitoare.
3.Probleme ilustrate -Fia- probleme ilustrate (compar rezultatele).4. Roata florilor- Pe rnd, cte un copil din fiecare echip rotete roata, denumete florile i rezolv sarcinile gsite.
5. Caut i potrivete unete silabele pentru a forma cuvinte.
6. Piramida primverii , respectnd urmtoarele nivele:
nivelul de la baza-1-flori ;
nivelul - 2 insecte; nivelul 3- psri;
nivelul -4- anotimpul;
Se solicit elevilor s spun ce nseamn pentru ei cuvntul ,,primvar''. Se lipesc bulinele negre pe spatele buburuzei.Se mpart elevilor fie de lucru. Dans ,,Samba florilor.Elevii vor interpreta melodia i vor executa micri ritmice.Se citete scrisoare de mulumire din partea buburuzei.
Se fac aprecieri generale asupra activitii, iar elevii care au fost activi vor fi recompensai cu fee zmbitoare i buburuze din ciocolat. conversaia
exerciiul
ConversaiaExpunerea
ConversaiaExpunereaConversaiaExpunereaConversaiaConversaia
Conversaia
Explicaia
Demonstraia
Problematizarea
PiramidaRoataJoc didactic
Conversaia
Explicaia
Exerciiul
ConversaiaExplicaiaDemonstraia
conversaia
Albinue cu numele copiilor
jetoane necesare pentru completarea calendarului naturii
Calendarul naturii
Zna PrimvarBuburuza-mascotascrisoare
ecusoane pentru identificarea grupelor
Buburuza
Scrisoarea
Plicuri cu probe
Fi de lucru
Flori cu sarcini de lucru
Ghicitori
Roat
Priramida primverii
Emoticoane
Buline negre pentru buburuz-recompenseFi de lucru
Laptop, boxe, cd
buburuze din ciocolatEmoticoane
frontal
individual
frontal
frontal
frontal
Frontal
FrontalindividualPe grupe
Frontal
IndividualfrontalIndividual
frontal
frontalobservarea
capacitatea de a comunica
capacitatea de a comunica
capacitatea de a comunica
Capacitatea de a asculta, cu atenie, un mesaj
Observarea
capacitatea de a reine obiectivele propuse
Capacitatea de a intui o imagine
capacitatea
de a face corespondena ntre ecuson i grupa din care face partecapacitatea de concentrare a ateniei
capacitatea
de a gsi rspunsul potrivit
capacitatea de a compune i de a rezolva probleme
capacitatea de a rezolva corect sarcinile de lucru
capacitatea de a forma cuvinte
capacitatea de a face clasificri
capacitatea
de a lucra n grup
capacitateaa rezolva corect sarcinile de lucru
capacitatea de interpreta melodia i a executa micri ritmice
Aprecieri
verbale
N LEA
LA DAR
BONAR
!
!
N LEA
LA DAR
BONAR
N LEA
LA DAR
BONAR
N LEA
LA DAR
BONAR