14
Розробка уроку Надзвичайні ситуації, поводження в надзвичайних ситуаціях. викладач Рівненського професійного ліцею Раковець М.Г.

Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

Розробка уроку

Надзвичайні ситуації, поводження в надзвичайних ситуаціях.

викладач Рівненського професійного ліцею Раковець М.Г.

Page 2: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

2

Тема уроку: Надзвичайні ситуації, поводження в надзвичайних ситуаціях.

Мета уроку:

навчальна – формувати знання учнів про надзвичайні ситуації; розвивати вміння

визначати види НС, формувати навички безпечної поведінки;

розвиваюча – розвивати уміння узагальнювати і систематизувати знання; розвивати

організаторські здібності, лідерство; створювати ситуації зацікавленості та позитивні

емоції по відношенню до навчальної діяльності;

виховна – виховання трудової дисципліни, чесності; виховувати почуття

відповідальності та взаємодопомоги.

Тип уроку: вивчення нових знань.

Вид уроку: інтерактивний.

Матеріально-технічне забезпечення уроку: підручники з охорони праці, відеоматеріали,

слайд-шоу, матеріали для роботи в групах груп, роздатковий матеріал.

Методичне навчання: бесіда, демонстрація, ілюстрація.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

Міні-інтерв'ю. Після привітання даю чітку інструкцію: «Інтерв'ю за 1 хвилину». Відповідаємо

прикметниками.

- Яким був попередній урок? (важким, цікавим…)

- Якою була перерва? (веселою, короткою…)

- З яким настроєм ви прийшли на урок?( гарним, сумним, надзвичайно веселим…)

- А яка зараз повинна бути обстановка на уроці, щоб ви змогли засвоїти нову тему?

( робоча)

- Отже, давайте створимо таку робочу атмосферу.

2. Мотивація навчання

28 квітня увесь світ відзначатиме День охорони праці.

Метою заходу є привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб'єктів

господарювання, громадських організацій до проблеми збереження життя і здоров'я

працівників та культури охорони праці в Україні.

Відповідно до рекомендацій Міжнародної організації праці у 2013 році цей день проводиться

під девізом: "Запобігання професійним захворюванням".

Охорона життя і здоров'я працюючих від впливу небезпечних та шкідливих виробничих

чинників має важливе соціальне значення, адже здоров'я працівників є національним

багатством держави, оскільки безпосередньо впливає на працездатність людини, а відтак - на її

добробут і подальший розвиток держави.

В нашому ліцеї триває тиждень охорони праці, до якого кожна з груп представила малюнок на

тему «Безпека праці – життя людей». Результати конкурсу будуть вивішені на дошці

оголошень.

Page 3: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

3

Відео «Чорнобиль»

Рівно 27 років тому сталась найбільша у світі техногенна катастрофа - аварія на Чорнобильській

АЕС. Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований і в довкілля

було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Україна відчула вплив радіації у більш

ніж 2000 містах та селищах, внаслідок чого постраждало 3 млн. громадян.

Щороку в Україні від надзвичайних ситуацій (стихійних лих, транспортних аварій, аварій на

виробництві, утоплень і отруєнь) гине більше 70 тис. осіб.

За останні роки щороку в Україні виникає до 300 надзвичайних ситуацій природного

походження і до 500 надзвичайних ситуацій техногенного походження. Найбільше таких

надзвичайних ситуацій виникає у Запорізькій, Донецькій, Дніпропетровській, Луганській,

Львівській і Одеській областях.

Тому ми повинні знати (!) як забезпечити безпеку та захист населення й територій, матері-

альних і культурних цінностей та довкілля від негативних наслідків надзвичайних ситуацій у

мирний час та в особливий період.

3. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів

(Показ слайду)

Тема нашого уроку сьогодні «Надзвичайні ситуації, поводження в надзвичайних ситуаціях»

Ми розглянемо класифікацію надзвичайних ситуацій, навчимося визначати види НС та

дізнаємося, як потрібно діяти та при потребі захищати своє життя у разі їх виникнення.

4. Надання необхідної інформації (бесіда, ілюстрації)

Питання до учнів:

Давайте з’ясуємо, що ж таке надзвичайна ситуація?

Варіанти відповідей:

НС – це ситуація, коли порушується звичний режим життя

НС – це ситуація, коли можливі людські жертви

НС – це біль, горе.

НС – це коли руйнуються будинки і під їх завалами залишаються люди.

Page 4: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

4

А яке ж пояснення дає нам підручник (Показ слайду)

Питання до учнів:

Використовуючи знання, здобуті після переглядів фільмів, з газетних публікацій, випусків

новин, з власного досвіду скажіть, коли саме стається надзвичайна ситуація?

Варіанти відповідей:

- НС може трапитися у повсякденному житті, тобто у мирний час. Це пожежа у будинку, аварія

на виробництві, масові заворушення, тероризм, піратство.

- НС можуть бути і наслідком військових конфліктів. Це і залишені боєприпаси, і вибухи

снарядів, які руйнують будівлі та часто є причиною загибелі людей...

Page 5: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

5

Розрізняють 4 класи НС за джерелами їх виникнення (Показ слайдів):

Page 6: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

6

Давайте дізнаємось як класифікують НС відповідно до територіального поширення

(Показ слайдів):

Питання до учнів:

Отже, ми з вами ознайомилися з різними видами надзвичайних ситуацій.

А на які б дві групи ви поділили НС за наслідками?

Варіанти відповідей:

Аварії та катастрофи.

Звернімося знову до підручника й уточнимо їх визначення.

Page 7: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

7

Питання до учнів:

То яка ж із НС є складнішою за своїми наслідками: аварія чи катастрофа?

Варіанти відповідей:

Якщо під час аварії травмуються або гинуть люди, то вона перетворюється на катастрофу. Тому

складнішою за своїми наслідками є саме катастрофа.

5. Інтерактивні вправи (робота в групах)

Готуючись до заняття, кожна з груп опрацювала матеріали, розмішені у ЗМІ, пов’язані із

надзвичайними ситуаціями, що сталися протягом січня-лютого-березня 2013 року за кордоном

та занесли дані у відповідну таблицю.

Чи це так? Тепер давайте зробимо взаємодоповнення даної інформації між групами так, щоб в

кожної з груп були відповідні таблиці за січен-лютий-березень.

Page 8: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

8

Оперативна інформація щодо виникнення надзвичайних ситуацій, що виникли за

кордоном у січні 2013 року

Об’єднана Республіка Танзанія 4 січня на озері Танганьїка затонув пором, внаслідок чого 8 осіб загинуло, близько 60 осіб

врятовано, та понад 20 осіб вважаються зниклими безвісти. Всього на поромі перебувало

близько 90 осіб.

Аляска 5 січня поблизу узбережжя Канади та Аляски на відстані 102 кілометри від американського м.

Крейг стався потужний землетрус магнітудою 7,7 балів. Епіцентр землетрусу залягав на

глибині 9,6 кілометри. Про жертви чи постраждалих від землетрусу не повідомляється.

Російська Федерація 8 січня в м. Новокузнецьк Кемеровської області у дев’ятиповерховому житловому будинку

стався вибух газу з послідуючим загоранням трьох квартир на сьомому та восьмому поверхах,

внаслідок чого 2 особи загинуло та 9 осіб госпіталізовано. З будинку евакуйовано 27 осіб.

Сполучені Штати Америки 9 січня в м. Нью Йорк паром з пасажирами зіткнувся з пристанню, внаслідок чого постраждало

74 особи. Всього на паромі перебувало 326 осіб (321 пасажир і 5 членів екіпажу). Двоє осіб

госпіталізовано у тяжкому стані. Причина події уточнюється.

Китайська Народна Республіка 11 січня в селищі Гаопо, провіція Юньнань, стався зсув селевого потоку, у результаті чого 42

особи загинуло та 2 особи травмовано.

Канада 12 січня на острів Ньюфаундленд обрушилася потужна снігова буря, внаслідок чого

знеструмлено близько 75 тис. будинків, випало майже 50 сантиметрів снігу. Розчищення доріг

сильно ускладнює ураганної сили вітер, швидкість якого досягає 30 метрів на секунду. Закрито

аеропорт і поромні переправи, не працюють школи, бібліотеки, музеї, спорткомплекси і багато

урядових відомств.

Китайська Народна Республіка 15 січня на вугільній шахті в м. Хуадянь, провінція Цзилинь, сталася аварія, внаслідок якої 9

осіб загинуло та 28 осіб постраждало.

Республіка Індонезія Станом на 22 січня, внаслідок проливних дощів, що тривають в м. Джакарта з 17 січня, 26 осіб

загинуло та понад 100 тис. осіб залишились без житла.

Федеративна Республіка Бразилія 27 грудня внаслідок пожежі в одному з нічних клубів міста Санта Марія, що на півдні Бразилії,

загинуло щонайменше 233 особи та близько 100 осіб було госпіталізовано. За попередніми

даними пожежу спричинив феєрверк під час піротехнічного шоу у клубі. Всього у

розважальному закладі перебувало близько 2000 осіб.

Турецька Республіка 28 січня в м. Ширак через зливові дощі стався зсув ґрунту на футбольне поле, де проводився

футбольний матч. Внаслідок події 7 осіб загинуло, 3 особи постраждало та 1 особа вважається

зниклою безвісти.

Page 9: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

9

Оперативна інформація щодо виникнення надзвичайних ситуацій, що виникли за

кордоном у лютому 2013 року

Об'єднані Арабські Емірати 4 лютого поблизу м. Аль-Айн сталося зіткнення автобуса та вантажного автомобіля, внаслідок

чого 22 особи загинуло та 24 особи госпіталізовано.

Соломонові Острови Станом на ранок 7 лютого на островах Санта-Крус, де 6 лютого стався землетрус магнітудою 8

балів, у результаті цунамі загинуло щонайменше 5 осіб, у трьох селищах зруйновано понад 50

будівель (у тому числі аеропорт), домівки втратили близько 700 осіб.

Ісламська Республіка Пакистан Станом на ранок 7 лютого на південному заході країни у результаті безперервних злив, за

останні три доби загинуло 33 особи та понад 40 осіб постраждало. Найбільше постраждала

інфраструктура та населення провінції Хайбер-Пахтунхва, де зруйновано десятки будівель,

перервані лінії електропередач, підтоплені транспортні сполучення. В міжнародному аеропорті

Ісламабада скасовано десятки внутрішніх та міжнародних авіарейсів.

США 8 лютого внаслідок потужного урагану «Немо», що обрушився на територію північно-східного

узбережжя США, понад 350 тис. осіб залишились без енергопостачання, скасовано близько 4

тис. авіарейсів, зафіксовано опади у вигляді снігу місцями до 90 см. У штатах Коннектикут,

Род-Айленд, Массачусетс, Нью-Гемпшир та Нью-Йорк введено режим надзвичайної ситуації.

Російська Федерація 15 лютого на території Уральського федерального округу сталося руйнування метеориту в

нижніх шарах атмосфери, уламки якого упали в озеро поблизу м. Чебаркуль Челябінської

області, внаслідок чого сталися світові спалахи, звукові та ударні хвилі.

Ударною хвилею було зруйновано покрівлю на Челябінському цинковому заводі, пошкоджено

віконні конструкції житлових та громадських споруд у м. Челябінськ та навколишніх населених

пунктах. Жертв немає. Радіаційний фон у нормі. На місці події проводяться аварійно-

відновлювальні роботи. За медичною допомогою звернулося 1145 осіб (з них близько 200

дітей), в тому числі 50 осіб госпіталізовано.

Ємен 19 лютого на житловий квартал столиці Сана упав військовий літак. За останніми даними,

загинуло 15 осіб, більше 20 поранено. Причину авіакатастрофи буде з'ясовувати спеціальна

комісія.

Федеративна Республіка Нігерія 20 лютого стало відомо, що 17 лютого у результаті нападу на судно «Армада Турах 101», біля

узбережжя країни нігерійськими піратами у полон було захоплено 6 членів екіпажу (3 українці,

1 росіянин та 2 громадяни Індії). За інформацією МЗС України, трьох громадян України,

захоплених у полон - звільнено.

Сполучені Штати Америки 23 лютого в штаті Вашингтон на території спеціалізованого Хенфордського сховища ядерних

відходів виявлено виток з 6 резервуарів. За словами губернатора штату та представників

департаменту енергетики загрози населенню та довкіллю немає. Розглядається питання про

цілісність 177 інших резервуарів та можливу загрозу в майбутньому.

Арабська Республіка Єгипет 26 лютого біля м. Луксор сталося падіння повітряної кулі, в результаті чого 19 осіб загинуло та

2 травмовано. За попередньою інформацією всього на борту перебувала 21 особа, туристи з

Японії, Великобританії, Франції та Гонконгу.

Page 10: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

10

Оперативна інформація щодо виникнення надзвичайних ситуацій, що виникли за

кордоном у березні 2013 року

Російська Федерація 3 березня на г. Акбаш-Таг біля с. Мугур-Акси Монгун-Тангинського району (республіка Тува)

зійшла снігова лавина, під завали якої потрапило 6 осіб (учні місцевої школи). До пошуково-

рятувальної операції залучено 163 особи та 23 одиниці техніки.

Китайська Народна Республіка 3 березня на відстані 29 км на схід від м. Шімен, провінція Юньнань, на глибині 32,8 км

зареєстровано землетрус магнітудою 5,5 бала за шкалою Ріхтера. За попередньою інформацією

постраждало близько 92 тис. осіб, 12 тис. осіб евакуйовано, пошкоджено близько 83 тис.

будівель.

Демократична Республіка Конго 4 березня в м. Гома (провінція Північне Ківу) через складні погодні умови зазнав

авіакатастрофи пасажирський літак «Fokker 50», внаслідок чого 36 осіб загинуло та 4 особи

госпіталізовано.

Сенегал 5 березня в м. Дакар в приміщенні мусульманської школи сталася пожежа, внаслідок чого

загинуло 10 дітей віком від 6 до 12 років.

Китайська Народна Республіка 13 березня на шахті Мачан, провінція Гуйчжоу, стався викид газу у результаті чого 21 гірник

загинув та доля 4 залишається невідомою. На момент аварії у шахті перебувало 83 гірники, 58 з

яких дісталися на поверхню самостійно.

Республіка Корея 14 березня в м. Йосу на підприємстві компанії «Daelim Industrial» під час зварювальних робіт

стався вибух контейнера з горючою речовиною без послідуючого горіння, внаслідок чого 7 осіб

загинуло та 13 осіб госпіталізовано.

Республіка Болгарія 15 березня на центральну частину Болгарії обрушився ураган, внаслідок якого 1 особа загинула

та 12 осіб травмовано. Найбільше постраждало м. Габрово, частина якого залишилася без

електропостачання. Ускладнено рух автомобільного та залізничного транспорту, закрито

навчальні заклади.

Ісламська Республіка Пакистан 16 березня в провінції Хайбер-Пахтунхва водій автобуса, що перевозив військовослужбовців,

не впорався з керуванням та допустив падіння транспортного засобу в річку Інд. Внаслідок

дорожньо-транспортної події загинуло близько 24 осіб та 5 осіб постраждало.

Федеративна Республіка Бразилія 19 березня у м. Петрополіс (штат Ріо-де-Жанейро) внаслідок зсувів ґрунту загинуло близько 30

осіб та понад 40 осіб госпіталізовано. В місті оголошено надзвичайний стан. Триває пошуково–

рятувальна операція.

Китайська Народна Республіка 23 березня в центральній частині Китаю, провінція Гуандун, внаслідок потужного торнадо 9

осіб загинуло, близько 270 осіб травмовано. Зруйновано близько 2 тис. житлових будинків,

евакуйовано більше 74 тис. осіб.

Page 11: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

11

Пропоную попрацювати у групах, кожна із яких виконуватиме завдання: вказати види НС за

джерелом їх виникнення та навести факти з підготовлених таблиць.

1 група: Надзвичайні ситуації техногенного характеру.

2 група: Надзвичайні ситуації природного характеру

3 група: Надзвичайні ситуації соціального і соціально-політичного характеру та Надзвичайні

ситуації військового характеру

На роботу відводиться 5-7 хвилин.

Уважно слухайте відповіді учнів та будьте готові доповнити їх.

Відповіді учнів.

6. Рефлексія (вирішення проблемних задач)

А зараз пропоную охарактеризувати НС наступним чином: потрібно вказати дату НС, місце НС,

кількість осіб, що загинуло, постраждало, врятовано, характер НС, рівень НС.

Приклад (Слайд):

Швидше виконати поставлене завдання вам допоможе Таблиця1, що на слайді і, яку зараз

отримає кожна з груп.

Page 12: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

12

Правила виконання:

Я зачитую НС по порядку для кожної з груп. Представник з групи дає відповідь, яку наш

секретар заносить до таблиці. Коли інформація занесена, інші групи можуть доповнити чи

виправити конкурента.

Таблиця для секретаря:

Завдання

1. О 16 год. 50 хв. 15 січня у м. Скадовськ у приватному житловому будинку через

необережне поводження з вогнем при палінні сталося загорання матрацу, внаслідок

чого від отруєння продуктами горіння загинуло 3 особи. О 17 год. 20 хв. пожежно-

рятувальним підрозділом пожежу ліквідовано.

На місці події працювала оперативна група Територіального управління МНС в

Херсонській області. 3 - - ТМ

2. Об 11 год. 10 хв. 18 січня поблизу м. Броди на автошляху Київ - Чоп сталося зіткнення

рейсового автобусу “ПАЗ’’ з вантажним автомобілем “Renault Premium’’. Внаслідок

дорожньо-транспортної події 5 осіб загинуло та 10 осіб постраждало, яких з травмами

різних ступенів важкості госпіталізовано в Бродівську центральну районну лікарню.

На місці події працювала оперативна група Головного територіального управління

МНС в Львівській області. 5 10 - ТО

3. О 18 год. 09 хв. 13 лютого у міжнародному аеропорту «Донецьк», під час посадки,

пасажирський літак АН-24 (авіакомпанія ТОВ «Південні авіалінії»), що здійснював

рейс Одеса-Донецьк, за попередніми даними, втратив керування та впав між злітними

смугами і розколовся навпіл. На борту літака знаходилось 50 чоловік, у тому числі 8

членів екіпажу. Внаслідок події загинуло 5 осіб, під час проведення рятувальної

операції евакуйовано 45 осіб, з яких 8 осіб з травмами госпіталізовано. 5 8 - ТМ

Page 13: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

13

4. О 15 год. 17 хв. 17 лютого у Печерському районі м. Києва, по вул. В.Васильківська, 25,

в ресторані «Апрель» (розташований на першому поверсі п’ятиповерхового житлового

будинку) в підвальному приміщенні (де розташована кухня та складські приміщення

ресторану) стався вибух газового балону з послідуючим горінням. Внаслідок вибуху

постраждало 11 осіб, яких госпіталізовано до медичних закладів міста. Загиблих немає.

Під час вибуху у приміщенні ресторану знаходились співробітники закладу та

відвідувачі. Вибухом пошкоджено близько 130м2

перекриття між підвальним

приміщенням і першим поверхом та частково пошкодженні не несучі перегородки. Під

час гасіння пожежі з підвального приміщення було врятовано 4 особи та винесено 4

газових балона. О 15 год. 35 хв. пожежу ліквідовано. Причина вибуху та розміри

матеріальних збитків – встановлюються. - 11 4 ТО

5. О 10 год. 23 лютого поблизу с. Радянське Кобеляцького району Полтавської області на

Дніпродзержинському водосховищі внаслідок відриву прибережного льоду на

дрейфуючій крижині (близько 500 м від берега) опинилися 41 рибалка, які самостійно

не могли дістатися до берега. О 12 год. 15 хв. силами оперативно-рятувальної служби

Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Полтавській, Дніпропетровській

областях та лісомисливських господарств району за допомогою 10 плавзасобів рибалок

у задовільному стані знято з крижини та доставлено до берега. - - 41 ПО

6. Встановлено заключний діагноз сальмонельоз 15 особам (у тому числі одна дитина

2010 р.н.), які з 5 по 7 березня з ознаками харчового отруєння були госпіталізовані до

інфекційного відділення обласної лікарні. Всі госпіталізовані 3 березня перебували на

весіллі у кафе с. Рованці Луцького району Волинської області, та вживали страви

домашнього приготування. Всього в кафе перебувало близько 90 осіб.

Причина захворювання встановлюється. - 15 - ПО

Відповіді учнів.

Отже, НС трапляються досить часто. Тому не можна бути впевненим, що ви ніколи не

потрапите у ситуацію, яка б загрожувала вашому здоров’ю або життю. Проте можна убезпечити

своє існування, якщо... Продовжіть думку.

Варіанти відповідей:

- знати про НС,

- вміти діяти у випадку їх виникнення ,

- вміти захиститися,

- зробити усе можливе для запобігання таких ситуацій.

7. Домашнє завдання

Кожна з груп отримує завдання скласти план дій при:

1 група: Пожежа (у приміщенні, в лісі, якщо ви опинилися в осередку пожежі);

2 група: Транспортна аварія

3 група: Хімічна небезпека

Приклад

Презентація «Дії у випадку радіаційної небезпеки»

Page 14: Надзвичайні ситуації, поводження в ...rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrocRacovets26-04-13.pdfслайд-шоу, матеріали для роботи в групах

14

Сьогодні ми говорили про надзвичайні ситуації, які можуть трапитися у будь-який час і з

кожним із нас. Ми навчилися класифікувати НС та розглянули правила поводження в НС.

Всі гарно попрацювали та я прошу оцінити себе самостійно, заповнивши дану таблицю

(Слайд):

Таблиця. Оцінювання учнем особистої участі в роботі малої групи

Хто заповнив таблицю, прошу здати та продовжити речення «Сьогодні на уроці...» (Слайд):

Дякую всім за увагу! Бережіть себе!

Використані джерела:

http://www.mns.gov.ua/opinfo/6480.html

http://pulib.if.ua/referat/cat/7

http://moodle.udec.ntu-kpi.kiev.ua/moodle/course/view.php?id=135

http://pidruchniki.ws/14350120/bzhd/tehnogenni_avariyi_katastrofi

http://24tv.ua/blogs/showBlog.do?12_prirodnih_katastrof_2012go_roku&objectId=286762

http://www.vigivanie.com/photo-technogennih-avariy.html