32
1 Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892-1941). «Книги в червоній палітурці». Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші М. І. Цвєтаєвої. Знайомі образи з прочитаних книг (Том Сойєр, Гекльберрі Фінн та ін.) Мета: познайомити учнів з поезією М. Цвєтаєвої, вчити вдумливо читати вірш, навчати елементам аналізу поетичного твору, проводити асоціативні паралелі між різними літературними творами; розвивати творчу уяву, усне мовлення, літературний смак; прищеплювати любов до читання, повагу до книжок як явища культури. Обладнання: підручник, ілюстративний матеріал (репродукції картин Ж. О. Фрагонара «Жінка, що читає», Дж. Тіссо «Читання», В. Коулмена «Читачка», П. О. Ренуара «Дівчинка за читанням», М Нестерова «Наталка Нестерова на садовій лаві» та інші). Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу ПЕРЕБІГ УРОКУ У книгах є особлива чарівність: вони розмовляють з нами, дають нам добру пораду, вони стають живими друзями для нас. Франческо Петрарка І. Організаційний момент (1хв.). ІІ. Мотиваційний момент. Перегляд репродукцій картин та скульптурної композиції. Що об’єднує картини та скульптурну композицію, представлені перед вами? Правильно, перед нами люди, які читають: діти, дорослі, або мами з дітьми. Як бачимо, читання здавна є популярним заняттям. Чому, на вашу думку? Дж. Данлоп. Аліса в Країні Див. М. Нестеров. Наталка на садовій лавці

Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

  • Upload
    others

  • View
    10

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

1

Урок № 6

Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892-1941). «Книги в червоній палітурці».

Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші М. І. Цвєтаєвої. Знайомі образи з

прочитаних книг (Том Сойєр, Гекльберрі Фінн та ін.)

Мета: познайомити учнів з поезією М. Цвєтаєвої, вчити вдумливо читати вірш,

навчати елементам аналізу поетичного твору, проводити асоціативні паралелі

між різними літературними творами;

розвивати творчу уяву, усне мовлення, літературний смак;

прищеплювати любов до читання, повагу до книжок як явища культури.

Обладнання: підручник, ілюстративний матеріал (репродукції картин

Ж. О. Фрагонара «Жінка, що читає», Дж. Тіссо «Читання», В. Коулмена

«Читачка», П. О. Ренуара «Дівчинка за читанням», М Нестерова «Наталка

Нестерова на садовій лаві» та інші).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

ПЕРЕБІГ УРОКУ

У книгах є особлива чарівність:

вони розмовляють з нами, дають нам добру пораду,

вони стають живими друзями для нас.

Франческо Петрарка

І. Організаційний момент (1хв.).

ІІ. Мотиваційний момент. Перегляд репродукцій картин та скульптурної

композиції. Що об’єднує картини та скульптурну композицію, представлені перед

вами? Правильно, перед нами люди, які читають: діти, дорослі, або мами з

дітьми. Як бачимо, читання здавна є популярним заняттям. Чому, на вашу думку?

Дж. Данлоп.

Аліса в Країні Див. М. Нестеров.

Наталка на садовій лавці

Page 2: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

2

(Очікувані відповіді дітей – 2 хв.).

ІІ. Перевірка д/з (до 5 хв.).

1.Читання відгуків про улюблену книгу.

2. Каталоги улюблених книжок батьків та власних.

3. Інтерв’ю, взяті у батьків.

ІІІ. Оголошення теми уроку (3 хв.).

1. Слово вчителя. Як бачимо, книги любите й ви, й ваші батьки. Дуже

любила книги й дівчинка, яка жила в Москві на початку 20 століття. Любов до

книг та мистецтва зробила її великою поетесою. А як все починалося, ми з вами

зараз дізнаємося.

В.Коулман.

Дівчинка з книгою

біля моря

Ж.Фрагонар Жінка, що читає

Дж. Тіссо. Читання

Ш. Вікс.

Дівчинка, що читає

Page 3: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

3

2. Запис теми уроку, кооперативне формулювання завдань уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Словесне малювання.

Розглянемо портрети молодої Марини Цвєтаєвої.

?Якою вона вам видалася? Що бачимо в її очах?

Допомога – словничок.

Розумна, задумлива, замислива, зосереджена, мрійлива, романтична.

(Очікувані відповіді дітей – 2 хв.).

Слово вчителя. Формулювання завдання. Ми вже з вами знаємо формулу Гете:

«Щоб зрозуміти поета, треба побувати в його країні». Отже, подорожуємо в

країну Марини Цвєтаєвої.

2. Робота з підручником. Читання й обговорення матеріалу підручника.

(стор. 232-233, підручник О. Ніколенко).

3. Створення інформаційного грона «Країна поетеси» (до 5 хв.).

Батько – філолог,

мистецтвознавець,

культурний діяч

Мама –

обдарована піаністка,

«сама лірична стихія»

Дім – атмосфера поваги до

науки й мистецтва

Музика й література

Атмосфера служіння красі

Світ мистецтва, любові

й людяності

Page 4: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

4

? Чи дивно, що в такій атмосфері виросла талановита поетеса?

Фізкультхвилинка (2 хв.).

4. Робота з художнім поетичним текстом.

1. Виразне читання поезії вчителем (на фоні мелодії Шумана або Кюї ).

2. Читання учнями за бажанням (3 хв.).

3. Евристична бесіда.

Запитання для обговорення.

- Яку пору свого життя згадує поетеса? Яким словом вона характеризує

власне дитинство?

- З чим тісно пов’язане її дитинство?

- Як називає вона своїх найближчих друзів?

- У яких рядках змальовано любов до читання в сім’ї Цвєтаєвих?

- Книги якого письменника стали улюбленими в дитинстві Марини?

- Які саме твори і літературні герої згадуються в поезії?

- Які епізоди книжок Марка Твена найбільше запам’яталися юній Марині?

- Якими вона бачить улюблених героїв?

- Який епітет добирає письменниця, щоб схарактеризувати улюблених

літературних героїв? Чому саме такий епітет?

«Золотих імен засів»

Довідник уроку.

Діоген - давньогрецький мислитель, який, за легендою, жив у бочці.

Принц і злидар (принц і жебрак) - герої однойменної повісті Марка Твена -

схожі один на одного англійський принц Едуард Тюдор і маленький жебрак Том

Кенті, які за велінням долі помінялися своїми ролями; потрапивши в незвичне

середовище, кожен із них відкрив для себе важливі істини.

(Очікувані відповіді дітей – до 10 хв.).

4. Культурологічна хвилинка.

Звернімо увагу, що, крім імені письменника, згадуються імена відомих

композиторів. Як ви думаєте, чому?

Слово вчителя (3 хв.).

Page 5: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

5

«Під Гріга, Шумана, Кюї я проживала долю Тома» - пише Марина Цвєтаєва у

вірші «Книжки в обкладинках червоних».

Роберт Шуман (1810-1856), німецький композитор, диригент, педагог, створив

музичні альбоми «Дитячі сценки» та «Альбом для юнацтва».

Едвард Гріг (1843 -1907), норвезький композитор, піаніст, диригент. Створив

цикл п’єс, серед яких відомою є «Колискова».

Цезар Кюї (1835 -1918), знаний російський композитор, професор фортифікації,

інженер-генерал, створив 4 дитячі опери.

Ми розуміємо, що мама часто грала своїм донькам, а можливо, дівчатка

розучували ці музичні твори на фортепіано. І Марина поєднала музику й книги в

єдине ціле як частину свого дитинства, свого життя. Особливо до вподоби поетесі

була мелодія Е.Гріга «Ранковий настрій».

Давайте прослухаємо мелодію Едварда Гріга «Ранок» й змалюємо настрій цієї

музичної п’єси.

(Слухання й очікувані відповіді дітей – 2 хв.).

V. Рефлексія.

1. Інтерактивна гра «Золота полиця». Поставте на книжкову золоту полицю

улюблені власні, батьківські та цвєтаєвські книги.

2. Прочитаємо вислів Марини Цвєтаєвої й

прокоментуємо його: «Що є читання – як

не розгадування, розтлумачування, здобуття

таємного, що залишилося за

рядками…Читання – перш за все –

співтворчість».

3. Робота з епіграфом.

4. Вправа «Закінчи речення»

Книги – наші…

Вони допомагають нам…

Улюбленими книгами багатьох поколінь дітей стали…

Улюбленими дитячими книгами Марини Цвєтаєвої були…

Page 6: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

6

(Очікувані відповіді дітей – до 7 хв.).

VІ. Домашнє завдання.

1. Повторити теоретичні відомості: вірш, рима, епітет, метафора.

2. Створити ілюстрацію до вірша.

Урок № 7

Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва. «Книги в червоній палітурці». Образ

ліричної героїні, залюбленої в читання. Роль літературних і музичних асоціацій у

творі.

Назва уроку: «Легенди золотих часів»

Мета: дослідити особливості розвитку сюжету в ліричному творі (плин почуттів,

спогадів, роздумів, образів);

усвідомити унікальність світу літератури й мистецтва;

розвивати образне мислення, творчу уяву, естетичні смаки, усне мовлення;

виховувати загальнолюдські та родинні цінності, ціннісне ставлення до книг,

інтерес до творчості М.І.Цвєтаєвої.

Обладнання: відеозапис виконання вірша, підручник,

Перебіг уроку

Поезія – це живопис, який чують,

Живопис-це поезія, яку бачать.

Л. да Вінчі

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотиваційний момент.

Слово вчителя. Продовжимо роботу над поезією Марини Цвєтаєвої.

Переглянемо відеозапис виконання вірша й згадаємо зміст твору.

1. Завдання. Звернути увагу на наскрізні мотиви відеоряду.

Наскрізний – який зберігається від початку до кінця.

(Перегляд й очікувані відповіді дітей – 2 хв.)

Page 7: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

7

Книги – наскрізний мотив поезії. Сьогодні наше завдання – дослідження

вірша, робота з текстом мовою оригіналу й перекладами.

ІІІ. Запис теми уроку й кооперативне формулювання завдань уроку (3 хв.)

IV. Лінгвістичне дослідження.

1. Виразне читання поезії мовою оригіналу.

2. Доведіть, що твір М. Цвєтаєвої, - вірш.

3. Завдання для поетів-початківців. Відновіть пропущені слова у фрагменті

поезії.

Из_______детского житья

Вы мне привет шлете,

Неизменившие друзья

В потертом, ______________.

Чуть легкий выучен урок,

Бегу, ___________ к вам, бывало,

- Уж поздно!- Мама, ___________!...-

Но,______________, мама забывала.

Слова для підказки! Красном переплете, рая, к счастью тот час же, десять строк,

прощальный.

(Очікувані відповіді дітей – до 2 хв.).

?Як звертається до книг героїня вірша? Як їх називає?

Книги - «неизменившие друзья в потертом красном переплете»

Словесне малювання. Намалюйте картинку, яка перед вами

постала під час читання поезії.

(Очікувані відповіді дітей – 2 хв.).

Чи можемо ми сказати, що атмосфера дитинства героїні просякнута

любов’ю? Яке слово використала поетеса, щоб схарактеризувати це

відчуття? («Рай детского житья», «дитячі раювання»).

У чому її дитячий рай? (книги,читання на ніч перед сном, мама поряд).

Page 8: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

8

Довідка нам підказує, що дитяче раювання було недовгим. Марині виповнилося

18 років, коли мами не стало. Саме тому з такою

ніжністю вона згадує все, пов’язане з мамою.

З чого складається у поезії ця атмосфера любові,

ніжності, тепла?

«від люстри вогники тремкі», «Під Гріга, Шумана,

Кюї», «крізь духмяність лип» – «Як з книжкою

чудово вдома!»

Мама – книга – музика – затишок оселі в сутінках – світло від лампи – дитяча

уява – «дитячі раювання».

Чому «неизменившие друзья» («друзі незрадливі», «одвічні друзі на життя»)?

Якщо є друзі незрадливі, то які ще можуть бути? Чому саме книги – найкращі,

вірні друзі?

Чому привіт, який шлють книги, «прощальный»?

Як називається використаний у цих рядках художній прийом?

Що таке сюжет?

Як розвивається сюжет поезії?

Вечір – мама читає – враження від читання – картинки, що малює дитяча уява.

Якими є враження від читання улюблених книжок?

Радість від зустрічі з улюбленою книгою – співпереживання – страх –

зачудування – і … жаль «– О, чом би між червоних книг Під лампою знов не

заснути?»

(Очікувані відповіді дітей й створення-запис конспекту – плину вражень,

почуттів - до 7 хв.).

? Про що жалкує юна поетеса? Якою ми бачимо героїню поезії?

Створення інформаційного грона (3 хв.).

Довідка. Мама поетеси

померла від хвороби 1906

року, а вірш було написано у

період з 1908 р. по 1910.

1910.

Page 9: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

9

Фізкультхфилинка (2 хв.)

? Які кольори допомагають нам це зрозуміти? Складемо палітру поезії.

Кольори Відчуття

Отже, ми з’ясували, що поетичний твір має сюжет, який допомагає розкрити певні

емоції, почуття.

Робота з підручником.

Звіримося з авторитетною думкою.

Робота з підручником (О. Ніколенко, стор. 236-237, рубрика «Краса слова»).

Конспект створюємо за технологією «Письмо з пропусками».

У віршах є_______________________________________. У поетичному творі

розкриваються почуття, настрої, думки, близькі не тільки автору, але й

________________________________. Героїня вірша «Книги в червоній

палітурці» є втіленням ______________________________________________

____________________________________________________________________.

мрійлива

залюблена у книги

уважна читачка

емоційна,

романтична

Червоний – символ любові

Золотий – символ щастя,

безтурботності

щастя

тепло

радість

сум

печаль

Героїня поезії

Page 10: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

10

У поезіях також є _________________, але він відрізняється від

________________________________________________________________.

У віршах зображуються події не стільки зовнішнього, скільки

_______________________________________________________________.

? Доведіть, що у вірші «Книги в червоній палітурці» ми спостерігаємо

щоденникову відвертість героїні.

Щоденник – щоденні записи індивідуального характеру про події, факти,

враження від чогось.

(Очікувані відповіді дітей - до 10 хв.)

У майстерні юного поета

Слова в художньому творі мають особливе значення. Ми вже знаємо, що

використання слів по-особливому, поетичному, називається епітетом, метафорою.

Роль епітетів у поезії нам вже зрозуміла. Епітети створюють глибину емоційного

стану героїні, підкреслюють важливість спогадів про дитинство, показують,

наскільки дорожить цими спогадами юна поетеса.

А як ми впізнаємо героїв улюблених нею художніх творів, самі назви книг, адже

вона їх прямо не називає?

(Очікувані відповіді дітей -1хв.).

Правильно, завдячуючи метафорам. Назвемо метафори.

Паспорт поезії

Назва: «Книги в червоній палітурці»

Автор: Марина Цвєтаєва

Теми: спогади про дитинство, любов до читання, неможливість

повернути дитинство

Головна думка: зберегти «золоті» спогади – це навчитися

радіти життю, зберегти цінності, закладені в дитинстві й

пронести їх протягом життя

Page 11: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

11

Елементи компаративного аналізу

(Читаємо фрагменти, порівнюємо, вказуємо, який ближчий до оригіналу)

КНИГИ В КРАСНОМ

ПЕРЕПЛЕТЕ

КНИГИ В

ЧЕРВОНІЙ ПАЛІТУРЦІ

Переклад

Богдана Сторохи

КНИЖКИ

В ОБКЛАДИНКАХ

ЧЕРВОНИХ

Переклад

Валерії Богуславської

Из рая детского житья

Вы мне привет

прощальный шлете,

Неизменившие друзья

В потертом, красном

пререплете. <…> Темнеет, в воздухе свежо...

Том в счастье с Бэкки

полон веры.

Вот с факелом Индеец Джо

Блуждает в сумраке

пещеры...

Кладбище... Вещий крик

совы....

(Мне страшно!) Вот летит

чрез кочки

Приемыш чопорной вдовы,

Как Диоген, живущий в

бочке. <…>

О золотые времена,

Где взор смелей и сердце

чище!

О золотые имена:

Гекк Финн, Том Сойер,

Принц и Нищий!

Із раю, де я ще дитя,

Мені шлете свої привіти,

Одвічні друзі на життя,

В червону палітурку вшиті.

<…>

Вечірня сутінь, свіжість,

щем…

Том разом з Беккі щиро

вірить. Ось індіанець Джо з

вогнем

В печері темній зло

сновидить…

І цвинтар… Віщий гук сови…

(Як страшно!) мчить через

купини

Приймак бундючної вдови,

Як Діоген, схиливши спину.

<…>

О золота ця сторона,

Де погляд вільний, в серці

вирій!

О золоті ці імена:

Гек Фінн, Том Сойєр, Принц і

Злидар!

З дитячих раювань моїх

Розраду несете мені ви,

Червоні палітурки книг,

Мої ви друзі незрадливі. <…>

Смеркає…Крізь духмяність лип

Щасливий з Беккі Том.

Знічев’я…

Джо-індіанець смолоскип

Узяв і никає в печері…

От цвинтар… Віщий крик

сови…

(Вжахнусь!) Не винний у

крадіжці,

Гек, що не втримавсь у вдови,

Як Діоген, що жив у діжці.

<…>

Легенди золотих часів.

Відвага – з чистою красою!

О, золотих імен засів: Принц і

Жебрак,

Гек Фінн,Том Сойєр!

(Очікувані відповіді дітей – до 10 хв.).

V. Рефлексія! Кожен переклад по-своєму передає головну думку, що

притаманна твору мовою оригіналу. Близькість до оригіналу досягається не за

рахунок співпадань, а добором слів, що якомога точніше й у той же час

поетичніше нагадують оригінал.

VI. Підбиття підсумків

1. Вправа «Незакінчене речення»

Поезія М. Цвєтаєвої для мене є зримою, бо…

Читаючи цей вірш, я відчуваю…

Page 12: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

12

Мені близький образ ліричної героїні…

Найбільше мені сподобався епітет…

Найбільш яскравою,як на мене, є метафора…

2. Коментар епіграфа.

VII. Д/З. Вчитися виразно читати вірш.

Урок № 8

Тема: Контрольна тестова робота «Сила творчої уяви»

Мета: перевірити знання з теми «Сила творчої уяви»; розвивати навички

самостійної роботи; комунікативні уміння; виховувати увагу, самостійність.

Обладнання: текст контрольної роботи

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Інструктаж щодо написання контрольної роботи.

ІІІ. Самостійна робота учнів.

ІV. Фізкультхвилинка (через 20-25хв.).

Текст контрольної

В-1

Початковий-середній рівні (правильна відповідь по 0,5 б)

1. Автором книги «Аліса в Країні Див» є англійський письменник

А Едвард Лір

Б Редьярд Кіплінг

В Льюїс Керролл

Г Дж. Баррі

2. Книга «Аліса в Країні Див» створена для

А Аліси Лідделл

Б дітей Льюїса Керролла

В для дорослих

Г для королівських дітей

3. Посмішка Чеширського Кота могла

Page 13: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

13

А зникати разом із ним

Б залишатися, коли він зникав

В існувати сама по собі

Г впливати на події

4. Садівниками Королеви з казки «Аліса в Країні Див» були

А шахові фігури

Б кеглі

В карти

Г тварини

5. Казна-Що-Не-Черепаха розповідає Алісі про

А своє життя

Б навчання у школі

В свою дружбу з Грифоном

Г свою службу у Королеви

6. Дитинство Марини Цвєтаєвої пройшло в місті

А Санкт- Петербурзі

Б Києві

В Парижі

Г Москві

7. Вірш Марини Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці» присвячений темі

А любові до читання

Б любові до сім’ї

В любові до природи

Г захоплення прекрасним

8. У рядку «Легенди золотих часів» виділене словосполучення є

А порівнянням

Б епітетом

В метафорою

Г уособленням

Достатній рівень (запитання 9-11 по1 б, 12- 2 б)

Page 14: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

14

9. Продовжіть речення «Героїня поезії Марини Цвєтаєвої «Книги в червоній

палітурці» мрійлива….»

10. У реченні «Від гірчиці - гіркне на душі, від кориці - починаєш усім

коритися, від звіробою – визвірюються…» використано прийом мовної

гри_______________.

11. Поясніть, чому М. Цвєтаєва у вірші «Книги в червоній палітурці» називає

світ дитинства й імена улюблених героїв «золотими».

12. Установіть відповідність

А «..з нагрудною кишенькою та ще 1. Чеширський Кіт

й при годиннику» 2. Гусінь

Б «кругловидий, з лупатими очима, 3. Лакей Жабун

схожий на жабу» 4. Герцогиня

В «сиділа на шапинці й статечно 5. Білий Кролик

курила довгу кальянову люльку»

Г «дебелий, з усмішкою від вуха до вуха»

Високий рівень (3 бали)

Виконайте одне з завдань на вибір.

1. Визначте риси фантастики в повісті-казці Л. Керролла «Аліса в Країні Див».

2. Розкрийте роль книг у житті Марини Цвєтаєвої.

В-2

Початковий-середній рівень (кожна відповідь по 0,5)

1. Справжнє ім’я Льюїса Керролла

А Семюель Лендгхорн Клеменс

Б Чарльз Лендгхорн Клеменс

В Семюель Лутвідж Доджсон

Г Чарльз Лутвідж Доджсон

2. Дитя, яке Алісі підкинула Герцогиня, виявилося

А білочкою

Б поросям

А Б В Г

Page 15: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

15

В Чеширським Котом

Г Білим Кроликом

3. У промові Капелюшника до Аліси «…треба поводитися правильно! Бач

якби ти з ним дружила, він робив би з годинником усе, що захочеш. Ось,

припустімо, зараз дев'ята ранку - якраз час початку уроків, а ти береш і

шепочеш Часові одне слівце - і стрілки я-ак забігають!.. Пів на другу, час

обідати» йдеться про

А годинник

Б Шаленого Зайця

В час

Г директора школи

4. Як Королева вирішувала всі суперечки?

А проводила переговори

Б усіх повчала й стверджувала, що вона права

В наказувала відрубати голову

Г наминала вуха

5. Матір М. Цвєтаєвої була

А вчителькою

Б письменницею

В художницею

Г піаністкою

6. Збірка, до якої ввійшла поезія «Книги в червоній палітурці», називалася

А «Юнацькі вірші»

Б «Чарівний ліхтар»

В «Вечірній альбом»

Г «Цар-дівиця»

7. У рядках «Червоні палітурки книг, Мої ви друзі незрадливі…» вжито

А епітет

Б метафору

В порівняння

Page 16: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

16

Г уособлення

8. Гріг, Шуман, Кюї, що згадуються в поезії Марини Цвєтаєвої «Книги в

червоній палітурці», - це

А відомі художники

Б відомі композитори

В відомі письменники

Г відомі вчені

Достатній рівень (9-11по 1 б, 12 -2 б)

9. Імена героїв «Чеширський кіт», «Шалений Заєць», «Капелюшник» Л.

Керролл запозичив із англійських ____________________.

10. Поясніть, чому розділ «Свідчення Аліси в суді» є кульмінацією повісті-

казки Л. Керролла «Аліса в Країні Див».

11. Розкрийте значення поетичних рядків М. Цвєтаєвої «Легенди золотих часів.

Відвага – з чистою красою!»

12. Установіть відповідність між характеристиками та літературними героями,

згадуваними в поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»

1. «…смолоскип узяв і никає в печері» А Том Сойєр

2. «Як Діоген, що жив у діжці.» Б Злидар Том Кенті

3. «Над хлопчаком струнким – корона…» В Гекльберрі Фінн

4. «Щасливий з Беккі …» Г Індіанець Джо

Д принц Едуард Тюдор

1 2 3 4

Високий рівень (3б)

Виконайте одне з завдань на вибір.

1. Дайте визначення поняття «тема» й «ідея» та назвіть тему й ідею поезії М.

Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці».

Page 17: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

17

2. Напишіть невеличкий твір на тему «Мої враження від повісті-казки Л.

Керролла «Аліса в Країні Див».

V. Підбиття підсумків уроку.

VІ. Д/З. читати повість А. Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха»,

*Зробити ілюстрацію до епізоду, що сподобався.

*Розробити рекламу книги.

Урок № 9

Тема: Позакласне читання. Астрід Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха». Цікаве і

корисне знайомство з рудокосою дівчинкою (за І частиною книги).

Мета:

Обладнання:

Тип уроку: урок позакласного читання

Перебіг уроку

І.Організаційний момент (1хв.).

ІІ. Мотиваційний момент. Слово вчителя (3хв.).

10 фактів із життя Астрід Ліндгрен

1. Вона єдина у когорті дитячих письменників двічі отримала Золоту медаль ім.

Г. Х. Андерсена, хоча у положенні про Андерсенівську премію сказано, що

вона присуджується лише один раз!

2. До її будинку поштарі доставляли листи не в поштарських сумках, а в мішках,

які доводилося возити спеціальним візочками – така сила-силенна їх надходила

до письменниці. Частенько на конвертах стояла не адреса, а дитячим почерком

було виведено: «Швеція, Стокгольм, Карлсону» або «Дівчинці Пеппі

Довгапанчоха».

3. Земляки величали її «Першою жінкою Швеції».

4. Вона авторка понад 40 повістей для дітей!

5. Історія про рудоволосу дівчинку народилася, коли хворіла донька

письменниці, а записана була, коли сама письменниця зламала ногу.

6. Один відомий герой книги письменниці, той самий, що живе на даху, спочатку

мав інше ім’я – Лільонкваста, хоча весь світ знає його як Карлсона.

Page 18: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

18

7. Прожила вона 95років, а її книги перекладалися 85 мовами у більш ніж 100

країнах світу.

8. В Ще в дитинстві однокласники дражнили її «віммербюнською Сельмою

Лагерльоф».

9. Ще при житті Астрід Ліндгрен звели в Швеції два пам'ятники. Можна

сказати, навіть три. Перший - бронзовий бюст стоїть в парку Тегнера.

Астрід, яка прийшла на відкриття пам'ятника, обмацала своє обличчя і

сказала, що буде приходити в парк - побалакати сама з собою. Другий

пам'ятник - в парку Юргорден, де безліч різних атракціонів і розваг, — зовсім

інший. Задумлива, в незмінному беретику, заглиблена в себе Астрід більш

близька до тої, яку всі знали, сидить в кріслі з розгорнутою книгою в руках. Ця

книга - "Брати Лев'яче Серце". Діти різного віку підходять до пам'ятника,

обнімають і цілують Астрід, залазять їй на коліна. Третій пам'ятник справді

незвичний. За декілька метрів від статуї Астрід Ліндгрен в Юргордені стоїть

дім, на якому великими буквами написано "Vunibacken " ("Червнева гірка").

Схожий він на казку.

10. У 2002 році у Швеції було засновано премію Астрід Ліндгрен.

(За А. Костецьким і Вікіпедією )

Отже, розмова сьогодні йтиме про найпопулярнішу шведську письменницю 20

століття Астрід Ліндгрен й її першу знамениту книгу «ПеппіДовгапанчоха».

ІІ. Робота з текстом.

1. Перевірка знання тексту. Літературна вікторина «Так-Ні»

1. Пеппі – це донька шведського короля та королеви (ні).

2. Перед сном Пеппі сама собі співала колискову (так).

3. Пеппі була такою слабкою, що ніколи б не подужала підняти свого

улюбленого коня (ні).

4. Найцікавіша для Пеппі гра – у пошуковця (так).

5. Пеппі пішла до школи заради знань (ні).

6. Вілла Пеппі мала назву «Ковзанка» (ні).

7. Пеппі вважала, що підлогу треба мити лише в санітарний день (ні).

Page 19: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

19

8. Черевики Пеппі були на пару розмірів менші, ніж їй потрібно (ні).

9. Злодії побоялися зайти до Пеппі, бо пан Нільсон – це її вихователь (ні).

10. Пеппі мріяла, коли виросте, стати морською розбійницею (так).

11. Пеппі влаштувала друзям незабутнє святкування власного дня народження

(так).

12. Із Пеппі ніколи не було весело (ні).

? Отже, ви заперечуєте, що з Пеппі нудно. Поясніть, чому з

Пеппі весело.

(Очікувані відповіді дітей –до 2 хв.)

Отже, Пеппі –незвичайна дівчинка. Доведімо це!

2. Характеристика Пеппі за планом

1. Зовнішність Пеппі.

2. Походження Пеппі.

3. Риси характеру Пеппі.

(Аналіз епізодів з грою у пошуковців; з порятунком дітей під час пожежі, з

танцями зі злодіями; Пеппі у цирку; )

4. Ставлення Пеппі до життя.

5. З якими літературними героями можна порівняти Пеппі (Том, Полліанна,

Аліса).

3. Завдання за варіантами

4. В-1 Анкета героїні

АНКЕТА ГЕРОЇНІ

Повне ім’я:

Батьки:

Місце проживання:

Члени сім’ї:

Життєве кредо

Улюблені заняття:

Друзі:

Вороги:

Мрія:

Page 20: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

20

Варіант 2

Заповнити таблицю (самостійно).

Епізод Риса характеру

Так, брехати дуже негарно,- погодилася Пеппі

ще сумніше.- Але я часом забуваю про це,

розумієш? Та й хіба можна вимагати від

дівчинки, в якої мама ангел, а тато -

негритянський король і яка сама ціле своє

життя плавала по морях, щоб вона завжди

казала правду?

вигадливість

Пеппі повідчиняла шухляди й почала

показувати Томмі й Аніці свої скарби. Там

були яєчка рідкісних птахів, незвичайні мушлі

й камінці, гарні різьблені коробочки, чудові

срібні люстерка, разки перлин і багато інших

речей, що їх Пеппі з батьком накупували, поки

їздили по світі. Пеппі дала своїм новим друзям

подарунки на згадку. Томмі одержав кинджал з

руків'ям, оздобленим перламутром, а Аніка -

різьблену коробочку. В коробочці був перстень

із зеленим камінцем.

щедрість

- Ви боягузи. Нападаєте п'ятеро на одного! Це

неподобство. Та ще й штовхаєте беззахисну

дівчинку. Ганьба! Ходімо додому,- покликала

вона Томмі й Аніку. Потім звернулась до

Віллє: - Часом вони знов тебе зачеплять, скажи

мені.- А Бенгтові, що й досі сидів на дереві і

боявся ворухнутись, мовила: - Коли ти хочеш

ще щось сказати про мої коси й мої черевики,

то краще кажи тепер, поки я не пішла додому.

Сміливість,

готовність прийти на

допомогу слабшому

благородство

Page 21: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

21

- Як усе-таки гарно жити,- мовила Пеппі… оптимізм

- Отакої! Це вже, люба моя, занадто,- мовила

Пеппі.- Ти ж сама щойно казала, що

дванадцять вийде тоді, коли до семи додати

п'ять. Повинен же бути хоч якийсь лад навіть у

школі. А крім того, коли тобі так хочеться

гаяти час на ці дурні рахунки, то стань собі в

куток і рахуй скільки завгодно, а нас відпусти

надвір гратися в квача. Ну от, я знов сказала

«ти»! - злякано вигукнула Пеппі.- Вибачте мені

востаннє. Я спробую поводитися краще.

безпосередність, щирість

Але бугай штурхав її далі, і врешті Пеппі

стрибнула йому на спину, щоб трохи

перепочити. Проте перепочити їй не вдалося.

Бугаєві не сподобалося, що хтось сидить у

нього на спині. Він почав вистрибувати й ви

хилятися на всі боки щоб скинути Пеппі. Але

вона вперлася пятами йому в боки й не падала.

Спритність, вправність

Задля цієї події вона розпустила свої руді коси,

що спадали їй на плечі, мов лев'яча грива. Губи

вона підмалювала яскраво червоною крейдою,

а брови так начорнила сажею, що аж страшно

було дивитися. Нігті вона також підмалювала

червоною крейдою, а до черевиків причепила

зелені банти.

дивакуватість

Слово вчителя. «ДИВНА ДИТИНА!» – називають дорослі Пеппі Довгупанчоху. А

Томмі й Аніка вважають її найкращою подругою. Чому такі різні оцінки дають

героїні?

(Очікувані відповіді дітей – до 20 хв).

Page 22: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

22

5. Підсумкова бесіда.

1. Прокоментувати власні ілюстрації, вказавши найцікавіший епізод.

(Створюється галерея ілюстрацій).

2. Інтерактивна вправа «Чарівна скринька». Вказати 10 причин, через які варто

познайомитися з Пеппі (за варіантами)

3. Покласти в одну скриньку все цікаве, заради чого варто познайомитися з

Пеппі, а в іншу – все корисне.

корисне цікаве

(Очікувані відповіді дітей – до10 хв.).

Висновок. Слово вчителя. Дійсно, Пеппі - дивна дівчинка, яка сама готує собі

сніданки й співає колискову. Вона сама захищає себе, й допомагає іншим у

скрутні хвилини. Так, вона трішечки бреше, але готова поділитися з друзями

усіма своїми багатствами. Вона не навчається у школі, але яка вона цікава,

кмітлива, працьовита. Чи так уже легко їй живеться? Ні, але самотність вона

перемагає оптимізмом і вірою у майбутнє. То чи корисно було нам познайомитися

з Пеппі?

ІІІ. Рефлексія.

1. Настав час зробити рекламу такій цікавій й корисній для дітей книзі.

(Підготовлена дома реклама книги. Очікувані відповіді дітей – 3хв.).

2. Творча робота «Лист до Пеппі»

(Виконання завдання й очікувані відповіді дітей - до 5хв.).

IV. Підбиття підсумків уроку.

V.Д/З. Читати повість Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика»

ПЕППІ

Page 23: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

23

Список використаної літератури:

1. Волощук Є. В. Світова література : підруч. для 5-го кл. загальноосвіт. навч.

закл. / Є. В. Волощук. – К . : Генеза, 2013.− 256 с.

2. Костецький А. Г. Пригоди славнозвісних книг. – Київ: Видавництво

«Початкова школа», 2005.− 224 с.

3. Новий тлумачний словник української мови у чотирьох томах. / Укладачі

В. Яременко, О. Сліпушко. – К .: Аконіт.− 1996.

4. Ніколенко О. М., Конєва Т. М., Орлова О. В. та ін. Світова література : підруч.

для 5кл. загальноосвіт. навч. закл. − К . : Грамота, 2018. – 256 с.

5. Хрестоматія зі світової літератури для 5 класу : «Срібна книжка» (художні

твори в українських перекладах) / Упорядники О. М. Ніколенко, Т. М. Конєва,

О. В. Орлова. – К . : Грамота, 2013. – 248 с.

6. Презентація стор. bk-detstvo.narod.ru/igra.

7. Словник синонімів української мови: в 2 т. /А. А.Бурячок, Г.М.Гнатюк, С.І.

Головащук та ін. – К .: Наук.думка, 2006. – (Словники України).

8. Шекман В. Стихотворение Марины Цветаевой "Книги в красном переплёте"//

Литература. – № 01 (721), 2009-01. – Режим доступу: www.http.:

lit.1september.ru

Page 24: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

24

РОБОЧА КАРТКА УРОКУ

Марина Іванівна Цвєтаєва (1892-1941).

«Книги в червоній палітурці».

Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші

М. І. Цвєтаєвої. Знайомі образи з прочитаних книг

У книгах є особлива чарівність:

вони розмовляють з нами,

дають нам добру пораду,

вони стають живими друзями для нас.

Франческо Петрарка

Завдання 1. Словесне малювання. Розглянемо портрети молодої Марини Цвєтаєвої. Якою

вона вам видалася? Що бачимо в її очах? (1 б).

Допомога – словничок.

Розумна, задумлива, замислива, зосереджена, мрійлива, романтична.

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Завдання 2. Читання матеріалу підручника й створення інформаційного грона «Країна

поетеси» (стор. 220-223, підручник ред. Є. Волощук) (2 б).

Page 25: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

25

Чи дивно, що в такій атмосфері виросла талановита поетеса?

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Завдання 3. Робота з художнім поетичним текстом (5 б).

Яку пору свого життя згадує поетеса?________________________________________________

Яким словом вона характеризує власне дитинство?_____________________________________

З чим тісно пов’язане її дитинство?__________________________________________________

Як називає вона своїх найближчих друзів?___________________________________________

У яких рядках змальовано любов до читання в сім’ї Цвєтаєвих?

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Книги якого письменника стали улюбленими в дитинстві Марини?_______________________

________________________________________________________________________________

Які саме твори і літературні герої згадуються у поезії?_________________________________

__________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Які епізоди книжок Марка Твена найбільше запам’яталися юній Марині?

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Батько –

Мама –

Дім – Головні теми життя сім’ї-

Найяскравіші спогади

дитинства -

Page 26: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

26

Якими вона бачить улюблених героїв? _______________________________________________

________________________________________________________________________________

Який епітет добирає письменниця, щоб схарактеризувати улюблених літературних

героїв?_________________________________________________________________________

Довідник уроку.

Діоген - давньогрецький мислитель, який, за легендою, жив у бочці.

Принц і злидар (принц і жебрак) - герої однойменної повісті Марка Твена -

схожі один на одного англійський принц Едуард Тюдор і маленький жебрак

Том Кенті, які за велінням долі помінялися своїми ролями; потрапивши в

незвичне середовище, кожен із них відкрив для себе важливі істини.

Завдання 4. Культурологічна хвилинка. Укажіть імена композиторів, про яких згадано у

тексті поезії (1 б).

__________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Це цікаво!

«Під Гріга, Шумана, Кюї я проживала долю Тома» - пише Марина Цвєтаєва у вірші

«Книжки в обкладинках червоних».

Роберт Шуман (1810-1856), німецький композитор, диригент, педагог, створив

музичні альбоми «Дитячі сценки» та «Альбом для юнацтва».

Едвард Гріг (1843 -1907), норвезький композитор, піаніст, диригент. Створив цикл п’єс, серед

яких відомою є «Колискова».

Цезар Кюї (1835 -1918), знаний російський композитор, професор фортифікації, інженер-

генерал, створив 4 дитячі опери.

Ми розуміємо, що мама часто грала своїм донькам, а можливо, дівчатка розучували ці музичні

твори на фортепіано. І Марина поєднала музику й книги в єдине ціле як частину свого

дитинства, свого життя. Особливо до вподоби поетесі була мелодія Е.Гріга «Ранковий настрій».

ПІДСУМУЄМО!

За вибором!

Завдання 1. Інтерактивна гра «Золота полиця». Поставте

на книжкову золоту полицю улюблені власні, батьківські

та цвєтаєвські книги (1 б).

_____________________________________________________

_____________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Page 27: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

27

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Завдання 2. Прочитайте вислів Марини Цвєтаєвої й прокоментуйте його: «Що є читання –

як не розгадування, розтлумачування, здобуття таємного, що залишилося за рядками…Читання

– перш за все – співтворчість» (1 б).

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Прокоментуйте епіграф – висловлювання відомого італійського поета епохи Відродження

Франчески Петрарки (1 б).

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Завдання 3. Закінчіть речення (1 б).

Книги – наші…___________________________________________________________________

Вони допомагають нам…___________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Улюбленими книгами багатьох поколінь дітей стали…_________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Улюбленими дитячими книгами Марини Цвєтаєвої були… _____________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Page 28: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

28

РОБОЧА КАРТКА УРОКУ

«Легенди золотих часів»

Марина Іванівна Цвєтаєва. «Книги в червоній палітурці». Образ ліричної героїні,

залюбленої в читання. Роль літературних і музичних асоціацій у творі.

Поезія – це живопис, який чують,

Живопис – це поезія, яку бачать.

Леонардо да Вінчі

Завдання 1. Доведіть, що твір М. Цвєтаєвої, – вірш (1 б).

__________________________________________________

__________________________________________________

__________________________________________________

__________________________________________________

__________________________________________________

__________________________________________________

__________________________________________________

__________________________________________________________________

Завдання 2. У майстерні поетів-початківців. Відновіть пропущені слова у фрагменті поезії

(1 б).

Из_______детского житья

Вы мне привет _____________шлете,

Неизменившие друзья

В потертом, _______________________.

Чуть легкий выучен урок,

Бегу, ___________ к вам, бывало,

- Уж поздно!- Мама, ________________!...-

Но,______________, мама забывала.

Слова для підказки! Красном переплете, рая, к счастью тот час же, десять строк, прощальный.

Завдання 3. Словесне малювання. Намалюйте картинку, яка перед вами постала під час

читання поезії (2 б).

________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Page 29: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

29

Для довідок! Я бачу, мені уявляється, перед моїм внутрішнім зором виникає картинка, я

відчуваю.

Завдання 4. Робота в лабораторії літературознавців.

А) Знайдіть слова, словосполучення, що відтворюють атмосферу тепла, ніжності, любові

у поезії (1 б).

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Б) Відновіть розвиток сюжету поезії. Запишіть (1 б).

1. Картинки, що малює дитяча уява.

2. Враження від читання

3. Вечір – мама читає

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

В) Віднайдіть слова-враження героїні від читання улюблених книжок. Запишіть

ланцюжком (1 б).

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Словничок-підказка! Радість, утіха, розрада, щастя, задоволення, захоплення, захват,

співпереживання, страх, здивування, зачудування.

В) Які кольори допомагають нам це зрозуміти? Складемо палітру поезії (1 б).

Кольори Відчуття

Page 30: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

30

Завдання 5. Звіримося з авторитетною думкою (2 б).

Конспект створюємо за технологією «Письмо з пропусками».

Робота з підручником (ред. О. Ніколенко, стор. 264, рубрика «Краса слова»).

У віршах є_______________________________________. У поетичному творі розкриваються

почуття, настрої, думки, близькі не тільки автору, але й ________________________________.

Героїня вірша «Книги в червоній палітурці» є втіленням ______________________________

_____________________________________________________________________________.

У поезіях також є _________________, але він відрізняється від ________________________

____________________________________________________________________________.

У віршах зображуються події не стільки зовнішнього, скільки __________________________

______________________________________________________________________________.

Доведіть, що у вірші «Книги в червоній палітурці» ми спостерігаємо щоденникову відвертість

героїні.

Щоденник – щоденні записи індивідуального характеру про події, факти, враження від чогось.

Завдання 6. Створіть психологічний портрет героїні поезії. Які риси вдачі їй притаманні?

(1 б)

Завдання 7. Укладаємо паспорт поезії (1 б).

Героїня поезії

.

Паспорт поезії

Назва:

Автор:

Теми:

Головна думка:

Page 31: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

31

Завдання 8. Виконуємо компаративний аналіз. Читаємо фрагменти, порівнюємо,

вказуємо, який ближчий до оригіналу (на вибір учня і вчителя) (4 б).

Компаративний - порівняльний

КНИГИ В КРАСНОМ

ПЕРЕПЛЕТЕ

Марина Цветаева

КНИГИ В

ЧЕРВОНІЙ

ПАЛІТУРЦІ

Переклад

Богдана Сторохи

КНИЖКИ

В ОБКЛАДИНКАХ

ЧЕРВОНИХ

Переклад

Валерії Богуславської

Из рая детского житья

Вы мне привет

прощальный шлете,

Неизменившие друзья

В потертом, красном

пререплете. <…>

Темнеет, в воздухе

свежо...

Том в счастье с Бэкки

полон веры.

Вот с факелом Индеец

Джо

Блуждает в сумраке

пещеры...

Кладбище... Вещий

крик совы....

(Мне страшно!) Вот

летит чрез кочки

Приемыш чопорной

вдовы,

Как Диоген, живущий в

бочке. <…>

О золотые времена,

Где взор смелей и

сердце чище!

О золотые имена:

Гекк Финн, Том Сойер,

Принц и Нищий!

Із раю, де я ще дитя,

Мені шлете свої привіти,

Одвічні друзі на життя,

В червону палітурку

вшиті.

<…>

Вечірня сутінь, свіжість,

щем…

Том разом з Беккі щиро

вірить. Ось індіанець Джо

з вогнем

В печері темній зло

сновидить…

І цвинтар… Віщий гук

сови…

(Як страшно!) мчить через

купини

Приймак бундючної

вдови,

Як Діоген, схиливши

спину. <…>

О золота ця сторона,

Де погляд вільний, в серці

вирій!

О золоті ці імена:

Гек Фінн, Том Сойєр,

Принц і Злидар!

З дитячих раювань моїх

Розраду несете мені ви,

Червоні палітурки книг,

Мої ви друзі незрадливі. <…>

Смеркає…Крізь духмяність

лип

Щасливий з Беккі Том.

Знічев’я…

Джо-індіанець смолоскип

Узяв і никає в печері…

От цвинтар… Віщий крик

сови…

(Вжахнусь!) Не винний у

крадіжці,

Гек, що не втримавсь у вдови,

Як Діоген, що жив у діжці.

<…>

Легенди золотих часів.

Відвага – з чистою красою!

О, золотих імен засів: Принц і

Жебрак,

Гек Фінн,Том Сойєр!

Підкресліть відповідники фраз, слів, словосполучень у кожному варіанті.

Який переклад, на вашу думку, є ближчим до оригіналу? Чому?________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Чи можна вважати якийсь із перекладів вдалішим?

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Page 32: Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 І. Цвєтаєвої ... · Урок № 6 Тема: Марина Іванівна Цвєтаєва

32

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

1. Вправа «Незакінчене речення»

Поезія М. Цвєтаєвої для мене є зримою, бо________________________

_____________________________________________________________

Читаючи цей вірш, я відчуваю ________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Мені близький образ ліричної героїні __________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Найбільше мені сподобався епітет____________________________________________________

Найбільш яскравою, як на мене, є метафора____________________________________________

__________________________________________________________________________________

1. Коментар епіграфа.

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________