Upload
afram
View
44
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ RELEASE ‘‘Towards Achieving Self Regulated Learning as a Core in Teachers” In-Service Training in Cyprus. Δημοτικό Σχολείο Άγιος Σπυρίδωνας. Δημοτικό Σχολείο Άγιος Σπυρίδωνας. Στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα RELEASE έλαβαν μέρος: Σούλα Παντέλα – Διευθύντρια - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ RELEASE‘‘Towards Achieving Self Regulated Learning as a Core in Teachers” In-Service Training in
Cyprus
Δημοτικό Σχολείο Άγιος Σπυρίδωνας
Δημοτικό Σχολείο Άγιος Σπυρίδωνας
• Στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα RELEASE έλαβαν μέρος:
• Σούλα Παντέλα – Διευθύντρια• Γιάννα Κκαλλά – Εκπαιδευτικός Δ΄τάξης• Μαρία Βορκά Δημοσθένους – Εκπαιδευτικός
Β΄τάξης
Πρόβλημα
Αρκετοί μαθητές παραμένουν απλοί ακροατές και δεν συμμετέχουν ενεργά
Δυσκολία στη σύνταξη
Περιορισμένο λεξιλόγιο
Περιορισμένη συμμετοχή
Στόχοι
Ανάπτυξη προφορικού
λόγου
Ενεργότερη προφορική συμμετοχή
Σκοπός
Διαφοροποίηση ως προς τα ενδιαφέροντα
Ετοιμότητα
Ρυθμός μάθησης
Ρυθμός εργασίας
Τρόπος εργασίας
Δείκτες επιτυχία για την επίτευξη του σκοπού
Απλή πρόταση με σωστή σύνταξη-ΥΡΑ
Δύο συνεχόμενες προτάσεις-χρήση συνδέσμου
Σύνθετη πρόταση
Σύνταξη πρότασης με τη χρήση ενός επιθέτου
Τρεις προτάσεις απλές ή σύνθετες με τη χρήση επιθέτου
Παραγωγή συνεχούς προφορικού λόγου
Καλή Πρακτική
Επιλογή θέματος
Θέματα ενότητας
Ανεξάρτητα θέματα
Προφορική παρουσίαση ενός θέματος στη σφαίρα των ενδιαφερόντων
Διδακτική πρόταση για τη διαφοροποίηση
με βάση τα ενδιαφέροντα και το επίπεδο ετοιμότητας των
μαθητών Β΄τάξης
Πορεία Εργασίας
• Συζήτηση στην ολομέλεια αναφορικά με τα θέματα τα οποία μπορούσαν να επιλέξουν οι μαθητές
• Εργασία ομαδική ή ατομική• Συζήτηση - Λέξεις – κλειδιά• Οργάνωση των μαθητών για τον τρόπο
παρουσίασης• Παρουσίαση με τη βοήθεια λέξεων–κλειδιών• Παρουσίαση – ηχογράφηση
Η διαφοροποίηση έγινε στα εξής σημεία:
• Επιλογή στο θέμα και στον τρόπο εργασίας
• Επιλογή στον τρόπο παρουσίασης
• Στο επίπεδο δουλειάς των μαθητών
• Στη βοήθεια που παρείχε ο εκπαιδευτικός στους μαθητές με εισηγήσεις και διευκρινήσεις
• Ενεργοποίηση των μαθητών στο πλαίσιο της ομάδας
• Ρυθμός εργασίας των μαθητών
• Συνεργασία για την προετοιμασία του θέματος με τους γονείς τους
Αποτελέσματα• Οι μαθητές εργάστηκαν με πολλή όρεξη και μεράκι • Ανάπτυξη, καλλιέργεια και βελτίωση του προφορικού λόγου όλων
των μαθητών
• Γενικά χρησιμοποίησαν ικανοποιητικό λεξιλόγιο στις παρουσιάσεις τους και σε αντίθεση με άλλες περιπτώσεις προφορικού λόγου ο προφορικός τους λόγος ήταν συνεχής και εμπλουτισμένος
• Στην ομάδα τους παρατηρήθηκε μεγαλύτερος βαθμός ενεργοποίησης και οι μαθητές φαίνονταν να εκφράζονται με μεγαλύτερη άνεση και φυσικότητα
• Οργανώθηκαν για να παρουσιάσουν μοιράζοντας τα σημεία
Διδακτική πρόταση για τη διαφοροποίηση
με βάση τα ενδιαφέροντα και το επίπεδο ετοιμότητας των
μαθητών Δ΄τάξης
- Διαφοροποίηση ως προς τα ενδιαφέροντα
- Προσαρμογή στο επίπεδο ετοιμότητας
-Εξατομικευμένη βοήθεια Συνεργασία με εκπαιδευτικό
-Διαφοροποίηση ως προς τη διαδικασία
Προετοιμασία του θέματος
Αυτοδιόρθωση
Εισαγωγή στη δραστηριότητα
Επιλογή θέματος
Πορεία εργασίας
Πλεονεκτήματα για μαθητές• Άρεσε στους μαθητές η διαδικασία για
την παρουσίαση του θέματος τους• Έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και
ήθελαν να επαναλάβουν τη διαδικασία• Κάποιοι μαθητές οδηγήθηκαν σε
υπερπροσπάθεια • Κάποιοι εκδήλωσαν το ενδιαφέρον να
παρουσιάσουν σε συνεργασία με ένα συμμαθητή τους το θέμα τους
• Τους άρεσε ιδιαίτερα –η μαγνητοφώνηση –η συνεργασία με τον εκπαιδευτικό
Δυσκολίες
• Χρονοβόρα• Ασύγχρονη• Κουραστική για τον
εκπαιδευτικό• Εξεύρεση χρόνου για
εξατομικευμένη συνεργασία με μαθητές
Εισηγήσεις για βελτίωση
• Σίγουρα θα επαναλάβω τη διαδικασία αυτή
• Μικρές ομάδες 3 παιδιά κάθε φορά• Περιορισμός του δικού μου ρόλου• Συστηματικότερη καταγραφή της
διαδικασίας• Θα το δοκίμαζα και σε άλλα
γνωστικά αντικείμενα
Πλεονεκτήματα και Συμπεράσματα
Βελτίωση προφορικού λόγου στο μάθημα της Γλώσσας
Ενεργοποίηση ακόμη και των αδύνατων μαθητών
Ενίσχυση αυτοεικόνας και αυτοπεποίθησης
Πλεονεκτήματα για εκπαιδευτικούς από το πρόγραμμα•Βο
ήθεια σε συγκεκριμένη κατάσταση
•Άμεση ανταλλαγή απόψεων
•Βοηθητικός ο αναστοχασμός
Προεκτάσεις
•Περαιτέρω βελτίωση του προφορικού
•Βελτίωση και στο γραπτό λόγο
Για τους μαθητές
•Δυνατότητα ανάπτυξης του διδακτικού ρεπερτορίου μας
•Ηθική ικανοποίηση από την επίτευξη των στόχων και ανταπόκριση στις ανάγκες των μαθητών
Για τους εκπαιδευτικο
ύς
Ευχαριστούμε για την
προσοχή σας!