4
RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 1. Tema Pelajaran / Topik ( Lesson Theme / Topic ) Tema : Adab dalam kehidupan harian Tajuk : Adab berpakaian dalam Islam 2. Objektif Pembelajaran ( Learning Objectives ) Di akhir pengajaran, murid dapat : 1. Mengetahui hukum menutup aurat 2. Menyatakan ciri-ciri pakaian yang baik. 3. Mengetahui faedah menjaga adab dan akibat tidak menjaga adab berpakaian. 3. Hasil Pembelajaran ( Learning Outcomes ) Di akhir pengajaran, murid dapat : 1. Murid dapat memahami konsep berpakaian dalan Islam. 2. Murid dapat mengamalkan dalam kehidupan seharian. 3. Melayari internet untuk mendapatkan maklumat berkaitan dengan adab berpakaian dengan bantuan guru. 4. Penilaian ( Evaluation ) 1. Asingkan faedah beradab ketika berpakaian dan akibat tidak beradab ketika berpakaian didalam slaid yang disediakan. 2. Menjawab soalan yang disediakan, 5. Peruntukan Masa ( Time Allocation ) 60 minit 6. Ciri-Ciri Kelas (Class Characteristics) a) Tingkatan / Tahun ( Form / Year ) b) Pengetahuan Sedia Ada ( Prior Knowledge ) Tahun 2 Murid telah mengetahui cara berpakaian yang betul. Murid sudah pernah menggunakan komputer serta perisian- perisian MS Word dan MS PowerPoint (pendedahan) 7. Liputan Kurikulum Meliputi cara penyediaan pakaian yang betul.

Rph

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph

RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2

1. Tema Pelajaran / Topik ( Lesson Theme / Topic )

Tema : Adab dalam kehidupan harian Tajuk : Adab berpakaian dalam Islam

2. Objektif Pembelajaran ( Learning Objectives )

Di akhir pengajaran, murid dapat : 1. Mengetahui hukum menutup aurat 2. Menyatakan ciri-ciri pakaian yang baik. 3. Mengetahui faedah menjaga adab dan akibat tidak menjaga adab berpakaian.

3. Hasil Pembelajaran ( Learning Outcomes )

Di akhir pengajaran, murid dapat :

1. Murid dapat memahami konsep berpakaian dalan Islam. 2. Murid dapat mengamalkan dalam kehidupan seharian. 3. Melayari internet untuk mendapatkan maklumat berkaitan dengan adab berpakaian dengan bantuan

guru. 4. Penilaian ( Evaluation )

1. Asingkan faedah beradab ketika berpakaian dan akibat tidak beradab ketika berpakaian didalam slaid yang disediakan.

2. Menjawab soalan yang disediakan,

5. Peruntukan Masa ( Time Allocation )

60 minit

6. Ciri-Ciri Kelas (Class Characteristics)

a) Tingkatan / Tahun ( Form / Year )

b) Pengetahuan Sedia Ada ( Prior Knowledge )

Tahun 2 Murid telah mengetahui cara berpakaian yang betul. Murid sudah pernah menggunakan komputer serta perisian- perisian MS Word dan MS PowerPoint (pendedahan)

7. Liputan Kurikulum

Meliputi cara penyediaan pakaian yang betul.

Page 2: Rph

8. Persediaan Guru Bukan TMK ( Teacher’s preparation )

1. Lembaran tugasan / kerja 2. Kit pengajaran. 3. Bahan maujud (Pakaian)

9. Penerapan TMK ( ICT Integration )

1. Penggunaan MS Word, MS PowerPoint dan MS FrontPage 2. Penggunaan internet untuk memperoleh maklumat berkaitan tajuk pelajaran

(Bantuan Guru)

10. Persediaan TMK ( ICT Preparation )

1. Menempah bilik komputer dan LCD 2. Memastikan sistem rangkaian dan internet berfungsi 3. Set soalan dalam MS FronPage dan MS PowerPoint 4. Set slaid Bentuk Pakaian yang sesuai dan tidak sesuai untuk persembahan.

11. Aktiviti Pelajaran ( Learning Activities )

1. Demonstrasi pemakaian menutup aurat dan tidak menutup aurat. 2. Soal-jawab berkaitan tajuk 3. Persembahan MS PowerPoint 4. Perbincangan kumpulan. 5. Akses internet dengan bantuan guru. 6. Penilaian rakan sebaya.

12. Aktiviti Guru (Teacher Activities)

1. Menunjukkan teknik pemakaian yang betul dan beradab. 1. Meminta dua orang murid membuat demonstrasi pemakaian yang betul dan beradab. 2. Mengemukakan soalan berkaitan demonstrasi dan perkaitannya dengan tajuk pelajaran 3. Meminta murid melihat persembahan MS PowerPoint yang disediakan. 4. Meminta murid menjawab soalan objektif yang dipaut ke MS FrontPage. 5. Meminta murid melaksanakan tugasan yang terdapat dalam MS FrontPage. 6. Memantau kerja murid.

13. Aktiviti Pelajar (Students’ Activities)

1. Memerhati dan berfikir mengenai teknik berpakaian yang betul. 2. Murid-murid lain memerhati dan memberi maklum balas. 3. Menjawab soalan guru 4. Menyaksikan persembahan MS PowerPoint

Page 3: Rph

untuk memahami isi pelajaran, 5. Menjawab soalan objektif dan memahami tugasan yang diberi. 6. Perbincangan dalam kumpulan kecil dan kolaborasi / komunikasi dengan kumpulan lain seterusnya menyelesaikan tugasan yang diberi

a. Kumpulan A: Menjawab soalan akses kendiri b. Kumpulan B : Menjawab soalan objektif c. Kumpulan C : Menjawab soalan bergambar

14. Keperluan Khusus ( Special Needs )

Tidak berkenaan

15. Laman Web ( Web Sites )

http://majalah.aldakwah.org Bicara Tabligh - Muzakarah adab sunnah Rasulullah (S.A.W) http://www.geocities.com/

16. Literasi ( Literacy )

Aurat, purdah, jilbab

17. Numerasi ( Numeracy )

Tidak berkenaan

18. Bahan Rujukan TMK dan bukan TMK ( ICT and Non-ICT Referals )

1. Buku Rujukan Pendidikan Islam Tahun 4 & 2, Sasbadi 2. Kamus Arab-Melayu Dewan, DBP

19. Penerapan Nilai Murni ( Integration of Good Values )

1. Mengamalkan adab-adab berpakaian 2. Menghargai anugerah Allah 3. Istiqomah berpakaian menutup aurat. 4. Bekerjasama dan saling membantu ketika menghadapi masalah penggunaan TMK.

Page 4: Rph

20. Kemahiran Berfikir ( Thinking Skills )

1. Mencirikan 2. Mengelaskan