Upload
lupeng
View
1.798
Download
18
Embed Size (px)
Citation preview
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 AjibarangMata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : Ragam wacana lisanB. Kompetensi Dasar : Mendengarkan pengumumanC. Indikator : - mencatat isi atau pesan pokok yang
terdapat dalam pengumuman yang disampaikan.- memberikan tanggapan secara lisan isi pengumuman
D. Tujuan Pembelajaran : 1. Siswa dapat mencatat isi atau pesan pokok yang terdapat dalam pengumuman.2. Siswa dapat memberikan tanggapan secara lisan isi pengumuman.
E. Materi PembelajaranWara-wara yakuwe informasi ngenani salah sijine bab sing perlu dingerteni neng wong akeh utawa umum. Wara-wara kuwe kelebu tindak komunikasi utawa tindak pasrawungan setengahe masyarakat. Tindak komunikasi sing ngemot perkara-perkara sing wujude: sapa sing aweh pesen, sapa sing nampa pesen, apa pesene, kepriwe kahanane.
Pengumuman mujudake salah sijine basa kang nduweni tenger:a. Basane komunikatif maksude ora ngayawara, cukup perlune bae. Tetembunge sing prasaja
supaya gampang ditampa.b. Isine ringkes, maksude ngemot basa kang wigati (penting) bae, perangan(bageyan) sing ora
penting ditinggal.c. Perangane (bageyane) jangkep(lengkap), maksude sanadyan ringkes nanging
lengkap.sekang pengumuman mau bias mangsuli / njawab pitakonan:Apa (apa sing dadi isine wara-wara)Sapa (kang dadi inti wara-wara/ sapa kang diumumake)Kenangapa (nangapa bias diumumake)Ana ngendi wara-wara mauKapanKepriye lan liya-liyane.Urut-urutane wara-wara yakuwe : judul utawa irah-irahan, salam, katujokaken,pembuka, isine, pangarep-arep, wasana, salam penutup, tapak asma.
F. Metoda Pembelajaran :1. Metode Pembelajaran : Tanya jawab, penugasan
G. Kegiatan Pembelajaran :
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang pengertian wara-wara dan
urut-urutannya wara-wara. Guru menyiapkan pengumuman
Kegiatan Inti2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri mulai mendengarkan pengumuman yang dibacakan oleh guru
Peserta didik berani mengemukakan tanggapan tentang pengumuman yang didengar.
5
75
No Kegiatan Waktu
3.
2.2 Elaborasi Peserta didik secara mandiri menyebutkan judul pengumuman yang
didengar. Peserta didik secara mandiri menyebutkan isi pengumuman yang didengar Peserta didik secara mandiri menyebutkan dari siapa pengumuman yang
didengar Peserta didik mengemukakan untuk siapa pengumuman tersebut secara
lisan. Peserta didik menjelaskan urut-urutane wara-wara( judul, salam,
katujokaken,pembuka , isi, pangarep-arep,wasana, salam penutup, tapak asma)
Peserta didik menjelaskan pokok-pokok isi pengumuman (dari siapa, untuk siapa, dan apa isinya)
Peserta didik menyampaikan kembali dengan ragam bahasa sendiri pengumuman yang didengar.
Peserta didik menceritakan kembali secara lisan pengumuman yang didengar.
2.3 Konfirmasi Guru memberikan umpan balik positif atas hasil pengumuman yang
telah dibuatnya. Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif Kegiatan Penutup
Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas untuk menjawab pertanyaan yang berhubungan
dengan pengumuman berupa uraian.3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur mencari pengumuman di radio / televisi / masjid.
Peserta didik menjelaskan pokok-pokok isi pengumuman ( dari siapa, untuk siapa, dan apa isinya)
Peserta didik menuliskan rangkuman dengan ragam bahasa sendiri pengumuman yang didengar.
10
H. Penilaian Penilaian proses dilaksanakan selama pembelajaran berlangsung dengan pengamatan
terhadap aspek-aspek keseriusan dan keantusiasan Penilaian hasil dilakukan dalam bentuk pemberian tugas individu dengan rambu-rambu
penilaian (1) Kesesuaian tanggapan peserta didik terhadap pengumuman yang telah dibaca oleh guru. (2) ketepatan menjelaskankan pokok-pokok isi pengumuman,(dari siapa,untuk siapa, dan apa isinya).
1. Jenis Tes : subjektif2. Bentuk Tes : tertulis3. Alat tes :
Wara-wara
Assalamu’alaikum wr.wb.Wara-wara kiye diaturake sekang pengeras suara Mesjid Darussalam:Ngaturi prikasa dhumateng warga Rt 1 Rw 10 Ledhug bilih sedaya bapak saha ibu ingkang sampun lansia kasuwun kempal wonten:Papan : ngajeng Mesjid Darussalam desa LedhugDinten : Minggu Paing, surya kaping 13 Agustus 2010Wanci : tabuh 07.00 WIBSaperlu : senam lansiaMekaten mugi ndadosaken kawuningan, maturnuwun.Wassalamu’alaikum wr.wb.
a) Soal:1. Apa bedane wara-wara karo pambyawara?2. Kanggo sapa wara-wara mau digawe?3. Apa isine wara-wara ing ndhuwur?4. Wara-wara diumumake sekang ngendi?5. Kapan goleh dikon kumpul?
b) Kunci Jawaban1. Wara-wara : pengumuman lan pambyawara : pranata adi cara2. Kanggo bapak saha ibu warga Rt 1 Rw 10 Desa Ledhug3. Nganakake senam lansia kanggo bapak saha ibu warga Rt 1 Rw 10 Desa Ledhug4. Diaturake sekang pengeras suara Mesjid Darussalam5. Minggu Paing, surya kaping 13 Agustus 2010 tabuh 07.00 WIB
c) Norma PenilaianBenar skor 10Skor penilaian 50 x 100 = 100
50
I. Alat , media, dan Sumber Belajar1. Alat dan media pembelajaran : Wara-wara, LKS Bahasa Jawa Banyumasan kelas 12. Sumber Belaja : Silabus Bahasa Jawa kelas 1, LKS Basa Jawa banyumasan
kelas 1, buku Bahasa Jawa
Mengetahui Ajibarang,……………………..2010
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,
Ir. Slamet Pangestu Indah Puspita Sari, S.PdNBM. 851 404 NBM. ………………….
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 AjibarangMata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : Ragam wacana lisanB. Kompetensi Dasar : Mendengarkan berita
Indikator : - menuliskan pokok-pokok isi berita ke dalam kalimat menyampaikan secara lisan ringkasan berita menjawab pertanyaan yang berhubungan dengan isi berita. mengemukakan tanggapan atas isi berita.
C. Tujuan Pembelajaran : 1. Siswa dapat menulis pokok-pokok isi berita.2. Siswa dapat menyampaikan secara lisan ringkasan berita3. Siswa dapat menjawab pertanyaan yang berhubungan dengan isi berita.4. Siswa dapat mengemukakan tanggapan isi berita.
D. Materi PembelajaranPawarta kuwe kedadeyan sing diwartakna. Pawarta kuwe bias wujud lesan utawa tulisan . lesan tegese pawarta kuwe bias diwartakna neng wong liya kangggo pamiyarsa liwat swara. Tulisan pawarta kuwe biasane dipajang neng ariwarti utawa kalawarti. Ngrungokna warta sing apik lan efektif kudu bias mangsuli pitakonan:Apa,tegese apa sing diwartakna?Sapa, sapa kang diwartaknaNangendi, nangendi panggonan kedadeyane warta mau?Nangapa, nangapa warta mau ndadak diwartakna?Pendheke, menawa ngrungokna warta rasane kudu sing sareh, sabar, njinggleng marang warta sing lagi disiyarna.
E. Metoda Pembelajaran :Metode Pembelajaran : Tanya jawab, penugasan
F. Kegiatan Pembelajaran :
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang pengertian pawarta Guru menyiapkan pawarta
Kegiatan Inti2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri mulai mendengarkan pawarta yang dibacakan oleh guru
Peserta didik berani menyampaikan secara lisan ringkasan berita tentang berita yang didengar.
2.2 Elaborasi Peserta didik secara mandiri menuliskan pokok-pokok isi berita ke dalam
kalimat yang didengar. Peserta didik secara mandiri menjawab pertanyaan yang berhubungan
dengan isi berita yang didengar Peserta didik secara mandiri menanggapi isi berita yang didengar
2.4 Konfirmasi Guru memberikan umpan balik positif atas hasil pawarta yang telah
5
75
No Kegiatan Waktu
3.
didengarnya. Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif Kegiatan Penutup
Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas untuk menjawab pertanyaan yang berhubungan
dengan pawarta berupa uraian.3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur mencari pawarta di radio / televisi / koran/ majalah.
Peserta didik menuliskan pokok-pokok isi pawarta (apa, sapa, nangendi,nangapa)
10
G. Penilaian Penilaian proses dilaksanakan selama pembelajaran berlangsung dengan pengamatan
terhadap aspek-aspek keseriusan dan keantusiasan Penilaian hasil dilakukan dalam bentuk pemberian tugas individu dengan rambu-rambu
penilaian (1) Kesesuaian tanggapan peserta didik terhadap pengumuman yang telah dibaca oleh guru. (2) ketepatan menjelaskankan pokok-pokok isi pengumuman,(dari siapa,untuk siapa, dan apa isinya).
1. Jenis Tes : subjektif2. Bentuk Tes : tertulis3. Alat tes :
Rungokna warta nang ngisor kiye!
Para pamiyarsa,Sugeng ndlu sugeng pepanggihan malih kaliyan giyaran pawarta basa jawi
radhiyo karemenan panjenengan punika. Ing ndalu punika badhe kaaturaken pawarta ringkes, mentes tuwin pantes. Wondene pawarta ingkang badhe katur, babagan pidana paukuman 3 wulan kangge ingkang paring arta dhateng tiyang ngemis.
Pamerentah kitha Palembang, Sumatra Selatan boten ngeparengaken dhateng sedaya warganipun maringi arta datheng tiyang ngemis tuwin glandhangan ingkang wonten margi-margi ageng ing kitha ngriku. Pranatan wau boten naming ngeparengaken maringi arta, nanging ugi paring awisan supados boten paring tedha tuwin unjukan dhateng tiyang ngemis. Para warga ingkang kadenangan nerak angger-angger kasebut badhe dipunkunjara 3 wulan utawi dhenda ngantos Rp. 5.000.000,00.
Miturut Kepala Dinas Sosial Palembang, Dasril Sairin ancas awisan kalawau kangge njaring kelompok ingkang sengaja ngeculaken tiyang ngemis wonten margi ageng kangge kepentingan komersial. Awit punapa ingkang dipunasilaken tiyang ngemis kalawau dipunsuwun dening tiyang ingkang tansaya kathah ing Palembang.
Tumprap masyarakat ingkang ngerasakaken maringi sadhekah prayogi langsung dhateng lembaga resmi pamarentah utawi langsung rawuh dhateng panti asuhan tuwin panti jompo. Ketua Komisi A DPRD Palembang, Aliman, nyengkuyung pranatan kasebut. Alesanipun kathahing glandhangan tuwin tiyang ngemis ing salebeting kitha
njalari mbebayani kawilujenganipun piyambak awit kathahipun lalu lintas. Kejawi punika swasana kitha dados semrawut amargi tiyang ngemis lan glandhangan ingkang racakipun sami rebat dhucung ngoyak mobil ingkang liwat saperlu nyuwun arta.
a) Soal:1. Wayah kapan pawarta kuwe disiarna?2. Liwat apa warta kuwe disiarana?3. Apa sing dadi bakune isine pawarta wau?4. Larangan apa sing diandharna nang pawarta mau?5. Nang ngendi pawarta mau disiarna?6. Apa dhasare pranatan mau?7. Kejaba dhuwit, apa maning sing ora oleh diwekana marang tukang ngemis?8. Apa ukuman kanggo wong sing nglnggar aturan/pranatan mau?9. Apa tujuan ditokna pranatan kuwe?10. Kepriwe carane ne kana sadhengah warga sing arep ngewekna bantuan?
b) Kunci Jawaban1. Ing wayah ndalu2. Liwat siyaran radhiyo3. Tiyang ngemis punika boten pikantuk dipunparingi manapa kemawon4. Pranatan wau boten naming ngeparengaken maringi arta, nanging ugi paring
awisan supados mboten maringi tedha tuwin unjukan dhateng tiyang ngemis5. Pamerentah kitha Palembang, Sumatra Selatan6. Perda nomer 44/2002 ngengingi ketertiban umum7. Boten maringi tedha tuwin unjukan datheng tiyang ngemis8. Para warga ingkang kaderungan nerak angger-angger kasebut badhe
dipunkunjara 3 wulan utawi dendha ngantos Rp. 5.000.000,009. Aksanipun kathahing glandhangan tuwin tiyang ngemis ing selebeting kitha njalari
mbebeyani kawilujenganipun piyambak awit kathahipun lalu lintas.10. Prayogi langsung dhateng lembaga resmi pamerentah utawi langsung rawuh
dhateng panti asuhan tuwin panti jompo.
c) Norma PenilaianBenar skornya 10Skor penilaian 10 x 10 = 100
J. Alat , media, dan Sumber Belajar1. Alat dan media pembelajaran : pawarta, LKS Bahasa Jawa Banyumasan kelas 12. Sumber Belaja : Silabus Bahasa Jawa kelas 1, LKS Basa Jawa banyumasan
kelas 1, buku Bahasa Jawa
Mengetahui Ajibarang,……………………..2010
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,
Ir. Slamet Pangestu Indah Puspita Sari, S.PdNBM. 851 404 NBM. ………………….
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 AjibarangMata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : Ragam wacana lisanB. Kompetensi Dasar : Mendengarkan crita pengalaman yang disampaikan secara langsungC. Indikator : - menyebutkan tokoh-tokoh dalam cerita.
- Menceritakan tokoh-tokoh secara runtut. D. Tujuan Pembelajaran :
1. Siswa dapat menyebutkan tokoh-tokoh dalam cerita2. Siswa dapat menceritakan tokoh-tokoh dalam cerita.
E. Materi PembelajaranCrita pengalaman kuwe ateges crita sing wis tau dialami dening sing crita utawa sing nulis. Wujude meneka werna. Ana sing crita lucu , sedhih, nrenyuhake, nyebeli,,gawe kesuh,ngisin-ngisina lan liya-liyane.Ngrungokake crita pengalaman bias nambahi wawasan tumrape sing ngrungokna, bias dadi penglipur utawa kadhang bias nuwuhake rasa melas, trenyuh, utawa kepengin ngguyu merga lucu. Crita pengalaman bias wujud lisan lan tulisan.
F. Metoda Pembelajaran : Metode Pembelajaran : Tanya jawab, penugasan
G. Kegiatan Pembelajaran :
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang crita pengalaman Guru menyiapkan crita pengalamanKegiatan Inti2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri mulai mendengarkan crita pengalaman yang dibacakan oleh guru
Peserta didik berani menyebutkan tokoh-tokoh dalam cerita secara lisan tentang crita pengalaman yang didengar.
Peserta didik berani menceritakan tokoh yang ada dalam crita pengalaman tersebut.
2.2 Elaborasi Peserta didik secara mandiri menuliskan tokoh-tokoh dalam crita yang
didengar. Peserta didik secara mandiri menceritakan tokoh dalam crita pengalaman
secara runtut yang telah didengar.2.5 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil crita pengalaman yang telah didengarnya.
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Kegiatan Penutup Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap
5
75
No Kegiatan Waktuproses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas menceritakan kembali crita pengalaman yang
didengar.
10
H. Penilaian1. Jenis Tes : subjektif2. Bentuk Tes : tulis dan lisan3. Alat tes :
a) Soal : critakna maning pengalamane peraga nganggo basamu dhewek ! LKS halaman 10-12
b) Kunci jawaban : kreativitas siswa
Baturraden Ria kesah dhateng Baturraden sampun kaping 3. Sepindah taksih SMP, jaman semanten kesah kalih kanca reket naminipun Sasti, naming saniki Sasti sampun mboten wonten dhateng Purwokerto malih amargi tumut keluarganipun dhateng luar kota.
Kaping kalih Ria dhateng Baturraden SMA kelas 3 kalian kanca reket bentenipun niki jaler naminipun Andrian, dhateng pundi-pundi Ria kaliyan Andrian sareng-sareng. Sesampunipun lulus Andrian nerasaken kuliah teng Lampunglan Ria teng Purwokerto kemawon. Ngantos saniki Andrian mboten wonten kabaripun.
Kaping 3 nipun Ria wonten program keakraban teng Baturraden , Ria ngalamun ngingetaken jaman rumiyin taksih kaliyan Sasti lan Andrian.
Tomi dhateng ngajak ngobrol lajeng remen dhumatheng Ria, Ria kaget mirengaken tomi sanjang kados menika. Ria wedi mbok putus, kepenginipun langgeng amargi mitosipun ingkang dados pacar teng Baturraden saged pisah. Naming Tomi njelasaken ampun percaya mitos . akhire Ria nrima Tomi dados pacarnipun.
c) Skor penilaian
No Kriteria Penilaian Skor Bobot1. Kesesuaian Isi
a.Sesuai
b.Kurang sesuai
c.Tidak sesuai
604020
5
Skor perolehan = skor maksimal x 100= 100 3
300 x 100 = 100 3
I. Alat , media, dan Sumber Belajar1. Alat dan media pembelajaran : crita pengalaman, LKS Bahasa Jawa Banyumasan kelas 12. Sumber Belaja : Silabus Bahasa Jawa kelas 1, LKS Basa Jawa banyumasan
kelas 1, buku Bahasa Jawa
Mengetahui Ajibarang,……………………..2010
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,
Ir. Slamet Pangestu Indah Puspita Sari, S.PdNBM. 851 404 NBM. ………………….
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 AjibarangMata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran,pendapat,gagasan,dan perasaan secara lisan melalui berbicara, bertelepon, dan berdialog dalam rangka bahasa jawa dengan unggah-ungguh berbahasa yang sesuai.
B. Kompetensi Dasar : BerceritaC. Indikator : - menyebutkan tokoh-tokoh dalam cerita.
- Menceritakan tokoh-tokoh secara runtut. D. Tujuan Pembelajaran :
3. Siswa dapat menyebutkan tokoh-tokoh dalam cerita4. Siswa dapat menceritakan tokoh-tokoh dalam cerita.
E. Materi PembelajaranCrita pengalaman kuwe ateges crita sing wis tau dialami dening sing crita utawa sing nulis. Wujude meneka werna. Ana sing crita lucu , sedhih, nrenyuhake, nyebeli,,gawe kesuh,ngisin-ngisina lan liya-liyane.Ngrungokake crita pengalaman bias nambahi wawasan tumrape sing ngrungokna, bias dadi penglipur utawa kadhang bias nuwuhake rasa melas, trenyuh, utawa kepengin ngguyu merga lucu. Crita pengalaman bias wujud lisan lan tulisan.
F. Metoda Pembelajaran : Metode Pembelajaran : Tanya jawab, penugasan
G. Kegiatan Pembelajaran :
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang crita pengalaman Guru menyiapkan crita pengalamanKegiatan Inti2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri mulai mendengarkan crita lucu yang dibacakan oleh guru
Peserta didik mencari topic utama cerita secara lisan tentang crita lucu yang didengar.
Peserta didik berani menceritakan crita lucu atau pengalaman yang menarik.
2.2 Elaborasi Peserta didik secara mandiri mencari topik utama crita lucu. Peserta didik secara mandiri menceritakan crita pengalaman atau lucu.
2.6 Konfirmasi Guru memberikan umpan balik positif atas hasil crita pengalaman
atau lucuyang telah didengarnya. Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
5
75
No Kegiatan Waktu Kegiatan Penutup
Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas untuk membuat crita pengalaman yang lucu.
10
H. Penilaian1. Jenis Tes : subjektif2. Bentuk Tes : lisan3. Alat tes :
a) Soal : Buatlah crita pengalaman yang lucu !b) Kunci jawaban : kreativitas siswa
Nglongok –Barang-Ayu Aku numpak bis jurusan Tegal sekang terminal bis Purwokerto. Sawise bis mlayu madan suwe, kondektur mulai narik bayaran. Tekan SPBU Kalibogor kernete moni “nglongok-barang-ayu…nglongok – barang – ayu”. Kaya kuwe bola – bali. Sawise ulih tambahan penumpang bise mlaku maning. Neng pasar Karanglewas lan desa paggraji kernete tawa maning kaya mau. Aku sing wis suwe ora numpak bis jurusan ngulon, penasaran krungu istilah sing kaya kuwe. Ning bareng mandheg nang pasar Cilongok, kernrte mbengok “ nglongok pasar, nglongok pasar!” ana penumpang sing mudhun. Aku dadi dhong nek nglongok sekang tembung Cilongok. Terus tak terusaken dhewek: barang sekang tembung Ajibarang, ayu sekang tembung Bumiayu. Pas kernet mau liwat ngarepku, aku takon karo dheweke:” Mas, nek aku mudhun Prupuk apa istilahe?” dheweke semaur karo ngguyu: “ Nggih nglongok barang ayu empuk!!”Gerrrrrr penumpang padha ngguyu kabeh. Apa tumon nglongok barang ayu empuk…Cilongok, Ajibarang, Bumiayu, Prupuk? Dhasar basane kernet.
c) Skor penilaian
No Kriteria Penilaian Skor Bobot1. Kesesuaian Isi
a.Sesuai
b.Kurang sesuai
c.Tidak sesuai
604020
5
Skor perolehan = skor maksimal x 100= 100 3
300 x 100 = 100 3
I. Alat , media, dan Sumber Belajar1. Alat dan media pembelajaran : crita lucu, LKS Bahasa Jawa Banyumasan kelas 1
2. Sumber Belaja : Silabus Bahasa Jawa kelas 1, LKS Basa Jawa banyumasan kelas 1, buku Bahasa Jawa
Mengetahui Ajibarang,……………………..2010
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,
Ir. Slamet Pangestu Indah Puspita Sari, S.PdNBM. 851 404 NBM. ………………….
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 Ajibarang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran,pendapat,gagasan,dan perasaan secara lisan melalui berbicara, bertelepon, dan berdialog dalam rangka bahasa jawa dengan unggah-ungguh berbahasa yang sesuai.
B. Kompetensi Dasar : menelepon C. Indikator : menelepon secara santun sesuai dengan keperluan dan situasinya. D. Tujuan Pembelajaran :
1. Siswa dapat menelepon secara santunE. Materi Pembelajaran
Sing diarani unggah ungguh basa kuwe omongan karo wong liya . omongan karo sapa bae luwih apik nek nganggo unggah-ungguh basa. Manut panggonanae basa jawa kuwe ana loro basa ngoko karo basa krama . basa ngoko dibagi dadi loro ngoko lugu karo ngoko andhap/ alus. Basa krama ya ana loro yakuwe karma karo karma inggil.Basa penganggone Cirine TuladhaneNgoko lugu - maring sepadha-
padha- bocah karo bocah- wong tua maring bocah
Kabeh tembunge ngangg0 tembung ngoko kabeh
-kowe arep lunga ngendi?-kowe wis tuku buku during?
Ngoko alus -wong sing padha tuwane-wong tuwa maring wong enom sing esih diajeni
Nganggo tembung-tembung ngoko ning ana sing ngangg tembung karma.
-sampeyan gelem dhahar iwak wedhus?-kowe sida tindak Semarang ora?
Karma -wong sing nembe wawuh-wong tua maring wong enom sing esih diajeni
Nganggo tembung karma kabeh
-sampeyan nembe mawon tindak pundi?
Karma alus/ inggil -bocah maring wong tua.-wong enom maring wong tua.-wong tua maring wong enom sing diajeni.Andhahan maring atasane.
Nganggo tembung-tembung krama inggil kanggo wong liya, nggo awake dhewek nganggo basa karma.
Panjenengan kok nembe kondur? Kula sampun wangsul wiwit wau.
F. Metoda Pembelajaran : Metode Pembelajaran : Tanya jawab, penugasan
G. Kegiatan Pembelajaran :
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang tata cara berteleponKegiatan Inti2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri memilih kosa kata yang tepat untuk bertelepon
Peserta didik berani mengungkapkan kalimat untuk bertelepon Peserta didik berani memperkenalkan diri dalam bertelepon
2.2 Elaborasi Peserta didik secara mandiri menelepon secara santun sesuai dengan
keperluan dan situasinya dengan unggah-ungguh basa.2.7 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tata cara bertelepon Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif Kegiatan Penutup
Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas membuat kandhahan dengan unggah-ungguh
basa yang sesuai dengan keperluan dan situasinya.
5
75
10
H. Penilaian1. Jenis Tes : subjektif2. Bentuk Tes : lisan3. Alat tes :
a) Soal : Buatlah kandhahan dengan unggah-ungguh yang sesuai dengan situasi dan keperluannya.
b) Kunci jawaban : kreativitas siswa
c) Skor penilaian
No Kriteria Penilaian Skor Bobot1. Kesesuaian Isi
a.Sesuai
b.Kurang sesuai
c.Tidak sesuai
60
4020
5
Skor perolehan = skor maksimal x 100= 100 3
300 x 100 = 100 3
I. Alat , media, dan Sumber Belajar1. Alat dan media pembelajaran : , LKS Bahasa Jawa Banyumasan kelas 12. Sumber Belaja : Silabus Bahasa Jawa kelas 1, LKS Basa Jawa banyumasan
kelas 1, buku Bahasa Jawa
Mengetahui Ajibarang,……………………..2010
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,
Ir. Slamet Pangestu Indah Puspita Sari, S.PdNBM. 851 404 NBM. ………………….
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 Ajibarang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran,pendapat,gagasan,dan perasaan secara lisan melalui berbicara, bertelepon, dan berdialog dalam rangka bahasa jawa dengan unggah-ungguh berbahasa yang sesuai.
B. Kompetensi Dasar : berdialog C. Indikator : mengungkapkan dan menanggapi pembicaraan atau Tanya jawab D. Tujuan Pembelajaran :
Siswa dapat mengungkapkan dan menanggapi pembicaraan atau Tanya jawabE. Materi Pembelajaran
Sing diarani unggah ungguh basa kuwe omongan karo wong liya . omongan karo sapa bae luwih apik nek nganggo unggah-ungguh basa. Manut panggonanae basa jawa kuwe ana loro basa ngoko karo basa krama . basa ngoko dibagi dadi loro ngoko lugu karo ngoko andhap/ alus. Basa krama ya ana loro yakuwe karma karo karma inggil.Basa Penganggone Cirine TuladhaneNgoko lugu - maring sepadha-
padha- bocah karo bocah- wong tua maring bocah
Kabeh tembunge ngangg0 tembung ngoko kabeh
-kowe arep lunga ngendi?-kowe wis tuku buku during?
Ngoko alus -wong sing padha tuwane-wong tuwa maring wong enom sing esih diajeni
Nganggo tembung-tembung ngoko ning ana sing ngangg tembung karma.
-sampeyan gelem dhahar iwak wedhus?-kowe sida tindak Semarang ora?
Karma -wong sing nembe wawuh-wong tua maring wong enom sing esih diajeni
Nganggo tembung karma kabeh
-sampeyan nembe mawon tindak pundi?
Karma alus/ inggil -bocah maring wong tua.-wong enom maring wong tua.-wong tua maring wong enom sing diajeni.Andhahan maring atasane.
Nganggo tembung-tembung krama inggil kanggo wong liya, nggo awake dhewek nganggo basa karma.
Panjenengan kok nembe kondur? Kula sampun wangsul wiwit wau.
F. Metoda Pembelajaran : Metode Pembelajaran : Tanya jawab, penugasan
G. Kegiatan Pembelajaran :
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang tata cara berdialogKegiatan Inti2.1 Eksploras
Peserta didik berani menyampaikan teks secara lisan
2.2 Elaborasi Peserta didik secara mandiri membuat teks dialog secara santun sesuai
dengan keperluan dan situasinya dengan unggah-ungguh basa.2.8 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tata cara berdialog Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif Kegiatan Penutup
Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas menjawab pertanyaan mengenai isi dialog.
5
75
10
H. Penilaian1. Jenis Tes : subjektif2. Bentuk Tes : lisan3. Alat tes :
a) Soal : dialog LKS semester 1 hal 21Wangsulana pitakonan-pitakonan nang ngisor kiye!
1. Menapa pernahipun Wiraukara kaliyan Sancaya?2. Menapa ingkang dipun rembag?3. Kengingnapa Sancaya ngginakaken krama?4. Menapa bentenipun ngoko lugu kaliyan ngoko andhap?5. Menapa bentenipun karma kaliyan karma alus?
b) Kunci jawaban : 1. Pernahipun Wiraukara kaliyan Sancaya menika anak kaliyan mantu2. Ingkang dipun rembag yaiku nyuwun priksa name Sriyatmi3. Sancaya ngginakaken karma amargi Sancaya ngendika kaliyan tiyang ingkang
langkung sepuh lan maratuwanipun.4. Bentenipun ngoko lugu kaliyan ngoko andhap menika.
Basa Penggenanipun CirinipunNgoko lugu - datheng sepadha-
padha- lare kaliyan lare- tiyang sepuh datheng lare
sedhaya tembungipun ngangge tembung ngoko sedhaya
Ngoko alus/ andhap
-tuyang ingkang sami sepahipun-tiyang sepauh dhateng tiyang enem ingkang taksih dipunajeni
Ngangge tembung-tembung ngoko nanging wonten ingkang ngangge tembung krama.
5. Bentenipun krama kaliyan karma alus menika
Basa Penggenanipun Cirinipunkrama - tiyang ingkang
nembe kenal- tiyang sepuh datheng tiyang enem ingkang taksih dipunajeni
sedhaya tembungipun krama
Krama alus/ inggil
-lare dhateng tiyang sepuh-tiyang enem dhateng tiyang sepauh-tiyang sepuh dhateng tiyang enem ingkang sipunajeni.
Ngangge tembung-tembung krama inggil kangge tiyang sanesipun, kangge piyambak ngangge basa karma
c) Skor penilaian5 x 20 = 100
I. Alat , media, dan Sumber Belajar
1. Alat dan media pembelajaran : , LKS Bahasa Jawa Banyumasan kelas 12. Sumber Belaja : Silabus Bahasa Jawa kelas 1, LKS Basa Jawa banyumasan
kelas 1, buku Bahasa Jawa
Mengetahui Ajibarang,……………………..2010
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,
Ir. Slamet Pangestu Indah Puspita Sari, S.PdNBM. 851 404 NBM. ………………….
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 Ajibarang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran,pendapat,gagasan,dan perasaan secara lisan melalui berbicara, bertelepon, dan berdialog dalam rangka bahasa jawa dengan unggah-ungguh berbahasa yang sesuai.
B. Kompetensi Dasar : menyampaikan informasi dari berbagai sumber C. Indikator : mencatat pokok-pokok isi informasi.
menyampaikan isi informasimemberikan tanggapan terhadap penyampaian ringkasan isi informasi.
D. Tujuan Pembelajaran : a) Siswa dapat menyampaikan informasi dari berbagai sumber.b) Siswa dapat mencatat pokok-pokok isi informasi.c) Siswa dapat menyampaikan isi informasi.d) Siswa dapat memberikan tanggapan terhadap penyampaian ringkasan isi informasi.
E. Materi PembelajaranMaos ekstensif tegese maca akeh. Sing diwaca seakeh-akehe ning wektune secepet-cepete. Mula nggone mahami isi wacan ora jero, adate sing penting-penting bae. Maca ekstensif ana 3 werna, yakuwe:1)Maca lalar survey reading): sedurunge maca wacan adate sing arep macakepengin ngerti
apa bae sing arep diwaca, pirang bab utawa kaca. Tujuane ben madan ana gambaran apa bae sing bakal diwaca.
2)Maca seklebetan (skimming) : maca seklebetan kuwe maca nganggo pandelengan cepet. Contone maca kaca judul, daftar isi, kata pengantar, utawane daftar indeks. Tujuane kanggo nggolet kesan umum wacan, nemokaken perkara-perkara sing penting sing lagi diperlokna.
3)Maca cethek (superficial reding) : maca cethek tegese maca sing tujuane mung nggolet kesenengan. Wacan sing diwaca biasane sing entheng-entheng, contone cerkak, novel, sing kanggo seneng-seneng utawa hiburan.
F. Metoda Pembelajaran : Metode Pembelajaran : ceramah, Tanya jawab, penugasan
G. Kegiatan Pembelajaran :
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang maca ekstensif. Guru menyiapkan teks Kegiatan Inti2.1 Eksploras
Peserta didik mencatat pokok informasi dari teks tersebut
2.2 Elaborasi Peserta didik secara mandiri menemukan unsur pembangun informasi
(sumber, setting, tema, dan sebagainya). Peserta didik secara mandiri berani mengkomunikasikan secara lisan isi
informasi yang telah di baca. Pesereta didik memberikan tanggapan terhadap informasi yang
disampaikan.2.9 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil informasi dari narasumber.
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif Kegiatan Penutup
Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas siswa mencari uneg-uneg pada wacana,
5
75
10
H. Penilaian1. Jenis Tes : subjektif2. Bentuk Tes : lisan3. Alat tes :
a) Soal : wacana lks semester 1 hal 30Goletna ung-uneg baku wacan nhuwur!
1. Uneg-uneg baku paragraph kesiji2. Uneg-uneg baku paragraph keloro3. Uneg-uneg baku paragraph ketelu4. Uneg-uneg baku paragraph kepapat5. Uneg-uneg baku paragraph kelima
b) Kunci jawaban : 1. Crita wayang Indonesia kuwe njiot isine layang Ramayana karo Mahabarata sing
asale sekang India.2. Sarjana India asma Rama Prasad, dumadine Bharatayuda (perangane Pandhawa
lan Kurawa) seprene wis luwih sekang 5.000 tahun.
3. Crita wayang Indonesia babone wayang Mahabharata lan Ramayana, ning ora mung asal nurun utawa njiplak apa anane isine buku loro kuwe.
4. Lakon crita wayang Indonesia kuwe akeh banget, lakon siji karo sijine kuwe katon beda, amarga beda peraga-peragane lan beda critane.
5. Ora mung lakone wayang bae sing ngemu pralambang utawa makna.
c) Skor penilaian5 x 20 = 100
I. Alat , media, dan Sumber Belajar
1. Alat dan media pembelajaran : , LKS Bahasa Jawa Banyumasan kelas 12. Sumber Belaja : Silabus Bahasa Jawa kelas 1, LKS Basa Jawa banyumasan
kelas 1, buku Bahasa Jawa
Mengetahui Ajibarang,……………………..2010
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,
Ir. Slamet Pangestu Indah Puspita Sari, S.PdNBM. 851 404 NBM. ………………….
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 Ajibarang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : berbagai teknik membaca teks tertentu untuk berbagai tujuan.B. Kompetensi Dasar : membaca cepat berbagai teks non sastra dengan kecepatan membaca
120- 180 kata/ menit. C. Indikator : membaca cepat teks dengan lafal yang tepat.
Menemukan ide pokok tiap paragraph.Menjawab pertanyaan bacaan.Membuat ringkasan dalam beberapa kalimat.
D. Tujuan Pembelajaran : E. a) Siswa dapat membaca cepat teks dengan lafal yang tepat.
b) siswa dapat menemukan ide pokok tiap paragraph. c) siswa dapat menjawab pertanyaan bacaan.
d) siswa dapat membuat ringkasan dalam beberapa kalimat
F. Materi PembelajaranMaca rancang bias diarani kasil nek bisa ulih sethitik-thitike 120-180 tembung saben menite. Nek durung bisa nganti 120-180 tembung saben menit diarani durung kasil. Supaya bisa kasil carane:a) Maca neng njero batin kanthi ngeningake cipta (konsentrasi) kususe kanggo wacan sing arep
diwaca.b) Aja ngobahna lambec) Aja nganggo driji utawa barang liyane kanggo nudhingi tembung-tembung sing diwaca.d) Aja ngobah-ngobahna sirah mangiwe utawa manengen.e) Tembung-tembung sing wis diwaca aja dibaleni maning.f) Aja ngeja senajan neng njero batin aksara-aksara nang tembung-tembung sing diwaca
Kanggo ningkatake keprigelan maca rancang, sebisa-bisa nguwasani ketrampilan dasar.a) Obahe mripatb) Maca frase utawa klompok tembungc) Ngerteni tembung-tembung kunci
G. Metoda Pembelajaran : Metode Pembelajaran : ceramah, Tanya jawab, penugasan
Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang membaca cepat Guru menyiapkan teks kalawarti/ aliwartiKegiatan Inti2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri mulai membaca teks yang disiapkan oleh guru
Peserta didik mencari ide pokok dalam teks yang telah dibaca. Peserta didik berani menjawab pertanyaan yang ada dalam teks.
2.2 Elaborasi Peserta didik secara mandiri membuat ringkasan dari teks
kalawarti/aliwarti.
5
75
No Kegiatan Waktu2.10 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil membaca cepat yang telah dibacanya.
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif Kegiatan Penutup
Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas untuk membaca teks kemudian menjawab
pertanyaan tanpa membaca kembali
10
H. Penilaian1. Jenis Tes : subjektif2. Bentuk Tes : tulis dan lisan3. Alat tes :
a) Soal : wavcana LKS semester 1 hal 26Wangsulana pitakonan-pitakonan nang ngisor kiye!
1. Apa bae gunane wit jati?2. Oyod jati bisa digawe apa bae?3. Sekang godhong jati bisa dienggo apa?4. Kenangapa enthung jati akeh sing seneng?5. Apa bae masakane enthung jati?6. Kepriwe carane ngolah supaya enthung jati bisa awet?7. Sekangendi tekane enthung jati?8. Apa ganhenge entung jati karo manuk teri?9. Kepriwe bocah-bocah sing dolanan enthung jati nembang?10. Apa bedane enthung jati karo enthung johar?
b) Kunci jawaban : 1. Kangge bahan bangunan, kanggo gedheg, kanggo kerajinan, .godhonge kanggo
buntel2. Meja, kursi, bubutan, lan liya-liyane dadi barang maen lan barang ekspor.3. Enthung jati4. Sebab rasane enak lan akeh ngandhut gizi5. Sayur lodheh, sambel goring, bothok.6. Diumbah resik, digodhog, utawa diedhang, diuyahi secukupe.7. Sekang godhong jati8. Sing dadi uler mau tembeleke manuk terik9. Enthung-enthung endi elor endi kidul
Enthung-enthung bangkalak bangkelidhungKelidhung rowe-rowe, rambatane kayu gedheEnthung-enthung endi elor endi kidulEnthung-enthung umahe jati kawung
c) Skor penilaian10 x 10 = 100
I. Alat , media, dan Sumber Belajar
1. Alat dan media pembelajaran : , LKS Bahasa Jawa Banyumasan kelas 12. Sumber Belaja : Silabus Bahasa Jawa kelas 1, LKS Basa Jawa banyumasan
kelas 1, buku Bahasa Jawa
Mengetahui Ajibarang,……………………..2010
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,
Ir. Slamet Pangestu Indah Puspita Sari, S.PdNBM. 851 404 NBM. ………………….
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 AjibarangMata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : menulis gagasan dalam bentuk wacana narasi, deskripsi, eksposisi, argumentasi, dan persuasi
B. Kompetensi Dasar : menulis wacana tentang budaya jawaC. Indikator : menulis wacana narasi sederhanaD. Tujuan Pembelajaran :
Siswa dapat menulis wacana narasi sederhanaE. Materi Pembelajaran
Wacana naratif kuwe wacana sing nyritakna prastawa utawa kedadeyan kaya-kaya wong sing maca nyesekni dhewek utawa ngalami dhewek prastawa mau.Wacana naratif ana loro, yakuwe narasi ekspositoris lan narasi sugestif. Narasi ekspositoris wacana sing mung menehi katrangan lugu apa anane. Upamane jaksa nyritakna kedadeyan tabrakan neng pengadilan. Narasi sugestif kuwe wacana sing ngracik kanthi runtut nganti bisa nggugah pangangen-angene wong sing maca. Wong sing maca terus bisa njikot sari utawa makna anyar sing ora dibeberna kanthi cetha nang wacana mau, upamane dongeng.
Bedane narasi ekspositoris karo narasi sugestif.Narasi ekspositoris Narasi sugestifNambahi wawasn utawa pengerten Mbeberna makna kang sinanandiMbeberna katrangan bab prastawa Nguripna pangangen-angen / imajinasiAdhedhasar nalar suoaya padha sarujuk Nalar mung kanggo nggayuh isiBasane informative, tembunge deskriptif Basa figuratif, tembunge konotatif
F. Metoda Pembelajaran : Metode Pembelajaran : ceramah, Tanya jawab, penugasan
Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang wacana narasi Guru menyiapkan teks narasiKegiatan Inti2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri mulai membedakan jenis-jenis wacana.
Peserta didik mendiskusikan karakteristik wacana narasi2.2 Elaborasi
Peserta didik secara mandiri membuat kerangka dari satu topik menjadi wacana narasi
Peserta didik menulis wacana narasi sesuai dengan kronologi waktu dan peristiwa.
2.11 Konfirmasi Guru memberikan umpan balik positif atas hasil menulis
wacana narasi sederhana.
5
75
No Kegiatan Waktu Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif Kegiatan Penutup
Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas untuk membuat wacana narasi
ekspositoris
10
G. Penilaian1. Jenis Tes : subjektif2. Bentuk Tes : tulis dan perbuatan3. Alat tes :
a) Soal Buatkan wacana narasi sugestif/ ekpositoris
b) Kunci jawaban :
c) Skor penilaianNo Kriteria Penilaian Skor Bobot1. Kesesuaian Isi
a.Sesuai
b.Kurang sesuai
c.Tidak sesuai
60
4020
5
Skor perolehan = skor maksimal x 100= 100 3
300 x 100 = 100 3
H. Alat , media, dan Sumber Belajar1. Alat dan media pembelajaran : , wacana narasi, LKS Bahasa Jawa Banyumasan kelas 12. Sumber Belaja : Silabus Bahasa Jawa kelas 1, LKS Basa Jawa banyumasan
kelas 1, buku Bahasa Jawa
Mengetahui Ajibarang,……………………..2010
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,
Ir. Slamet Pangestu Indah Puspita Sari, S.PdNBM. 851 404 NBM. ………………….
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)
Nama : SMK Muhammadiyah 2 Ajibarang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas / Semester : X / 1Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
A. Standar Kompetensi : menulis gagasan dalam bentuk wacana narasi, deskripsi, eksposisi, argumentasi, dan persuasi
B. Kompetensi Dasar : menulis wacana tentang budaya jawaC. Indikator : - menyusun wacana deskripsi tentang benda atau manusia
berdasarkan pengamatan atau pendengaran.- menyusun wacana deskripsi berdasarkan tema atau topik tertentu.
D. Tujuan Pembelajaran :1) Siswa dapat menyusun wacana deskripsi tentang benda atau manusia berdasarkan
pengamatan atau pendengaran.2) Siswa dapat menyusun wacana deskripsi berdasarkan tema atau topic tertentu.
E. Materi PembelajaranNulis gancaran deskripsi padha bae karo nyritakake gegambaran utawa wewayangane barang, papan, panggonan, manungsa, kewan, kedadeyan apa bae sing bisa ditangkep karo panca indra.Bab- bab sing bisa digambarake tuladhane rupane, unine, rasane, ambune lan liya-liyane.Jenising deskripsi ana loro yaiku deskripsi ekspositoris lan deskripsi impresionisti utawa stimulatif. Deskripsi ekspositoris adhate wewayangan/gegambaran sing tinemu ngakal sing isine mung rerincen sing wigati lan disusun nganggo urut-urutan sing sistematis (urut).Jinis deskripsi sing keloro diarani impresionistis. Deskripsi kiye didhasari karo anggepan penulis marang barang utawa obyek sing digambaraken, sipate deskripsi impresionistis kuwe subjektif utawa manut anggepane penulis.
F. Metoda Pembelajaran : Metode Pembelajaran : ceramah, Tanya jawab, penugasan
Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu1.
2.
Kegiatan AwalMotivasi: Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang wacana deskripsi Guru menyiapkan teks nKegiatan Inti2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri mulai membedakan jenis-jenis wacana.
Peserta didik mendiskusikan karakteristik wacana narasi2.2 Elaborasi
Peserta didik secara mandiri membuat kerangka dari satu topik menjadi wacana narasi
Peserta didik menulis wacana narasi sesuai dengan kronologi waktu dan peristiwa.
2.12 Konfirmasi Guru memberikan umpan balik positif atas hasil menulis
wacana narasi sederhana. Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada pasangan kerja terbaik
sebagai upaya menghargai perstasi Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
5
75
No Kegiatan Waktu Kegiatan Penutup
Guru bersama dengan peserta didik mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil pembelajaran.
3.1 Kegiatan Terstruktur Guru memberi tugas untuk membuat wacana narasi
ekspositoris
10